Geleneksel Kore Müzik Aletleri

İşte sizler için hazırladığımız liste :

Not: Bunlar tabi ki de sadece bir kaç örnek…

Gayageum (가야금)

Gayageum ya da kayagum, geleneksel Kore kanun benzeri 12 yaylı bir enstrümandır. Daha yeni çeşitleri 21 ya da diğer sayıda yaya sahiptir. Muhtemelen en iyi bilinen geleneksel Kore müziği enstrümanıdır. Çin-guzheng, Japon-koto, Moğol-yatga ve Vietnam-đàn tranh gibi diğer Asya enstrümanları ile ilişkilidir.

Tarihi

Kore Üç Krallık Dönemi tarihi olan Samguksagi (1145)’ye göre gayageum, Çin enstrümanı incelendikten sonra Kral Gasil tarafından 6.yüzyılda Gaya konfederasyonunda geliştirilmiştir. Kral, bu enstrümanda çalınabilecek bir müziği bestelemesi için Wu Ruk adında bir müzisyeni görevlendirmiştir. Orijinal adı gayago idi ve sonra gayageum olmuştur. Gayageum, Silla Hanedanlığı Kralı Jinheung zamanında Wu Ruk tarafından geliştirilmiştir.

Kral Gashil’in antik gayageumı; beopgeum, pungnyu ya da jeong-ak gayageum gibi farklı adlarla adlandırılmıştır. Genellikle saray müziği, oda müziği ve şarkı sözleri ile ilişkilidir. Gayageumın bu türünde yaylar arasında geniş boşluklar vardır ve Yeongsan-hoesang ve Mit-doduri gibi yavaş tempoda müzikler çalmaktadır.

Sanjo gayageumın 19.yüzyılda sanjo müziğinin ortaya çıkması ile birlikte geliştiğine inanılmaktadır. Enstrümanın sanjo gayageum versiyonunda, müzisyenlerin hızlı geçişini sağlamak amacıyla yaylar birbirine yakın ve kısadır. Sanjo gayageum, şu anda en yaygın gayageum türüdür. 20.yüzyıldan bu yana bazı müzisyenler naylon kullansa bile tüm geleneksel gayageumlarda ipek yay kullanılmaktadır.

Daha fazla yay ile gayageumın modern versiyonlarında genellikle Çin’in guzhenginde kullanılanlarla benzerlik gösteren naylon kaplı çelik yaylar kullanılmaktadır. Pirinçten yapılan yaylar da yüksek ses elde etmek için kullanılmaktadır. Modern müzik çalmak için daha fazla yay sayısı ile gayageum geliştirilmiş ve enstrümanın yelpazesi artırılmıştır. Daha fazla yay ile özel yapım enstrümanlar kullanılsa da gayageum 13, 17, 18, 21, 22 ve 25 yay ile uygundur.

Piri  (피리) 

Piri klasik ve halk müziğinde kullanılan çift kamışlı bir Kore müzik enstrümanıdır. Bambudan yapılır. Büyük kamışı ve silindirik delikleri diğer müzik aletlerine göre daha yumuşak bir ses çıkmasına neden olur. Tipik bir pirinin bambu gövdesinde sekiz parmak deliği bulunur. Deliklerden yedi tanesi önde bulunur ve bir delikte arkada baş parmak için bulunmaktadır.

Dört Tip Piri Vardır:
1. Hyang Piri (향피리)
2. Se Piri (세피리)
3. Dang Piri (당피리)
4. Dae Piri (대피리)

Her müzik türü için farklı bir kullanımı olduğundan dört farklı türü bulunmaktadır. Hyang piri tüm Pirilerin arasında en uzunu ve en yaygın kullanılanıdır. Çünkü yüksek ve nazal sesi genellikle bir topluluk içinde ana melodiyi üstlenir. Se piri küçük, ince ve daha sessiz bir türdür. Ayrıca ince sesinden dolayı, bu türü yumuşak veya yaylı çalgılar ile birlikte kullanılır. Dang / Tang piri geniştir ve Çin’in Guanzi enstrümanına benzer. Ayrıca, dae piri, modern bir piridir ve tuşları ve çanı ile daha çok batılı obua enstrümanına benzer.

Pyeonjong  (편종)

16 takım bronz zilden oluşan, eskiden saraylarda kullanılan ve Çin den alınan bir enstrümandır. Zillerin boyut ve şekilleri aynıdır. Enstrüman ile Kral Yejong döneminde tanışıldı. Saray müziklerinde kullanıldı. Her birinde 8 zil olan iki sıradan oluşur. Hayvan boynuzundan yapılan bir tokmakla çalınır. Daha yüksek ve daha kalın bir ses çıkar.

Haegeum (해금)

Haegeum, kemana benzeyen geleneksel Kore yaylı enstrümanıdır. Halk arasında kkangkkangi olarak bilinmektedir. Çubuk gibi bir boyundan, içi boş ahşap bir gövdeden ve iki adet ipek yaydan oluşmaktadır ve çalan kişinin dizleri üzerinde konumlandırılarak bir yay ile çalınmaktadır.

Haegeum, Kore müziğinde en çok kullanılan enstrümanlarından birisidir. Madangnori’nin (sıradan halkın müziği) yanı sıra saray müziğinde de kullanılmıştır. Haegeum’un ifade aralığı sadece iki yayı olmasına rağmen kederli ve üzgün bir mizahı çağrıştırmaktadır. Haegum 8 malzemenin kullanılması ile yapılmaktadır: Altın, taş, iplik, bambu, kabak, toprak, deri ve ahşap; bu yüzden Paleum (sekiz ses) olarak adlandırılmaktadır.

Sohaegeum, yalnızca Kuzey Kore’de kullanılan modern bir keman gibidir.

Tarihi

Haegeum’ın ilk olarak Kore’de ortaya çıkışına dair kesin bir kayıt bulunmamaktadır. Çeşitli kaynaklara göre haegeuma referans olarak Goryeo Hanedanlığı zamanında yapılan hanlimbyeolgok’lar (kraliyet bilim adamlarının kafiyesiz söz ve şarkıları) gösterilmektedir; bu yüzden haegeumın o zamandan beri en az bir kere çalındığı anlaşılmaktadır.

Joseon Hanedanlığı’nda haegeum, kraliyet ile ilgili törenlerde, geçit törenlerinde, festivallerde ve hyanggak gibi (Kore müziği) çeşitli müziklerde kullanılmıştır.

Joseon Hanedanlığı’ndan beri haegeum çalınış şekli, önemli ölçüde değiştirilmiştir. Geçmişte müzisyenler parmakları ile yayları çalmışlardır. Haegeum’ın akustik marifetini geliştirmek için 1960’tan beri çeşitli değişiklikler getirilmiştir. 1965 yılında Park Hun-bong ve Kim Bun-gi, düşük melodili Haegeum geliştirmişlerdir; 1967’de ise Kim Gisu küçük bir Haegeum yapmıştır.

Nabal  (나발)

Nabal Kore geleneksel müziğinde kullanılan uzun ve düz bir brasshorn’dur.Enstrüman’da vana veya parmaklar için deliklerde olmadığından kendisi melodik bir enstrüman olmaktan ziyade tek düz bir ses çıkarır. Üretilen sesin kesin frekansı enstrüman’ın boyutuna göre değişebilir.

Nabal tarihte genellikle calleddaechwita ordusu tarafından geçit törenlerinde kullanılmıştır, ayriyeten nongak’ta (kırsal çiftçi müziği) performansın başlangıcı ve bitişini belirtmek için kullanılmıştır.

** Daha çok çok müzik enstrümanları mevcut ama bu kadarı bilinse yeter hatta genelde sadece Gayageum (가야금) enstrümanını biliyoruz 🙂 Sorsanız bana ben de bilmiyorum araştırmalarım doğrultusunda öğrendim.

tüm müzik türleri için https://www.mp3dinleindir.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir