Hayalistic

19 ŞUBAT-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1136 – Goryeo Hanedanlığı döneminde (918-1392) Budist bir keşiş ve kraliyet danışmanı olan Myocheong liderliğindeki bir ayaklanma, kralın ordusu tarafından öldürüldü. Çin’e karşı bağımsız bir politika destekleyen ve muhafazakar yetkililere karşı çıkan Myocheong, Çin krallığına karşı savaş önerdi ve jeolojik çalışmalarına dayanarak başkenti kuzeye taşımak istedi. Radikal reform hareketleri, isyan sırasında öldürülen üst düzey yetkililer ve aristokratlar tarafından engellendi.

1981 – Devlet tarafından işletilen Korea Electric Power Corporation, ülkenin güneybatı deniz bölgesi Yeonggwang’da 7. ve 8. atom enerji santrallerinin inşaatına başladı.

1992 – Güney Kore ve Kuzey Kore, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da yapılan üst düzey toplantılarda uzlaşma ve saldırganlık konusundaki Güney-Kuzey Temel Anlaşmasını yürürlüğe koydu.

1999 – Seul Ulusal Üniversitesi’nde profesör olan Hwang Woo-suk liderliğindeki bir veteriner araştırma ekibi, ülkede ilk kez bir ineği klonlamayı başardı. Hwang daha sonra 2004’te klonlanmış insan embriyolarından kök hücreleri çıkardığını ve 2005’te hastaya özgü kök hücreleri geliştirdiğini iddia ediyor. Ancak 2006’da, bilim insanının araştırmasında, elde ettiği başarıların çoğunu geçersiz kılan verileri ürettiği tespit edildi.

2013 – Güney Kore Ordusu, yeni bağımsız Afrika ülkesinin yeniden yapılanma çabalarına yardımcı olmak için Güney Sudan’a gönderilecek 280 asker için gönderim töreni düzenledi. Sevkiyattan daha sonra BM tarafından şef Ban Ki-moon’dan talep edildi.

güldeniz isak

Kendi halinde bir Mühendis (inşaat)
Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler 🙂

Latest posts by güldeniz isak (see all)

Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.