Kore’de Ödül Alan Türk Dizileri

Bu yazıda siz sevgili okuyucularımıza Güney Kore’de ödül almış Türk dizilerinden bahsedeceğim. Bu diziler sadece Türkiye’de başarı yakalamamış olup uluslararasında da gayet saygın ve tanınmaktalar.”Ezel”, “Cesur ve Güzel”, “Medcezir”, “Bu Şehir Arkandan Gelecek” ve daha fazlasını bu yazıda görebilirsiniz. Benim unuttuğum ya da bilmediğim ama sizin bildiğiniz başka dizilerde varsa aşağıdaki yorum kısmından belirtebilirsiniz.

1. Ezel dizisi “Özel Ödül”


Başrollerini Kenan İmirzalioğlu, Cansu Dere, Barış Falay, Tuncel Kurtiz, Haluk Bilginer, Yiğit Özşener, Burçin Terzioğlu, Sedef Avcı’nın oynadığı dizi Balkanlar ve Ortadoğudan sonra Uzakdoğu’da da en çok ilgi çeken Türk dizisi oldu.


Ay yapımın Ezel dizisi, 2012 yılında 7. Seoul Uluslararası Drama Ödülleri’nde “Özel Ödül” dalında diğer iki dizi Remembring First (Filipinler) ve The Bomber (Ukrayna) ile birlikte ödül aldı. Ödülü Kenan İmirzalioğlu ve yapımcısı beraber aldı.


Ayrıca yarışmada, Kenan İmirzalioğlu “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne aday gösterilirken Beren Saat’de Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisindeki rolüyle “En İyi Kadın Oyuncu” ödülüne aday gösterildi ancak her ikisi de bu kategorilerden ödül alamadı.

 
2. Medcezir “En İyi Dizi Ödülü”
Başrollerini Çağatay Ulusoy ve Serenay Sarıkaya’nın oynadığı Ay yapımı filmi Medcezir, 4 Eylül 2014 tarihinde düzenlenen “9. Seoul Uluslararası Drama Ödülleri”nde “En İyi Dizi” dalında ödül kazandı. Güney Kore yapımı “Empress Ki” dizide bu kategoride ödül kazandı. Ayrıca yarışmada, Çağatay Ulusoy “En İyi Erkek Oyuncu” ödülüne aday gösterildi.
En İyi Dizi dalında 2.’lik ödülü alan böylelikle Gümüş Ödül’e layık görülen dizinin ödül törenine Çağatay Ulusoy ve dizinin senaristi Ece Yörenç birlikte katılıp aldılar. Ulusoy’un Korece “Dost ve kardeş ülke Kore, merhaba. Hepinizi seviyorum, çok teşekkür ederim.” sözleri büyük alkış topladı. Daha sonra Ece Yörenç de tüm Medcezir ekibine ve Ay yapıma teşekkür etti.
3. Kara Para Aşk dizisi “En İyi Erkek Oyuncu Ödülü” 
Başrollerini, Engin Akyürek ve Tuba Büyüküstün’ün paylaştığı bir Ay yapım dizisi. Engin Akyürek bu dizideki performansıyla 10 Eylül 2015 tarihinde düzenlenen “10. Seoul Uluslararası Drama Ödülleri”nde “En İyi Erkek Oyuncu” ödülünü kazandı.
En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde Adrien Brody, Terrence Howard gibi finalistler arasında Altın Ödül’e layık görüldü.

4. Kara Sevda dizisi “Jüri Özel Ödülü”


Başrollerini Burak Özçivit ve Neslihan Atagül’ün oynadığı Ay yapım dizisi Kara Sevda, 8 Eylül 2016’da KBS Salonu’nda düzenlenen “Uluslararası Seoul Drama Ödülleri”nde ‘Jüri Özel Ödülü”ne layık görüldü. Bir diğer ‘Jüri Özel Ödülü’nü almaya hak kazanan Journey dizisi (Avustralya) oldu. Güney Kore’de düzenlenen ödül törenine Burak Özçivit ve dizinin yönetmeni Hilal Saral katılımda bulundu. Ayrıca Kara Sevda, hem ‘En İyi Dizi’ hem de ‘En İyi Kadın Oyuncu’ kategorilerinde finale kalmaya hak kazanmıştı.


Hilal Saral ödül konuşmasında; Korece “Merhaba” diyerek başladı ve  Güney Kore dizilerinin büyük bir hayranı olduğundan ve takip ettiğinden bahsetti. Burak Özçivit de konuşmasına Korece “Merhaba” ile başlayarak iddialı bir giriş yaptı. Daha sonra “Yaşadığı onca zorluğa rağmen aslanlar gibi dimdik ayakta duran yüce Türk halkına buradan selamlarımı iletiyorum. Ne mutlu Türk’üm diyene!” sözleriyle birlikte konuşmasını sonlandırdı.


Ayrıca Burak Özçivit ödül alırken Koreli oyuncu Song Joon Ki’nin bakışları kimsenin gözünden kaçmadı!

5. Seviyor Sevmiyor dizisi “En İyi Uyarlama Ödülü” 
Başrollerini Gökhan Alkan ve Zeynep Çamcı’nın oynadığı “Seviyor Sevmiyor” dizisi ile 2016, 1-11 Ekim tarihleri arasında düzenlenen APAN (Asia Pasific Actors Network) ödüllerinde “En İyi Uyarla Ödülü”nü kazandılar. ‘Seviyor Sevmiyor’ ünlü Kore dizisi “She Was Pretty” den uyarlama bir Türk dizisidir.
Bu arada 2012’den yılından bu yana düzenlenen, Güney Kore’nin en prestijli ödülü olan ve sadece Asya Pasifik ülkesi oyuncularına verilen APAN’ı tarihinde ilk kez Türk oyuncular aldı. Dizinin başrol oyuncuları Gökhan Alkan ve Zeynep Çamcı; Kore dizilerini Türk izleyicisi ile buluşturup dünyaya tanıtılmasına yardımcı oldukları için Asia Pasific Özel Ödülü’ne layık görüldü.
 
6. Kerem Bursin “En İyi Aktör Ödülü”
7 Eylül 2017 tarihinde “12. Uluslararası Seoul Drama Ödülleri” KBS salonunda gerçekleştirildi. Uluslarlarası Seoul Drama Ödülleri’nde Kerem Bursin, Mayıs ayında ekranlara veda eden Ay yapım imzalı “Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisinde canlandırdığı rolüyle “En İyi Aktör Ödülü”nün sahibi oldu.


Ayrıca ödül gecesinde Ailee, Red Velvet, Prepix ve The Barberrettes performans sergiledi. Sunucular ise komedyen Shin Dong Yup ve aktris Kim Jung Eun idi. Park Bo Young ve Park Bo Gum da törene katılanlar arasında.
Bu arada, Uluslararası Seoul Drama Ödülleri’ne aday adayı Türkiye’den 6 dizi girdi. Bu diziler; Aşk ve Mavi, Seviyor Sevmiyor, Bana Sevmeyi Anlat, Bu Şehir Arkandan Gelecek, Cesur ve Güzel ve İçerde aday adayında yer aldı. Ancak bu yapımlardan “Bu Şehir Arkandan Gelecek” ve “Cesur ve Güzel” ‘En İyi Dizi’ödülüne aday gösterilmeye hak kazandı. Bireysel ödül kategorisinde ise 2 Türk oyuncu ve 1 Türk yönetmen aday gösterilmeye hak kazandı. “En İyi Aktör” ödülüne “Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisi ile Kerem Bursin ve Cesur ve Güzel dizisi ile Kıvanç Tatlıtuğ, “En İyi Yönetmen” ödülüne “Bu Şehir Arkandan Gelecek” dizisi ile Ali Bilgin aday gösterildi.
7. Cesur Ve Güzel dizisi “Gümüş Güvercin Ödülü”
7 Eylül 2017 tarihinde düzenlenen 12. Uluslararası Seoul Drama Ödüleri’nde Kerem Bursin’in yanı sıra Cesur ve Güzel dizisi de “Gümüş Güvercin Ödülü’ne” layık görüldü. Başrollerini Kıvanç Tatlıtuğ ve Tuba Büyüküstün’ün paylaştığı Ay yapımı dizi “Uzun Dizi İçin Mükemmellik Ödülü” kategorisinde  “Gümüş Güvercin Ödülüne” sahip oldu.

Bu kayıt “hayalistic.blogspot.com” için hazırlanmıştır. İzinsiz kullanılması kesinlikle yasaktır..
~(≧▽≦)~

güldeniz isak

Kendi halinde bir Mühendis (inşaat)
Gezmek, Eğlence ve Para harcamak en sevdiği şeyler 🙂

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
haberler
Content Protection by DMCA.com
Copy Protected by Chetan's WP-Copyprotect.
film izle , evden eve nakliyat , youtube mp3 ,