Hayalistic

22 ŞUBAT-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1980 – Güney Kore hükumeti, ABD, Batı Almanya, Japonya ve Kanada’dan sonra Moskova Olimpiyatlarını boykot etmeye karar verdi.

1990 – Bakanlar Kurulu, Güney ve Kuzey Kore arasındaki ekonomik ve sosyal değişimlerin desteklenmesi için yasal sistemlerden biri olan Koreliler arası işbirliğine fon oluşturmak için bir yasa tasarısı kabul etti.

2003 – SK Corp. Başkanı Chey Tae-won yasa dışı hisse senedi alım satım suçlamasıyla tutuklandı.

2005 – Kuzey Koreli lider Kim Jong-il, bir Çin elçisine, “şartlar” yerine getirildiğinde ülkesinin nükleer silah programı hakkında çok taraflı müzakerelere tekrar katılacağını söyledi.

2006 – Papa Benedict VXI Güney Koreli Başpiskopos Nicholas Cheong Jin-suk’u 15 yeni kardinalinden biri olarak atadı.

2007 – Cumhurbaşkanı Roh Moo-hyun, Aralık ayında yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerine kadar siyasi tarafsızlığı sürdürmek için iktidardaki Uri Partisinden ayrılma kararını açıkladı.

2014 – Güney Koreli kısa pist patencileri Park Seung-hi ve Shim Suk-hee, Rusya’da düzenlenen Soçi Kış Oyunları’nda kadınlar 1.000 metrede sırasıyla altın ve bronz kazandılar.

2017 – Güney Kore, Japonya’daki Asya Kış Oyunları’nda üç sürat pateni altın madalya kazandı.Ülke ayrıca, oyunlardaki kadınların 3.000 metrelik rölesi dahil olmak üzere kısa pistte patenle üç altın madalya daha aldı.