25 ŞUBAT-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1981 – Aralık 1979’da askeri darbe yapan eski bir Ordu generali Chun Doo-hwan, Güney Kore’nin 12. cumhurbaşkanı seçildi. Chun’dan önceki başkan Park Chung-hee, istihbarat şefi tarafından öldürüldü. Chun 1981’den 1988’e kadar Güney Kore’yi yönetti.

1988 – Roh Tae-woo, 13. başkan olarak atandı. Roh, o zamanki Başkan Park Chung-hee’nin üst istihbarat sorumlusu Kim Jae-kyu tarafından öldürüldükten sonra askeri bir darbeye sahne olmasına yardım ettiği eski bir askeri meslektaşı olan Chun Doo-hwan’ın yerini aldı.

1993 – Uzun süredir muhalefet lideri olan Kim Young-sam, Güney Kore’nin 14. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı ve 30 yıldan fazla bir süredir ilk sivil başkan oldu.

1998 – Yaşam boyu sürecek bir demokrasi yanlısı savaşçı olan Kim Dae-jung, 15. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.Kim, demokrasi yanlısı hareketleri destekleme ve Kuzey Kore ile uzlaşma çabalarından dolayı 2000 Nobel Barış Ödülü’nü kazandı.

2003 – Bir insan hakları avukatı-politikacı olan Roh Moo-hyun, Güney Kore’nin 16. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

2004 – Kuzey Kore’nin nükleer silah programı ile ilgili ilk altı partinin görüşme turu Pekin’de başladı.İki Koreli, Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Japonya ve Rusya’yı içeren silahsızlanma müzakereleri, son zamanlarda Pyongyang’ın müzakere ortakları tarafından enerji ve diğer türden yardımlar karşılığında ‘Nükleer Silahlardan Arındırılma’ kararı üzerine bir atılım yaptı.

2008 – Politikacı ve bir iş adamı olan Lee Myung-bak, Aralık 2007’de yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde heyelan zaferinin ardından cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

2013 – Eski Cumhurbaşkanı Park Chung-hee’nin kızı olan Park Geun-hye, Güney Kore’nin 18. cumhurbaşkanı olarak açılarak ilk kadın lider oldu.

BU YAZIMIZA TEPKİNİZ NEDİR ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

YAZAR HAKKINDA

güldeniz isak güldeniz isak Kendi halinde bir Mühendis (inşaat) Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler :)
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tarih

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Content Protection by DMCA.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,