Kore’de Geniş Yankı Bulan “Comfort Woman” Hareketi Nedir?

Japon işgali altındaki Kore’de, silah zoruyla kaçırılıp tecavüz edilen veya zorla hayat kadını yapılan kadınlar ile ilgili olan hareketin adı “Comfort Woman”dır.
Japonya’nın Kore yarımadasını tarih boyunca(özellikle son 200 yıl içinde) pek çok defa işgal ettiğini muhtemelen biliyorsunuz(Bilmiyorsanız öğrenmiş oldunuz). Bu işgallerden en derini ise 1910 ile 1945 yılları arasında gerçekleşen dönemdir. Bu dönemde Japonya, Kore yarımadasında “Choseon(Joseon-Coson) Government General” adı altında kendine bağlı bir sömürge yönetimi kurmuştur. Hatta buna istinaden işgalin bittiği 1945 yılı 15 Ağustos’una denk geldiği için bugün “Kore Kurtuluş Günü” olarak kutlanır.
Bu 35 yıllık dönem içerisinde özellikle II. Dünya Savaşı yıllarında Kore’deki Japon zulmü iyice arttı. Japon askerler, sayıları 100 binden fazla olduğu tahmin edilen Koreli kadınlara tecavüz ettiler veya hayat kadınlığı yapmaya zorladılar. Bu kadınlardan bir kısmı Japon işgali öncesinde de Kore’de hayat kadınlığı(Kore dizilerinden aşina olduğumuz ‘Kiseng veya Ciseng’ler) yaparken büyük bir kısmını silah zoruyla kaçırılan sivil halktan kadınlar oluşturuyordu. Sağlıksız yaşam koşulları ve cinse yolla bulaşan hastalıklar başta olmak üzere hastalanan bu kadınların büyük bir kısmı ya öldü, ya kayboldu ya da Japon askerleri tarafından öldürüldüler.
Japon işgali sona erip Güney Kore bağımsız bir devlet olarak ortaya çıktığında ise işgal dönemindeki bu gerçekler ortaya çıkmaya başladı. Bu zulüm ve işkence ortamından bir şekilde kurtulup kaçmayı başarabilen çok az sayıda kadın yıllar sonra o utanç yıllarına ait anılarını anlatmaya, yazmaya başladılar. Kaçırılma, tecavüz, hayat kadınlığına zorlama, işkence başta olmak üzere binlerce hikaye özellikle Kore’de büyük bir infial yarattı.
Bugün –bazı aşırı sol Japon örgütlerinin– iddiasına(yeniliyoruz; bu bir iddia ve bunu iddia eden biz değiliz)göre Kpop gruplarına dahil edilen Japon üyelerin amacı Kore’nin bu olaydan duyduğu hırsı perçinleme çabası. Bu sadece bir iddia olsa da Japonya ile Kore arasındaki kültürel çekişmeler zaman zaman gündeme geliyor. Bunlardan en belirgin olanları Koreli idollerin Japon bayrağı paylaşması ya da idollerle ilgili herhangi bir yerde Japon işgalinin sembolü olan ‘Japon Güneşi‘ kullanılması olarak görülebilir. Bunun karşısında ise Japonya, Koreli idollerin Japonya’da gerçekleşecek etkinliklerini çeşitli bahanelerle engellemeye çalışıyorlar.
“Comfort Woman” Türkçe’ye çevrildiğinde “Rahatlatıcı Kadınlar” gibi bir anlam taşıyor., geniş anlamı ise “II. Dünya Savaşı sırasında Japon askerlerini rahatlatan kadınlar(!)“. Koreli kadın örgütleri başta olmak üzere bu konuda çok büyük etkinlikler düzenleniyor ve buna bazen Koreli idoller de katılıyorlar. Son örnekte ise TWICE Dahyun’un giydiği tişört bu konuya dikkat çekiyordu. Bu hareketin ilk amacı Japonya’nın yaşananları kabul etmesi ve hem Kore’den hem de bu kadınlardan içtenlikle özür dilemesi. Japonya gayrı resmi olarak yaşananları kabul etse de resmi olarak özür dilemiyor. Aksine bu olaylara karışan askerlerin sayılarını eksiltmeye, olayı örtbas etmeye çalışıyor.

Bu kayıt “hayalistic.blogspot.com” için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır..
~(≧▽≦)~

güldeniz isak

Kendi halinde bir Mühendis (inşaat)
Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
haberler kultur
Content Protection by DMCA.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,