Hayalistic

28 ŞUBAT-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1948 – Koreli bir bağımsızlık savaşçısı ve politikacı olan Kim Koo, BM’nin Güney Kore’de ayrı bir genel seçim yapma teklifine açıkça karşı çıktı.Kim, seçimin Kore Yarımadası’nın bölünmesine yol açacağını ve komünist kontrollü Kuzey Kore ve BM denetimindeki Güney Kore’nin ortak bir hükumet kurması gerektiğini söyledi.

1987 – Güney Kore, Gangwon Eyaletindeki Pyeonghwa Barajı inşaatına başladı.Güney Koreliler barajı inşa etmek için 73,3 milyar won (62 milyon ABD Doları) bağışta bulundu.

2000 – Güney Kore’yi 1990’ların sonlarındaki mali krizde rahatlatma amaçlı uluslararası bir borç verme kuruluşu olan Dünya Bankası, Güney Kore’nin mali durumu düzelirken, Seul’e yardım programlarını durduracağını duyurdu.

2002 – İktidar ve muhalif milletvekilleri, Kore’nin 1910’dan 1945’e kadar sömürge yönetimi altındayken Japonya ile işbirliği yaptıklarını iddia ettiği 708 kişinin ismini yayınladı.

2004 – Kuzey Kore’nin nükleer silahlardan arındırılması konusundaki altı yollu müzakerelerin ikinci turu Pekin’de sona erdi, müzakereciler yalnızca bir sonraki toplantıda ve bir hazırlık çalışma grubu üzerinde bir anlaşmaya vardı.

2010 – Güney Kore, Güney Amerika ülkesinde 8.8 büyüklüğünde bir depremde meydana gelmesinden sonra Şili’ye yardımı sunma sözü verirken, Güney Koreli sakinlerinin hepsinin güvenli olduğu doğrulandı.

2012 – Bakanlar Kurulu, Yeni Meclis’teki milletvekili sayısının 299 ‘dan 300’ e çıkarılması kararını onayladı.Parlamentodaki sandalye sayısı ilk kez 300’e ulaştı.

2017 – Cumhurbaşkanı Park Geun-hye, özel savcıların işine son vermek için rüşvetle iş yaptığı iddia edildi. Üç aylık soruşturma muazzam bir tepki alan skandala dönüştü.