IMDB Puanına Göre En İyi Kore Filmleri

Kore sineması, sektörde hızla yükselmeye devam ediyor. Geçmişte bizleri etkilemeyi başaran Kore filmleri, yeni dönemde de damga vuracak gibi görünüyorlar.

Genellikle romantik komedi türleri ile karşımıza gelen, sıcak oyunculukların ve özgün senaryoların işlendiği Kore dizileri gibi filmleri de her geçen yıl hayran kitlelerini arttırmaya devam ediyorlar. Bizler de yeniden uyarlamalarıyla bile büyük başarılar elde eden en iyi Kore filmlerini sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Güney Kore yapımlarını izlemeye yeni karar verenler ya da halihazırda takipçisi olanlar için derlemiş olduğumuz bu listede yeni döneme ait filmler de bulunuyor. Farklı kategorilerde ait IMDb puanına göre sıralamış olduğumuz 25 filmi huzurlarınıza getiriyor ve sizleri Uzak Doğu sinemasının örnekleriyle buluşturuyoruz.

En İyi Kore Filmleri Listesi – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Genellikle aşk ve dram konularını işleyen bu yapımlar; aksiyon, suç ve gerilim türlerinde de etkileyici yapımları bünyesinde barındırıyorlar. 8 farklı kategoride toplamda 25 filmin yer aldığı bir birinden başarılı Kore filmlerini huzurlarınıza geliyorlar.

Suç – Dram Türlerinde En İyi Kore Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Listemizde yer alan Kore filmlerinin bazıları suç ve dram türlerini bir arada izleyicilerle buluştururken, bazıları ise ayrı ayrı işleyerek hayranlık uyandırmaya devam ediyorlar.

8. Papatya (Daisy)

IMDb Puanı: 7,6

Jun Ji-hyun, Jung Woo-sung ve Lee Sung-jae gibi isimlerden oluşan oyuncu kadrosuyla etkileyici bir film haline gelen Papatya (Daisy); dram türünde en başarılı örneklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. 2006 yılında vizyona giren Papatya; mafya için çalışan bir kiralık katil ile genç ve güzel bir ressamın aşkını konu alıyor. Kiralık katil olan Park Yi’nin, Hye-Young’u bir papatya tarlasında resim yaparken görür ve ilk andan itibaren içinde büyük bir aşk yeşermiş olur. Fakat dedektif Woo’nun işe karışmasıyla olaylar çıkılmaz bir hal alacaktır.

7. İntikam Meleği (Lady Vengeance)

IMDb Puanı: 7,7

Lee Young-ae, Min-sik Choi ve Song Kang-Ho gibi birbirinden başarılı isimleri bünyesinde barındıran 2005 yapımı İntikam Meleği(Lady Vengeance)suç ve dram türlerinin en etkileyici örneklerinden bir tanesidir. Lady Vendetta adıyla da bilinen bu yapım; tam 13,5 yıl boyunca işlemediği bir suçtan dolayı hapis yatan Lee Geum-ja’nın dizginleyemediği intikam arzusunu olağanüstü bir şekilde gözler önüne seriyor.

6. Acı Tatlı Hayat (A Bittersweet Life)

IMDb Puanı: 7,7

Acı Tatlı Hayat (Dalkomhan Insaeng)

Byung-Hun Lee’nin başrolünde oynadığı Acı Tatlı Hayat (A Bittersweet Life)
; Jung-Min Hwang ve Ku Jin gibi başarılı isimleri de bünyesinde barındırıyor. Dramın yanı sıra aksiyon ve suç türlerini de etkileyici bir dille gözler önüne seriyor. Uzak Doğu sinemasının en önemli eserlerinden biri olan Acı Tatlı Hayat; mafya liderinin sağ kolu olan Sunwoo’nun sevdiği kadın tarafından ihanete uğramasını ve sonrasında yaşadıklarını konu alıyor.

5. Haklı İntikam (Sympathy for Mr. Vengeance)

IMDb Puanı: 7,7

Song Kang-Ho, Bae Doona ve Ha-kyun Shin gibi başarılı isimleri bünyesinde barındıran Haklı İntikam (Sympathy for Mr. Vengeance); 2002 yılına damga vurmayı başarmıştı. Hasta kız kardeşine böbrek nakli yapılabilmesi için çocuk kaçıran Ryu, duyma yetisini kaybetmiş bir adamdır. İşlemiş olduğu bu suç ile organ mafyasıyla da başı belaya giren Ryu; kendisini işkence, cinayet ve intihara kadar uzanan bir hikayenin içerisinde bulur.

4. Ana (Mother)

IMDb Puanı: 7,8

Won Bin ve Hye-ja Kim’in başrollerinde oynadığı ödüllü bir film olan 2009 yapımı Ana (Mother), hikayesiyle izleyicileri büyülemeyi başarıyor. Fazlasıyla çekingen bir genç adam, cinayet işlemekle suçlanır. Dosyayı bir an önce kapatmak isteyen polisler ise detaysız bir soruşturma ile bu yetersiz genci tutuklarlar. Tutulan avukat da güvenilmez çıkınca, annesi oğlunun masumiyetini kanıtlama için çeşitli olaylara karışır.

3. Ölümcül Takip (Chaser)

IMDb Puanı: 7,9

Şimdi ise 2008 yılına damgasını vuran bir diğer filmle listemize devam ediyoruz. Jung-woo Ha, Kim Yoon-seok, Park Hyo-joo, Seo Young-hee ve Kim Yoo-jung gibi isimlerin yer aldığı Ölümcül Takip (Chaser); dram, gerilim ve suç gibi öğeleri bünyesinde barındırıyor. The Chaser adıyla da bilinen bu film; geçmişte bir polis memuru, sonrasında ise kadın satıcısı olan Joong Ho’nun, kendisine bağlı olan kadınların teker teker ortadan kaybolmalarını araştırmasını konu alıyor.

2. İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (Spring, Summer, Autumn, Winter… and Spring)

IMDb Puanı: 8,1

İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (Bom Yeoreum Gaeul Gyeoul Geurigo Bom)

2003 yılında vizyona giren ve en etkileyici bir Kore filmi haline gelen İlkbahar, Yaz, Sonbahar, Kış ve İlkbahar (Spring, Summer, Autumn, Winter… and Spring), yüzen bir Budist manastırındaki keşişin, çırağına yaşamın anlamını öğretme çabalarını ve çırağın ise bu evreleri mevsimler olarak anlatmasını konu alıyor. Kim Ki-duk tarafından yönetilen bu film, gişede de büyük bir başarıya ulaşmıştır.

1. Cinayet Günlüğü (Memories of Murder)

IMDb Puanı: 8,1

Cinayet Günlüğü (Salinui Chueok)

Song Kang-Ho ve Kim Sang-kyung ikilisinin başrollerini paylaştıkları bir Bong Joon-ho filmi olan Cinayet Günlüğü (Memories of Murder) da 2003 yılının en etkileyici yapımlarından bir tanesidir. Gerçek bir hikayeden ilham alınarak beyazperdeye uyarlanan Cinayet Günlüğü; 1986 ila 1991 yılları arasında Güney Kore’de gerçekleşen ilk seri cinayetleri konu alıyor.

Korku – Gerilim Türlerinde En İyi Kore Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralanması

IMDb puanı en az 7,1’den başlayan ve korku – gerilim türünü etkileyici bir dille işleyerek tüylerimizi ürperten birbirinden başarılı Kore yapımları huzurlarınıza geliyorlar.

6. Kan Arzusu (Thirst)

IMDb Puanı: 7,1

Kan Arzusu (Bakjwi)

Kim Ok-bin’in yanı sıra Sang Kang-Ho ve Ha-kyun Shin’in de bulunduğu oyuncu kadrosuyla Cannes Film Festivali Jüri Ödülü’nü ve daha birçok prestijli ödülün de sahibi olan Kan Arzusu (Thirst) da en iyiler arasına adını yazdırıyor. Korku, gerilim, romantizm ve fantezi türlerinden oluşan bu yapım Emile Zola’nın eserinden uyarlanmıştır. Emmanuel Virüsü (EV) adı verilen ölümcül bir virüsün yok edilebilmesi için gönüllü bir rahibe olan Sang-hyun, virüs kapar ve ölümün kıyısına gelir. Kan nakliyle mucizevi bir şekilde hayata dönen rahibe, sonraları istemsizce kan içtiğini fark eder ve intihara kalkışır. Ancak ölmez. Sonrasında ise etkileyici olaylar gelişmeye başlar.

5. Karanlık Sırlar ( A Tale of Two Sisters)

IMDb Puanı: 7,3

Karanlık Sırlar (Janghwa, Hongryeon)

En çok izlenen Kore filmi unvanına sahip olan Karanlık Sırlar ( A Tale of Two Sisters); psikolojik korku türünün en iyi örneklerinden de bir tanesidir. 2003 yılında vizyona giren bu etkileyici film, bir şehir efsanesinden ilham alınmış olup, İki Kızkardeşin Hikayesi olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda etkileyici oyunculuk performanslarıyla da hayranlık uyandıran bu filmi de izlenmesi gerekenlere ekleyebilirsiniz.

4. Zombi Ekspresi (Train to Busan)

IMDb Puanı: 7,5

Zombi Ekspresi (Train to Busan)

2016 yılının başarılı filmleri arasına adını yazdıran Zombi Ekspresi (Train to Busan); Gong Yoo, Yeon Sanh-ho, Ma Dong-Seok ve Choi Woo-shik gibi isimleri de bünyesinde barındırıyor. Geçtiğimiz Temmuz ayında vizyona girmesine rağmen birçok sinema ödülünün de kazananı olan Zombi Ekspresi, adından da anlaşılacağı üzere, zombi istilası sırasında tren içerisinde mahsur kalan insanların hayatta kalma çabalarını konu alıyor. Ayrıca bu yapım 7 Ağustos’ta 10 milyon seyirciye ulaşan 2016 yılının ilk Kore filmi unvanına da sahiptir.

3. Şeytanı Gördüm (Saw The Devil)

IMDb Puanı: 7,8

Lee Byung-hun ve usta oyuncu Min-sik Choi’nin başrollerini paylaştıkları 2010 yapımı etkileyici bir film olan Şeytanı Gördüm (Saw The Devil), izleyicileri fazlasıyla germeyi başarıyor. Gizli ajan ve sadece zevk için öldüren zeki bir psikopatın kovalamacasını konu alan Şeytanı Gördüm; nişanlısı öldürülen ajan Dae-hoon’un da intikam arayışını anlatıyor.

2. Hizmetçi (The Handmaiden)

IMDb Puanı: 8,1

Hizmetçi (Ah Ga Ssi)

2016 yılına bomba gibi giren ve içerdiği erotik sahnelerle de dikkat çeken Hizmetçi (The Handmaiden); psikolojik gerilim türünde en başarılı örneklerden bir tanesidir. Kim Min-hee, Kim Tae-ri, Jung-woo Ha, Cho Jin-woong veMoon So-ri’den oluşan oyuncu kadrosuyla da fark yaratan Hizmetçi; izleyicileri 1930’ların Kore’si ile buluşturuyor. Kendisini Leydi Hideko’ya bir kont olarak tanıtan Fujiwara aslında bir dolandırıcıdır ve Hideko’yu kendisine aşık ederek zenginliğine sahip olmak istemektedir. Hizmetçi Sook-hee’den mal varlığını ele geçirmek için yardım isteyen Fujiwara, Sook-hee’nin hanımına aşık olduğun bilmemektedir.

1. İhtiyar Delikanlı (Oldboy)

IMDb Puanı: 8,4

İhtiyar Delikanlı (Oldeuboi)

Min-sik Choi’nin başrollerinde oynadığı 2003 yapımı İhtiyar Delikanlı (Oldboy), gelmiş geçmiş en iyi Kore filmler arasında adını ilk sıralara yazdırıyor. Japon mangasından esinlenilerek beyazperdeye uyarlanan İhtiyar Delikanlı, Cannes Film Festivali’nden de Büyük Ödül ile ayrılmayı başarmıştır. 15 yıl boyunca bir odada esir tutulan, sonrasında ise karısının cinayetinin zanlısı olarak gösterilen Oh Dae-su’nun yaşadıklarını konu alan İhtiyar Delikanlı, listemizin en bilindik yapımlarından da bir tanesidir.

Romantik – Komedi Türlerinde En İyi Kore Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Özellikle de bu sinemaya ait aşk filmleri her döneme damgalarını vurmayı başarıyorlar. İçlerinden bazıları romantik türün yanı sıra dram ve komediyi de işleyerek, tamamıyla hayranlık uyandırmayı başarıyorlar.

7. Kurt Çocuk (A Werewolf Boy)

IMDb Puanı: 7,4

2012 yılında vizyona giren Kurt Çocuk (A Werewolf Boy)fantezi ve romantizm türlerinin karışımından oluşuyor. Gösterime girdiği tarihten itibaren birçok ödülün de kazanını olan bu yapım; Song Joong-ki, Park Bo-young, Yeon-suk Ahn gibi genç isimleri de kadrosunda barındırıyor. Vücut ısısı yüksek, göz rengi gri ve dişleri ise oldukça keskin bir genç adam, sinirlendiğinde ise canavarımsı bir kurda dönüşüyor. Fakat bu genç kendisine yardımcı olan bir kıza aşık olur. Aradan yıllar geçer. Genç kız yaşlanmış olsa da Kurt Çocuğu aklından bir türlü çıkaramamıştır.

6. Hüzünden Öte (More Than Blue)

IMDb Puanı: 7,6

Hüzünden Öte (Seulpeumboda deo seulpeun iyagi)

Kwon Sang-woo, Lee Bo-young ve Lee Beom-soo gibi başarılı isimleri kadrosunda barındıran Hüzünden Öte , ayrıca More Than Blue adıyla da biliniyor. Bu 2009 yapımı Kore filmi, dram ve romantizmin eşsiz harmanından oluşuyor. Ailesi tarafından ve ailesini trafik kazasında kaybeden Cream liseden beri arkadaşlardır. Zamanla aynı evde yaşamaya karar veren bu ikiliden K, Cream’e sırılsıklam aşıktır. Sürekli sevgili değiştiren Cream’i sessiz bir şekilde izler. Fakat ölümcül bir hastalığa yakalandığını öğrenen K, artık bir şeyler yapmak zorunda kalacaktır.

5. Klasik (The Classic)

IMDb Puanı: 7,9

Klasik (Keulraesik)

Dram ve romantizm türlerinin harmanından oluşan 2003 yapımı Klasik (The Classic) de ödüllü Kore filmleri arasına adını yazdırıyor. Son Ye-jin, Jo In-sung ve Jo Seung-woo gibi daha birçok ismi de bünyesinde barından bu film; Jin-hae’nin annesinin ilk aşkı ile buram buram sevda kokan mektuplaşmasını konu alıyor. Ayrıca bu mektuplar içerisinde bir de gizemi barındırıyorlar.

4. Boş Ev (Bin Jip)

IMDb Puanı: 8,1

Dram ve romantizmi bir arada seyirciyle buluşturan ve aşkın sessizce de yaşanabileceğini gözler önüne seren etkileyici bir yapımla daha listemize devam ediyoruz. Jae Hee, Lee Seung-yeon ve Kwon Hyuk-Ho’nun başrollerinde yer aldığı 2004 yapımı Boş Ev (Bin Jip); eşinden şiddet gören bir kadının, kurtuluşu boş evlere gizlice giren Tae-suk’ta bulmasını anlatılıyor.

3. Hırçın Sevgilim (My Sassy Girl)

IMDb Puanı: 8,2

Hırçın Sevgilim (Yeopgijeogin Geunyeo)

Kwak Jae-young’un yönetiminde karşımıza gelen ve içimizi ısıtan bir romantik komedi filmi olan Hırçın Sevgilim (My Sassy Girl); Kim Ho-sik’in yazmış olduğu aşk mektuplarından ilham alınarak beyazperdeye aktarılmıştır. Jun Ji-hyun ve Tae-hyun Cha ikilisinin başrollerini paylaştıkları bu 2001 yapımı film kesinlikle sizleri de etkilemeyi başaracak.

2. Kim’in Adası (Castaway on the Moon)

IMDb Puanı: 8,2

Kim'in Adası (Kimssi Pyoryugi)

Jung Ryeo-won ve Jung Jae-young ikilisinin etkileyici oyunculuklarıyla güzelleştirdikleri Kim’in Adası (Castaway on the Moon); 2009 yılında vizyona girdi. Lee Hae-jun’un hem yazıp hem de yönettiği bu romantik film; intihara kalkışan Kim’in nehre atladıktan sonra gözlerini bilinmeyen bir adada açmasını, sonrasında ise odasından hiç çıkmayan bir kızın dürbünle bakarken Kim ve adasına denk gelmesiyle gelişen olayları anlatıyor.

1. Hatırlanacak Bir Anı (A Moment to Remember)

IMDb Puanı: 8,3

Son Ye-jin ve Jung Woo-sung’un başrollerini paylaştıkları 2004 yapımı Hatırlanacak Bir Anı (A Moment to Remember) de romantizm türünde en iyi filmler arasında adını ilk sıralara yazdıran etkileyici yapımlardan biri olarak karşımıza geliyor. Umutsuz bir aşkın konu aşkın konu edildiği bu güzel film, amansız bir hastalıkla birlikte dramın kalbinize dokunacağı hayranlık uyandıran bir yapımdır.

Bonus: Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (I’m a Cyborg, But That’s OK)

IMDb Puanı: 7,1

Rain ve Im Soo-jung’un olağanüstü performanslarıyla şekillenen Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil (I’m a Cyborg, But That’s OK), 2006 yılında vizyona girdi ve izleyicilerin kalplerini çalmayı başardı. Romantik komedi filmi olan Ben Bir Robotum Ama Sorun Değil; akıl hastanesinde kendisini robot sanan bir kız ile ruhları çalabildiğine inanan bir erkeğin etkileyici hikayesini anlatıyor.

Aksiyon – Macera Türlerinde En İyi Kore Filmleri – IMDb Puanına Göre Sıralanması

Kore sinemasında ne yazık ki aksiyon macera türlerinde çok fazla yapım bulunmuyor. Ancak listemizde yer alan bu filmlerin her biri konu ve işleyişleriyle sizleri kendilerine hayran bırakmayı amaçlıyorlar.

4. İyi, Kötü ve Tuhaf (The Good, the Bad, the Weird)

IMDb Puanı: 7,3

İyi, Kötü ve Tuhaf (Joheunnom, Nabbeunnom, Isanghannom)

2008 yapımı başarılı aksiyon macera filmleri arasına adını yazdıran İyi, Kötü ve Tuhaf ; Lee Byung-hun, Song Kang-Ho ve Jung Woo-sung gibi ünlü oyuncuları da bünyesinde barındırıyor. Ödüllü bir yapım olarak karşımıza gelen İyi, Kötü ve Tuhaf, ayrıca The Good, the Bad, The Weird adıyla da biliniyor. İyi, Kötü ve Çirkin adındaki efsaneden esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanan bu western filmi de en iyiler arasına adını yazdırıyor.

3. Benim Yolum (My Way)

IMDb Puanı: 7,8

Benim Yolum (Mai Wei)

Dram ve aksiyonu bir arada seyirci ile buluşturan 2011 yapımı Benim Yolum (My Way), sizleri II. Dünya Savaşı’nın başlangıcına götürecek. Japonya tarafından işgal edilen Kore’de iki gencin birer atletken, cephede savaşan askerler haline gelmeleri anlatılıyor. Albay olan büyük babası ile yaşan Tatsuo, dedesinin bombalı bir paket ile haince öldürülmesine tanık olur.Paketi veren ise Albay’ın evinde hizmetkarlık yapan Jun-shik Kim’in babasıdır. Tatsuo bu olaydan dolayı Kim ailesini suçlar. Zaman hızla geçer ve koşuda oldukça başarılı olan iki genç de atletizm seçmelerine katılırlar. Kim, Tatsuo’yu geçerek birinci olsa da Japon komitesi tarafından elenir. Sonrasında ise Japonlar ile kavgaya karışan Kim, Japon – Sovyet muharebesine gönderilir. Tatsuo ise bu birliğin albayı olarak görevlendirilmiştir. İşte böylece hikaye de başlamış olur.

2. Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi)

IMDb Puanı: 7,9

Türk dizilerine de ilham kaynağı olan Mazisi Olmayan Adam (Ajeossi); içermiş olduğu aksiyon sahnelerinin yanı sıra senaryosuyla da en iyiler arasında yer almayı sonuna kadar hak ediyor. 2010 yılında gösterime giren ve ödülleri toplamayı başaran bu yapım; Won Bin ve Kim Sae-ron’un etkileyici performanslarıyla şekillendirdikleri olağanüstü bir yapımdır.

1. Kan Kardeşleri (The Brotherhood of War)

IMDb Puanı: 8,1

2004 yılında vizyona giren Kan Kardeşleri (The Brotherhood of War) filmi ise 1950’lerde gerçekleşen Kore Savaşı’nı konu alıyor. Kuzey ve Güney Kore’nin karşı karşıya geldikleri bu savaş sırasında, kaybolan ağabeyini arama telaşına düşen bir askerin hikayesini konu alıyor. Jang Dong-gun, Won Bin ve Min-sik Choi gibi başarılı oyuncuları da bünyesinde barındırıyor.

güldeniz isak

Kendi halinde bir Mühendis (inşaat)
Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
film öneriler
Content Protection by DMCA.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,