Hayalistic

Hanbok (한복)’un Tarihçesi

Kore’nin geleneksel kıyafeti olarak bildiğimiz Hanbok, eskiden Kore’de günlük kıyafet olarak kullanılırdı.

Bugün görülen geleneksel hanbokların neredeyse tamamı, 1300’lerin sonlarında başlayan Joseon Hanedanlığı tarzında düzenlenmiştir , ancak hanbokun doğuşu bundan çok daha erken bir tarihe dayanır. Bazı araştırmacılar, 1600 yıldan daha uzun bir süre önce , Gogyeo Dönemi’ne dayanan mezarlardaki duvar resimlerinde hanbok kanıtı bulmuşlardır ! Diğer araştırmacılar bile eski Sibirya ve Moğolistan üzerinden hanbok stillerini izleyebilirler. (Goryeo döneminde Koreliler bir süre Moğol İmparatorluğunun egemenliği altındaydılar.)

Hanbok her zaman, etekler (çima 치마), pantolonlar (baji 바지) ve ceketlerle (çogori 저고리) farklı çağlar ve moda trendleriyle evrimleşmişlerdir.

Üç Krallık döneminin başlangıcında, hem erkekler hem de kadınlar kısa, sıkı oturan pantolon ve bel uzunluğundaki ceketleri giyerlerdi. Ancak, bu sürenin sonuna doğru, yüksek sınıftaki kadınlar uzun boylu ve kısa ceketleri giymeye başladılar.

Zaman geçtikçe, hanbok trendi, daha sonraki Silla ve Baekje, Joseon Hanedanlığı dönemindeki ve günümüz Kore’sine kadar aynı kalan bu zorlu ve konforlu tarzdan çok fazla gelişmedi.

Joseon Dönemi devam ederken, kadınların etekleri daha dolgun hale geldi ve ceketi daha kısa ve sıkı oturmaya başladı, oysa erkeklerin pantolonu ve ceketi bu süre içinde fazla değişmedi. Joseon Dönemi’nin sonlarına doğru, 18. yüzyılın ortalarında, kadınların hanbok ceketi o kadar kısaldı ki göğüslerini bile örtmediler, bu yüzden aslen jeogorinin altına giyilen, Heoritti (허리띠) adlı bir kumaş parçası giymeye başladılar. , Kendilerini korumak için.

Joseon’un soyluları arasında olanlar heoritti giymeye başlasa da, alt, orta ve köle sınıflarının kadınları hiç göğüs örtüsünü giymemeyi tercih etti. Jeoson Hanedanlığı döneminde Kadının Yaşamı ( Women’s Life During The Chosŏn Dynasty ) kitabında , Han Hee sook, kendine özgü modası hakkında yazısı; 

“Bu  sınıflara mensup kadınlar, doğum yaptıktan sonra, temel olarak göğüslerini açığa çıkaran, sıradan ve alçak sınıflardan gelen kadınlarla sınırlı gibi görünen bir uygulama olan benzersiz bir moda stili sergilediler.

Bir oğlunun doğumunu yaptıktan sonra göğüs altına alma ve çocuğu gururla emziren bu uygulama, zaman içinde bu sınıfların kültürü içinde sağlam bir şekilde sağlamlaştırıldı. ”

Hanbok Aksesuarları

17. ve 18. yüzyıllarda, sok-sokgot (속속곳),  dan-sokgot (단속곳),  go-jaengi (고쟁이) ve  sokgot (속곳)  hanbok’a çeşitli zarif formlar vermek için etekler, çamaşır ve iç çamaşırları, altına giyildi.

Kadınların hanbokuna eşlik eden diğer aksesuarlar, süs saç tokası veya binyeo (비녀), norigae (노리개) veya sosyal sınıfın yanı sıra ayakkabılarını gösteren renkli püsküllerdi. Joseon kıyafetlerinin birçoğu gibi ayakkabılar da sosyal statüye işaret ediyordu – keung-hye (궁혜) kraliyet ailesi tarafından giyilen ayakkabılar, dang-hye (당혜) asil evli kadınlar tarafından giyildi ve n-hye (운혜) sıradan veya düşük statüye ait olanlar tarafından giyilirdi.

Hanbok Renkler ve Desenler

Birinin hanbokunun rengi, sosyal ve medeni durumunuzun seviyesine bağlıydı. Kraliyet ailesinin hanbokları genellikle çeşitli desenlerle süslenmiştir, her biri kendi anlamı olan krallar, özelliklerini sembolize etmek için dağlar, ateş, su bitkileri ve ejderhalar ile süslenmiştir. Aynı şekilde, kraliçeler anka kuşlarının görüntülerini kullanırken prensesler nilüfer, kelebekler ve lotus giyerdi.. Sadece kraliyet ailesinin veya soylu sınıfın üyeleri hanboklarını ejderhalar, kaplanlar, anka kuşları veya lotusla süsleyebilirdi.

Asalet üyeleri, günlük hanboklarında alt sınıflardan daha fazla renk giydiler; Tipik olarak çocuklar ve genç kızlar parlak renkler kullanırken, yaşlı kadınlar daha ince tonlar giyerken, evlenmemiş kadınlar kırmızı chima ve sarı jeogoriler giyerken, evliler ise bir oğul doğururken yeşil ve kırmızı veya lacivert giyerlerdi. Asalet için diğer hanbok desenleri arasında narlar, şakayıklar, yarasalar ve lotus çiçekleri bulunur.

Buna karşılık, orta sınıftakiler sık ​​sık kenevir iç çamaşırları olan pamuktan yapılmış beyaz hanbok giydiler, ancak özel durumlarda hafif pembeler, yeşiller ve griler takmalarına izin verildi.

Modern Kore’de Hanbok

Yüz yıl öncesine kadar Hanbok, Kore’de günlük kıyafetler olarak giyildi, ancak şimdi, bir hanbok veya geleneksel kıyafetler giymek, düğünler, Ay Yeni Yılı veya Seolnal (설날) ve diğer geleneksel törenler gibi özel günlerle sınırlıdır.

Bununla birlikte, son yıllarda Lee Young-hee, Lee In-joon, Lee Seo-jung ve giyim mağazaları gibi moda tasarımcıları, geleneksel hanbok unsurlarını birleştirmiş ve modern hanbok dalgasına yol açan kendi uyarlamalarını yapmıştır ve Kore’nin eski moda kültürüne olan ilginin yeniden ortaya çıkmasını sağlamışlardır.

Hanbok giymek, yabancıların giymesi için de daha uygun hale geldi; geleneksel hanbok giyerken tarihi sarayları ziyaret eden turistleri ve yerlileri görmek artık çok yaygın bir manzara – bunun nedeni Kore’deki sarayların birçoğunun geleneksel hanbok giyenlere ücretsiz giriş yapmasıdır –

Kore’nin birçok cazibesinden biri, modern kültürünü geleneksel yönleriyle birleştirmenin mükemmel yolunu bulması ve hanbokun yaygınlığı, modern kültürden asla kaybolmayacağını umduğumuz bin yıllık geleneklerden biridir!

Fulya Yeliz

Her şeye biraz ilgisi olup hepsini bir arada yapmaya çalışırken hiçbirini tam yapmayı beceremeyen bir elektrik elektronik mühendisi 😀
Fulya Yeliz