27 ŞUBAT-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1948 – Güney Kore hükümeti, Güney Kore ve Japonya arasında bulunan adacıklardan olan Dokdo hakkında yargılama yetkisi olduğunu bildiren bir açıklama yaptı.Japonya daha önce Güney Kore’nin Doğu Denizi’ndeki adacıklar talebini tanımadığını söylemişti.

1959 – Ülkenin ilk cumhurbaşkanı Rhee Syng-man’a 1956 başkanlık seçiminde karşı koyan Güney Koreli bir politikacı olan Jo Bong-am, Kore Yüksek Mahkemesi tarafından ulusal güvenlik yasalarını ihlal ettiği için ölüm cezasına çarptırıldı.İktidar partisi, muhalefet milletvekilinin ve partisindeki diğer kişilerin Kuzey Kore’ninkine benzer bir birleşme planını savunduğunu iddia etmişti.Jo ve diğerlerinin Kuzey Kore casuslarıyla temas kurduğunu ve komünist sempatizanlarını Güney Kore parlamentosuna seçtiklerini iddia etti.Mahkeme diğer sanıkları suçlu bulmadı, fakat Jo, 31 Temmuz 1959’da ölüm cezasına çarptırıldı.

1990 – Seul’ün 330 kilometre güneydoğusunda, Uljin’de iki atom santrali tamamlandı. Bunlar Güney Kore’nin sekizinci ve dokuzuncu nükleer güç jeneratörleri oldular.

1996 – Kore Yarımadası Enerji Geliştirme Örgütü (KEDO) Kuzey Kore şehri Sinpo’da hafif su reaktörleri inşa etmeye karar verdi. KEDO, 1995’te, ABD’nin Kuzey Kore’nin nükleer silah programını hurdaya çıkarması karşılığında hafif su reaktörleri ve ağır akaryakıt sağlama anlaşması imzalamasından bir yıl sonra kuruldu.Ancak KEDO, ABD’nin Kuzey Kore’yi 1994 anlaşmasını ihlal eden gizli bir uranyum zenginleştirme programına sahip olmakla itham edip suçladığı Ekim 2002’de patlak veren nükleer krizin ardından operasyonları neredeyse durdurdu.

2007 – Afganistan’daki bir mühendislik birimine yerleştirilmiş bir Güney Koreli asker Ordu Çavuşu olan Yoon Jang-ho, bir intihar bombası saldırısında öldü.

BU YAZIMIZA TEPKİNİZ NEDİR ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

YAZAR HAKKINDA

güldeniz isak güldeniz isak Kendi halinde bir Mühendis (inşaat) Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler :)
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tarih

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Content Protection by DMCA.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,