Hayalistic

21 ŞUBAT-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1954 – Güney Kore’den Kuzey Koreli savaş esirlerini taşıyan bir gemi Hindistan’a geldi.1950-1953 Kore Savaşı sırasında güney otoriteleri tarafından tutulan 76 mahkum grubu, serbest bırakıldıktan sonra Kore dışında bir yerde yaşamak istedi.Güney Kore’deki Kuzey Kore POW’larına, savaşı sonlandıran Ateşkes Anlaşması uyarınca kendi vatanlarına, Çin’e veya tarafsız bir ülkeye gitme seçeneği verildi.

1992 – Kısa pist sürat patencisi Kim Ki-hoon, Fransa Albertville’deki Kış Olimpiyatlarındaki erkekler 1000 metrelik etkinlikte altın madalya kazandı. Bir Kış Olimpiyatı’nda Güney Kore’nin ilk altın madalyasıydı(alanında).

1994 – Koreli unvanı “Hwaeomgyeong” olan “Avatamsaka-sutra” filmi, (anlamı ”Sutra’nın çiçek-çelengi”), Berlin Uluslararası Film Festivali’nde Alfred Bauer Ödülü’nü kazandı. Chang Sun-woo’nun yönettiği film, sevgilisini annesini aramak için terk eden, baştan çıkarıcı ve yolculuk sırasında farklı insanlarla karşılaşan bir erkek yetimin hikayesini anlatıyor.

1998 – G-7 ülkeleri, Asya’nın finansal krizinin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için Güney Kore’ye 1 milyar ABD doları yardım sağlamayı kabul etti.

2006 – Güney Kore ve Kuzey Kore, Kuzey Kore’nin nükleer programları konusundaki uluslararası müzakerelerdeki uzun süren kararsızlıklara rağmen, Kızıl Haç yetkilileri arasında görüşmeler devam ediyor.

Latest posts by güldeniz isak (see all)