Hayalistic

Geleneksel Kore Saç Stilleri

Koreli kadınlar için geleneksel saç biçimi, en temel şekli ile zarif ve ayrıntılı süslemeler ile büyük ölçüde saçın arkadan toplanarak topuz yapılmasına göre ayrılmıştır. Bugün bile kadınlar festival günlerinde ya da gelinler geleneksel düğünlerinde bu saç şekillerini kullanmaktadırlar. Burada, beş adet saç stili ele alınmıştır.

Örgülü Saç

Örgülü saç modeli için, Chosun Hanedanlığı’nda (1392-1910) yalnızca bekar kadınlara izin verilirdi. Üç tane saç teliyle yapılan örgü, başın arkasına doğru sarkan saç örgüsünün en sonunda bulunan kırmızı kurdele (daenggi) ile bağlanır.

Geleneksel Düğünler İçin Saç Biçimi

Bu saç şeklinde, aşağıda basit bir topuz ile gösterişli süslemeler mevcuttur. Bu şekil, geniş kollu kırmızı ipekten oluşan muhteşem gelinlik – geleneksel düğün kıyafeti ya da hwarot – ile uyum sağlamaktadır.

Çağdaş Yorumlama

Gelinin saçı bir topuzun içine alınır ve başın tepesine mercanlar ve boncuklar ile dekore edilmiş kenarsız bir şapka oturtulur. Bu saç şekli, yeşil renkli dekoratif pardösü “nog wonsam” ile uyumludur.

Gisaeng Stili

Geleneksel Kore kıyafetleri, “zarifliği” ve “saflığı” temsil ederken, Chosun Hanedanlığı’nın kadın eğlendiricileri tarafından giyilen kıyafetler, ihtişamı ve şehvet düşkünlüğünü ortaya çıkarır. Onları vurgulayan şey, “tre mori” olarak adlandırılan saç örgüsüyle oluşan bir dolamanın bulunmasıdır. Bu stil genellikle dönemin tarzını gösteren resimlerde bulunmaktadır.

Düğünler İçin Yapılan Saç Şekillerini Birleştirme

Kore’nin saç topuzu ile Batı’nın saç topuzunun bir kombinasyonu olan bu saç stili, Doğu güzelliğini artırmaktadır.

Kaynak