• DOLAR
  5,5908
  % 0,20
 • EURO
  6,2039
  % 0,24
 • ALTIN
  270,9168
  % -0,21
 • BIST
  95.734
  % -0,87

Bir Koreli’nin Burning Sun Skandallarıyla İlgili Korkunç Gerçekleri Paylaştığı Tweet’leri Twitter’da Viral Oldu

@k_fact_ kullanıcı isimli Koreli birinin Burning Sun ve diğer skandallar hakkında attığı korkunç tweet’ler viral oldu. Kişi ayrıca, Koreli olmayan birçok kişinin haberi olmadığı resmi haber linklerini paylaştı.

işte tweet serisi:

Ben Koreli’yim. Koreliler’in Seungri ve Burning Sun olayları hakkında ne düşündüğünü anlatacağım. Ana dilim İngilizce değil. İngilizce hatalar yaparsam lütfen anlayışla karşılayın.

Birçok K-Pop fani yanlış düşünüyor. Bu, 1 idolün olayı değil. Bu, Kore’de yankılanmakta olan uyuşturucu ve fuhuş skandalı ve bu grubun öncüsü olanlar politikacı ve büyük isimler. Ve diğerleri de polisin yıllardır ceza almadığı yolsuzluk skandallari.

Birincisi, gazeteci (Kakaotalk) konuşmalarını neden polise vermedi? Çünkü polis bu olayla derinden bağlantılı. Bu yüzden gazeteci konuşmaları polise değil, Kore’deki yolsuzlukları inceleyen komisyona gönderdi.

Kore merkezi yönetimine bağlı ve Kore’deki yolsuzlukları çözmeyi amaçlayan şirketten bir temsilci, “Kakaotalk konuşmalarında bir oynanma yok. Bu diyalog Kore’de gerçekleştiği için şok oldum.” dedi.

Bu haberde,”Eğer gazeteci konuşmaları polise teslim etseydi, çok yüksek ihtimalle polis tarafından yok edilecekti.” deniliyor. (https://m.news.naver.com/read.nhn? mode=LSD&mid=sec&sid1=102&oid=025&aid=0002890682)

Çünkü Burning Sun’ın polise rüşvet verdiği zaten ortaya çıktı. Gangnam’daki kulübü araştırmış olan Gangnam Polis Merkezi, bu yüzden bu araştırmadan saf dışı bırakıldı ve başka ekibe devredildi. (Seul Büyükşehir Polis Merkezi) ( https://m.news.naver.com/read…. )

İkincisi, neden Koreler işin içinde yalnızca Seungri’nin değil, politikacı ve büyük iş adamlarının da olduğunu söylüyor? Birçok K-Pop fani bu olayı Seungri olduğu için ilk kez görmüş olabilir ama Koreliler ilk kez görmüyor.

Polisin yolsuzlukları, politikacı ve iş adamlarının işe karışması olayı Kore’de 1 ya da 2. kez olmuyor. 2010’a geri dönelim..

Lee Yong-Joon isimli bir dedektif, Gangnam’daki bir kulüpteki usulsüzlükleri araştırdığı zamanlarda öldürüldü. Polis bunun bir intihar olduğunu duyurdu ama gizemli bir ölümdü.

Merkeze gelmeden önce, 3 yıl art arda polislik ödülü kazandığı için mutluydu.

Gangnam Polis Merkezi’ndeki polisler, medyada çıkacak ölüm haberleriyle uğraşmamak için dedektifin, kız arkadaşıyla olan problemlerinden dolayı acı çektiği için intihar ettiğini duyurarak olayı kapatmaya karar verdi.

Ama öldürülen dedektifin ailesi, dedektifin kız arkadaşıyla hiçbir problemi olmadığını söyledi. Ailesi dava sonucunu protesto etti ama görmezden gelindiler.

Dedektif Lee Yong-joon’un Gangnam kulübündeki yolsuzluğu tek başına araştırması normal bir şey değil. Güney Kore’de böyle araştırmalar için 2 kişilik gruplardan oluşan polisler ayarlanır.

Dedektif, Gangnam Polis Merkezi’ndeki polislere karşı çok temkinliydi. Ayrıca merkezde, diğer polislerinkinden ayrı bir fotokopi makinesi kullanırdı. Bir araba kazası geçirdi ve güvenebileceği kişiler olduğu için Busan’a haber yolladı.

Yeongdong Hastanesi’ne kaldırıldıktan sonra, “Tuvalete gideceğim.” dedi ve sonra kaybodu. Sonrasında Youngdong Hastanesi’nden uzakta olan bir su deposunda bulundu.

Olağandışı bir şey vardı. Bulunduğu su deposu 1.5 metre derinliğindeydi. 175 cm’den uzun bir adamın boğulması için fazla sığdı.

Son değil. Otopside boğazının bir şeyle sıkılarak öldürüldüğü ortaya çıktı.

-Polis, bir şeyle boğularak öldürüldüğü fikrine karşı olarak, dedektifin ciğerlerinde plankton biriktiği için (suda kendisi)boğulduğunu iddia etti. Ama bu defa herkesin aklina başka sorular geldi çünkü planktonlar yalnızca okyanusta bulunurdu.

Bu olaydaki gerçeği bulmak Kore’de uzun zamandır süregelen bir gizeme dönüştü ve araştırmak isteyenler suçlu olarak karalandı ya da öldürüldü. Bu, olay hakkındaki dökümanların derlemesi: (https://www.instiz.net/pt/6007258)

2010’a baktık, şimdi 2015’e geçelim. Burada, Koreli iş adamları ve politikacıların çocuklarının yolsuzlukları anlatılıyor: (https://thegoo.net/square/1020923322)

Yazının orijinal yazarı, Kore’nin ünlü bir skandalini ortaya çıkaran medyaya bağlı. Lee Myung-bak ve eski başkan Park Geun Hye’nin yolsuzluklarını ortaya çıkarıp kanıtlarla hapse gönderdiler.

Yazıda anlatılan hikaye, politikacıların ve büyük isimlerin çocuklarının uyuşturucu dağıtımı yapması ve ünlülerle yakın ilişkisi hakkında.

Zaten uyuşturucu dolayısıyla suçlu olduklarını ve sosyal aktivitelerinin Gangnam’da sürdüğünü söylüyorlar.

Yazının orijinal versiyonu da gazetecinin kendisi tarafından değil, gizemli bir hack’lemeyle silindi. Silinmeden önce bunları kaydeden insanlar vardı, bu yüzden içerik olduğu gibi kaldı.

Şimdi fanların, Kore’deki başka olayların üstünü kapatmak için Seungri’nin skandalının öne sürüldüğünü düşünmesinin ne kadar saçma olduğunu anlıyor musunuz? Bu büyüklükte siyasi skandallar Kore’de uzun zamandır yer alıyor. Yaklaşık 10 yıldan beri masum insanlar suçlanmakta, susturulmakta ve öldürülmekte.

Burning Sun konuşmalarını ve ilk kurbanını ortaya çıkaran gazeteci, Seungri’nin bu büyük olayın küçük bir parçası olduğunu ve her şeyi Seungri’nin arkasında saklanan büyük güçleri ortaya çıkarmak için yaptığını açıkladı.

Örneğin Club Arena, Club Mu-in, vs.. Hangi kulüpler Burning Sun’dan daha büyük bir uyuşturucu dağıtımına ev sahipliği yapıyor diye araştırmaya başladıklarını söylediler.

Üçüncüsü, Kim Sang-kyo (kulüpte dövülen ve tacizle suçlanan adam) hakkında. İnanmayan Seungri fanları için haber linki koyacağım. Kim Sang-kyo’yu suçlayan 3 kadinin Burning Sun çalışanlarıyla yakın ilişkide oldukları ortaya zaten çıkti: (http://news.kmib.co.kr/article/view.asp?arcid=0013125377&code=61181111&sid1=cul)

Seungri fanlarinin, JTBC’nin bu haberi başkan’ın saldırısını kapatmak için yayımladığını söyleyeceğini biliyorum. Yukarıda da açıkladığım gibi, şu anda Kore’de Burning Sun olayından daha büyük bir skandal yok.

K-Pop fanlarinin çoğunlukla hakkında konuştuğu SOPA olayı en talihsiz olaylardan biri ama Burning Sun olayı kadar büyük değil.

Ve Kim Sang-kyo‘yu tacizle suçlayan kadınları ve Burning Sun‘la bir ilişkilerinin olduğunu bulan JTBC değil. Aralarındaki, uyuşturucu dağıtımından şüpheli olan Çinli kadın, yurtdışı yasağı yasağı konulması için soruşturuluyor.

Diğer kadınların da kulüple çok yakın ilişkide oldukları, Burning Sun’ın resmi sosyal ağına yüklenmiş fotoğraflarla ortaya çıktı. (http://imnews.imbc.com/replay/2019/nw1700/article/5169649_24656.html)

Burning Sun saldırısı ilk ortaya çıktığında, Koreliler CCTV (kamera)kayıtlarını merak etti. Kore’de suçları çoğunlukla yakalayan çok CCTV var. Ama Gangnam polisi ilk başta CCTV olmadığını söyledi.

Gangnam polisinin var olmadığını iddia ettiği CCTV kaydı bir süre sonra Seungri’nin kardeşi tarafından yüksek kalitede Instagram’e yüklendi.

Ve Seungri’nin kardeşi videodakinin ‘tacizci’ Kim Sang-kyo olduğunu söyledi. Poliste olmayan CCTV’ye nereden çıktı?

Fikirler, Seungri’nin kardeşinin Burning Sun’da DJ’lik yapmış olduğu yönünde. Bu yüzden, itirazda bulunan bu kişinin paylaştığı CCTV kaydına bakalım.

Bu, ilk Kim Sang-kyo’ya saldıran adamın (VIP müşteri) görüldüğü CCTV. Kim Sang-kyo’yu dar sokağa doğru saçından çekiyor. pic.twitter.com/ySZTjSmjVC

Kim Sang-kyo Burning Sun çalışanları tarafından dövülürken VIP müşteri ne yaptı? Hiçbir yaptırım olmadan VIP kapısından çıktı, Kim Sang-kyo’nun dövülmesini izledi ve arabasına binip gitti.

pic.twitter.com/FF6F8DTsgi

Onlar kim? İnsanlara saldırdığı için cezalandırılmayan, uyuşturucu dağıtımı yaptığı halde isimleri verilmeyen bu insanlar kim? Burning Sun olayı, Gangnam kulübünün cezalandırılmayan VIP müşterilerinin adı açıklanana kadar bitmeyecek.

Neyse ki gazeteci, konuşmaları ilk olarak polise değil komisyona gönderdi. Güney Kore’nin cumhur başkanı bu şekilde olay hakkında bilgi sahibi oldu. Cumhur başkanı onurunu ortaya koyup bu davayı çözeceğini söyledi.

Ama birçok koreli, olaya karışmış kişiler arasında yalnızca ünlü olanların cezalandıralacağından ve konunun kapatılacağından korkuyor. Umarım K-Pop fanlari yalan söyleyip idollerini korumaya geçmez. Bu, Kore tarihindeki önemki bir olay ve ortaya çıkması gerek.

Bir şey daha eklemek istiyorum. Busan’daki dedektif Lee Yong-joon’un, polis merkezinde tanıştığı ve geçmişte birlikte çalıştığı güvenilir bir polisle buluşması gerekiyordu.

9 yıl sonrasında Burning Sun skandalinin ortaya çıkmasıyla Gangnam Polis Merkezi, inanılmaz derecede saçma bir soruşturmayı tekrar etti. Uyuşturucu dağıtımını ilk ortaya çıkaran ‘Busan Polis Merkezi’ydi.

Aslında bölgedeki bu dava, o bölgenin polisleri tarafından inceleniyordu. Polisin bölgenin dışını incelemesi ve sunulan kanıtlar, Gangnam kulüplerinde uyuşturucu dağıtımıni zaten bildiklerini gösteriyor.

Birçok Koreli, öldürülen dedektifin Busan Polis Merkezi aracılığıyla kanıt topladığını düşünüyor.

Ve büyük şirketler hakkında söylenecek şeyler de var. Kulüplerin kurulması için yatırım yapan şirketler, Burning Sun’ın yakınındaki otellerle de ilişkili.

Kadınları oradaki otellere götürüp kameraya çektiklerini biliyorlardı ama polis bunu düzgün bir şekilde soruşturmadı. Bu olay yeniden soruşturma altına alınacak.

Bu olay devam ederken, anlattığım şeyler hakkında ortaya zıtlıklar çıkarabilir. Ama size Koreliler’in bu olayın neden önemli olduğunu düşündüğünü anlatmak istedim.

Kaynak:allkpop

YAZAR HAKKINDA

güldeniz isak güldeniz isak Kendi halinde bir Mühendis (inşaat) Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler :)
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
haberler

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir