Zebralar Neden Çizgili?

Zebralar neden çizgili, çizgiler zebraların işine yarar mı? Dünyanın en ilginç canlılarından birisi olan zebraların çizgileri pek çok kişinin ilgisini çekse de zebraların çizgilerinin ne işe yaradığı hep merak edilmiştir. Zoologlar tarafından da en çok merak edilen konuların başında gelen Zebraların neden çizgili olduğu sorusuna bilim insanları yanıt aradı. 

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Bristol Üniversitesi çatısı altında gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda zebraların neden siyah çizgilere sahip olduğu ortaya çıktı. 11 farklı alt türe sahip olan zebra türleri iki renkli ve çizgili bir görünüme sahip.Yapılan araştırmalara göre zebralarda bu çizgilerin bulunmasının nedeni at sineği gibi parazitleri zebralardan uzat tutmak. 

Bilim insanlarını bu sonuca ulaştıran deney ise oldukça ilginç. Bilim insanları yapacakları deney için atları, evcil zebraları ve at sineklerini inceledi. At sinekleri zebraların ve atların etraflarında benzer yoğunlukta uçmuş olsalar da zebralara konmak için yavaşlamakta başarısız oldu ve öldüler. Bilim insanları at sineklerin atlara daha kolay iniş yaptıklarını gözlemledi. Zebraların ayrıca parazitleri ve at sineklerini kaçırmak için de kuyruklarını kullanmakta daha başarılı olduklarını gözlemledi. 

Benzer zebra kostümü daha sonra atlara da giydirildi ve benzer sonuçlara ulaşıldı.

İlginç bir bilgi daha öğrenmiş olduk 🙂

güldeniz isak

Kendi halinde bir Mühendis (inşaat)
Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ilginc
  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
It’s My First Love 31. Bölüm (Türkçe) 첫사랑입니다만 – Hayalistic: […] Önceki Bölüm […]
2019-12-08 17:07:17
Bully Is Wild 49.Bölüm (Türkçe) 일진이 사나워 – Hayalistic: […] Bully Is Wild 50.Bölüm (Türkçe) 일진이 사나워 […]
2019-12-08 16:19:49
Bully Is Wild 49.Bölüm (Türkçe) 일진이 사나워 – Hayalistic: […] Önceki Bölüm […]
2019-12-08 16:19:34
SubZero [Türkçe] 32.Bölüm – Hayalistic: […] Önceki BölümSonraki Bölüm […]
2019-12-08 16:15:32
2019-12-08 15:38:58
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.