11 MART-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

528 – Kore Üç Krallığından biri olan Silla, genç bir keşiş şehitinin ardından Budizm’i ulusal din olarak ilan etti.

1959 – Güney Kore, İsveç ile diplomatik ilişkiler kurdu.

1985 – Üç yıl sonra cumhurbaşkanı seçilen iktidardaki Demokrat Adalet Partisi genel başkanı Roh Tae-woo, muhalefetin ülkenin cumhurbaşkanına doğrudan oy kullanabilmesi için seçim yasalarını gözden geçirme yönündeki hareketini tersledi. Roh’un kendisi ironik bir biçimde, revize edilmiş seçim sistemi aracılığıyla seçildi.

1996 – İki eski cumhurbaşkanı, Chun Doo-hwan ve bir önceki Roh Tae-woo’nun duruşmasında ilk duruşma Seul mahkemesinde yapıldı.Chun ve Roh 1980’lerin güneybatı bölgesinde ki Gwangju kentinde yüzlerce protestocuyu öldürmek ve darbe düzenlemekle suçlandı.

2004 – Daewoo Engineering & Construction’in eski başkanı Nam Sang-guk intihar etti. 59 yaşında, Cumhurbaşkanı Roh Moo-hyun’un televizyonda yaptığı konuşmada yasadışı iş yapmakla suçlamasından kısa bir süre sonra Seul’deki Han Nehri’ne köprüden atladı.

2013 – Kuzey Kore, Panmunjom köyünden geçen Kuzey-Güney arası iletişim hattını bozdu. Kuzey Kore, 12 Şubat’ta üçüncü nükleer cihazını patlattığından beri Kore içi gerginlikler artıyordu ve Birleşmiş Milletler, provokasyonlar için komünist ülke üzerindeki sert yaptırımlara arttırmaya atmaya karar verdi.

2014 – Güney Kore, hükümetler arası bir kara para aklama organı olan Mali Eylem Görev Gücü’ne (FATF) başkanlık eden Japonya ve Hong Kong’dan sonra üçüncü Asya ülkesi oldu.1989 yılında kurulan FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanına karşı yasal ve düzenleyici önlemlerin uygulanmasını standartlaştırmakta ve desteklemektedir.36 üye ülkeye ve 24 gözlemciye sahiptir.

BU YAZIMIZA TEPKİNİZ NEDİR ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

YAZAR HAKKINDA

güldeniz isak güldeniz isak Kendi halinde bir Mühendis (inşaat) Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler :)
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tarih

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Content Protection by DMCA.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,