6 MART-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1883 – Joseon Hanedanlığı Kralı Gojong (1392-1910) “taegukgi” nin resmi ulusal bayrak olduğunu ilan etti.

1958 – Yirmi altı Güney Koreli Kuzey Kore’de neredeyse üç hafta tutulduktan sonra eve geri döndü.Bir grup komünist casus 16 Şubat’ta Busan’dan Seul’e doğru yola çıkan uçağı kaçırdı ve Kuzey’e aldı. Kuzey uçağı geri getirmedi.

1979 – Güney Kore ve Meksika vize muafiyeti sözleşmesi imzaladı.

1985 – Başkan Chun Doo-hwan, Kim Dae-jung, Kim Young-sam ve Kim Jong-pil de dahil olmak üzere, çok sayıda muhalefet liderine ve diğer önemli kişilere uygulanan siyasi faaliyet yasağını kaldırdı.Kim Young-sam ve Kim Dae-jung daha sonra cumhurbaşkanı seçildi ve Kim Jong-pil 1990’ların sonunda Kim Dae-jung hükümetinde başbakanlık yaptı.

2011 – Güney Kore’nin dördüncü büyük üreticisi olan Daewoo Engineering & Construction Co., çalışanlarının çoğunu Kuzey Afrika ülkesinde artan gerilimler nedeniyle Libya’dan tahliye ettiğini söyledi.

2013 – Güney Kore, Pyongyang’ın Güney’le ateşkes kararını bırakacağını söyledikten sonra, komünist ulusun daha fazla provokasyon girişiminde bulunabileceği konusundaki endişeleri nedeniyle Kuzey Kore’yi yakından takip ediyor.

2015 – 55 yaşındaki Güney Koreli bir eylemci Kim Ki-jong, ABD’nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert’i bir önceki gün öldürme girişimi suçlamasıyla gözaltına alındı. Kim, büyükelçiyi, elçinin konuşma yapacak olduğu Seul’deki bir gösteri salonunda 25 cm uzunluğunda bir meyve bıçağıyla kesti. Yaraları hayatı tehdit edici olmasa da, Lippert’in yüzünün sağ tarafına 80’den fazla dikiş gerekliydi.

2018 – Güney Kore ve Kuzey Kore, Nisan ayı sonunda liderlerinin zirvesini almaya karar verdiler.Seul’ün en üst düzey başkanlık güvenlik danışmanı olan Chung Eui-yong, Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ve seçkin Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında Güney Kore’nin Barış Evi’nde gerçekleşecek. (Kore sınırının hemen güneyinde bulunan Panmunjom’un ortak güvenlik alanındaki tesis.)

BU YAZIMIZA TEPKİNİZ NEDİR ?
  • Fascinated
  • Happy
  • Sad
  • Angry
  • Bored
  • Afraid

YAZAR HAKKINDA

güldeniz isak güldeniz isak Kendi halinde bir Mühendis (inşaat) Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler :)
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
tarih

Kimler Neler Demiş?

avatar
 
smilegrinwinkmrgreenneutraltwistedarrowshockunamusedcooleviloopsrazzrollcryeeklolmadsadexclamationquestionideahmmbegwhewchucklesillyenvyshutmouth
Photo and Image Files
 
 
 
Audio and Video Files
 
 
 
Other File Types
 
 
 
  Subscribe  
Bildir
Content Protection by DMCA.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,