Hayalistic

İpek Şengül Park ile Kore Hakkında Röportaj

 • Sizi tanımayanlar için kendinizden kısaca bahseder misiniz?

Kaymakam olmak istiyordum o sebeple kamu yönetimi ve siyasi bölümler okudum. Yakın bir arkadaşımı kaybedince iyi gelmesi için takı yapmaya başladım. Babamın kuyumcu olması sebebiyle sanırım elimde yatkındı ve işlerim büyüdü. Kaymakam olamadım ama hayat beni İstanbul’a getirdi. Orada tanıştığım Korelilere Türkçe öğretmenliği yapmamla beraber Korecemi de geliştirme fırsatım oldu. Sonrasında Kore’ye geldim. Busan’da 3,5 yaşındaki kızımla mutlu mesut yaşamaktayız 🙂 (Kısaca bahset dediğiniz için kısa kestim umarım bu da uzun değildir, bana kalsa yazardım daha 🙂

 • Güney Kore serüveniniz nasıl başladı?

Birinin eşimle tanıştırmasıyla başladı Kore maceram. İstediğim Busan’da 20 günlük tatildi. Fakat kendimi evlenmiş ve Busan’da yaşıyor bulmuştum. Aslına bakarsak evliliğimin 6.ayı ile başladı Kore serüveni. Çünkü biz esimin isinden dolayı Çin’de yaşıyorduk. Hamileliğim kritik olduğu için apar topar gelmek zorunda kalmıştık.

 • Kore’ye yerleşme kararını nasıl verdiniz?

Bu soru için yanlış insanim sanırım 🙂 Eşimi tanıdım evlenmeye karar verdik ama az önce de belirttiğim gibi uzun yıllar Çin’de yaşayacağımızı düşünmüştüm. Nikahı Kore’de düğünü Türkiye’de yapmıştık. Fakat eşimin çevresi Çin’de yaşadığı için orada da bir düğün organize etmeye karar vermiştik. Organizatölerle anlaşıp, 2. üniversite için araştırmalara da başlamıştık ki Mina’ya hamile kaldım. Zor bir hamilelik geçirince haliyle Kore’ye yerleştik.

 • Eşinizle nasıl tanıştınız?

Eşimle arkadaşlar vasıtasıyla tanıştık. Ben yabancı evliliğe karşı biriydim. Özellikle Koreli biri ile. Çünkü onları tanıyordum 12 kişiye yakın öğrencim daha doğrusu arkadaşım vardi. Çoğu üst düzey insanlardı. En yakın görüştüğüm üniversite profesörü bir bayandı. Onları böyle yakından tanıyınca pek aklıma gelmedi Koreli biri ile evlilik. Velhasıl kısmet oldu.

 • Dil problemi yaşıyor musunuz? Ya da anlaşmakta zorlandığınız zamanlar oluyor mu?

Eşimle bir dil problemi yaşamıyorum çünkü ailenin ortak bir dili kendiliğinden oluşmaya başlıyor. Benim kullandığım kelimeleri iyi bilip o kelimeler üzerinden anlatmaya çalışıyor ve tabi ki en önemlisi benim Korece üzerinden kendimi geliştirmeme de yardımcı oluyor. Mina kreşe gittiği için öğretmenlerle muhattap oluyorum. Tabi onlarda bir zaman sonra benim dilimi öğreniyorlar. Anlaşamadığımız durumda kalmıyor.

 • Kore’de yaşamanın avantajları ve dezavantajları nelerdir?

Aslında bu soru biraz kişilikle alakalı bir soru. Benim açımdan Kore’de yaşamanın avantajları eğitim. Tabi ki başka biriyle konusunca Kore’nin eğitim sisteminden hoşlanmayıp çocuğu eğitim çagına gelince Türkiye’ye gitmekten bahsedebilir. Ben bilakis çocuğumu burnundan kan gelecek kadar çalıştırma haricinde burada eğitim alması taraftarıyım. Dezavantaj sorusu da yine kişilikle alakalı diye düşünüyorum. Benim için dezavantaj “yalnızlık”tır. Tabi ki Türkiye’yi yemekleri özlüyorum ama buradaki sorumluluklarımı da yerine getirmem için bu durumun beni pek üzmemesine çalışıyorum. Benim gibi yapamayanlar için dezavantajlar çok olacaktır. Çocuk olunca dezavantaj artıyor. O da edindiğimiz tecrübelerle azalacaktır diye düşünüyorum.

 • Kore ve Türk kültürü uyuşuyor mu sizce?

Hayır. Ortak çok az noktalarımız var onlara da Kültür denemez. Sadece ayakkabı ile içeri girmiyorlar, bayramları, adetleri var bizim gibi. o kadar yani ortak başka bir noktamız yok.

 • Benzer batıl inançlarımız var mı?

Yok.

 • Kore’de yasayan bir Türk olarak nasıl karşılanıyorsunuz orada?

Seninle konuşana kadar seni sadece yabancı biri olarak görüyorlar ve gösterilenin aksine pek yabancılar hoş karşılanmıyor yani alt sınıfsın. Her zaman onlar haklı, onlar en iyisini yapabilir falan gibi seni pek önemsemezler. Ta ki Türk olduğunu söyleyene kadar. Biraz senin için fikirleri değişebilir. O da savaşa yardımımızdan dolayı. Özellikle burada eklemek istediğim bir şey var; ben burada evli ve bir çocuk annesiyim benim çevreden gördüğüm bunlardı. Kore’ye okumaya gelen biri için yanıtlar farklı olabilir çünkü o öğrenciler öğrenciler ile görüşüyor. Ben ise daha çok ailelerin içindeyim. Gittiğim merkezlerde öyle çok mağdur olan yabancılar var ki, inanın içler acısı hayatları var. Türk olduğum için göğsümün kabardığı bir durumdur bu. Vietnam, Çin, Tayvan, Kambadiya vs diğer Asya ülkelerinden kızlar başlık parası ile alınıp burada karnı burunlarında iken bile çalışıp kaynanalarına para vermek zorundalar. O yüzden burada yasamak zordur. Biz Türk olduğumuzu söylediğimizde bizi diğer Asya ülkelerinden ayırıyorlar fakat Kore’de bu davranışın adet olduğu unutulmamalı.

 • Kore dilini nasıl öğrendin?

Korece öğrenme ve topik sınavı adlı Facebook’ta bir grup sayfam var. öncelikle oradan öğrendiklerimi anlatmaya başlamakla öğrenmeye başladım. Sonrasında da sınava dayalı bir anlama düzeyim olduğu için topik sınavına girdim. Daha merhaba bile demeyi beceremiyor iken sınavdan 85 gibi bir puan aldım. Hala da ögrenmekteyim Koreceyi. Zaman geçip Korecemi geliştirdikçe de artık bunu görsel olarak anlatmaya basladım. youtube da “ipek yolu tv” adı altında kanalımda hala büyük heyecanla ve çok detaylarına kadar arkadaşlara Koreceyi öğretmeye, anlatmaya çalışıyorum. Kanal da paylaştığım videonun resimlerini de hanguk_korece adlı instagram sayfasında paylaşıyorum. Band grubumuzda ise her gün Korece üzerine konuşuyor arkadaşlarla birbirimize öğrendiklerimizi anlatıyoruz.

 • Alışman zor oldu mu veya en çok zorlandığın şeyler?

Yemek konusunda Kore’ye taşınınca zorlanmıştım. Bunun sebebi Kore yemek kültürünü hiç bilmiyordum ve üstelik 3 aylık hamileydim. Çin’de böyle bir sorunum yoktu Çünkü iki yardımcıma da Türk yemeklerini öğretmiştim. Juhwan’a Kore yemeği yapılıyor bana da Türk yemeği yapılıyordu. Bu Kore yemeklerine anca 2 yılda alışabildim ve şimdilerde çok iyi Kore yemekleri yapar oldum. Kendi Kore yemek tariflerim bile var. insan isterse alışıyor hatta üstüne bir şeyler de katabiliyor 🙂

 • Kore’de en çok özlediğiniz şey?

Türkçe seminerlere, eğitimlere gitmeyi ve takı yapmayı çok özledim. Ve de kitap almayı

 • Kore dediğinizde aklınıza gelen ilk 4 şey?

1.Eğitim[okul]  2. Ücretsiz kurslar  3. Sıkıcı insanlar 4. Kötü teyzeler, kaynanalar (ajumma) (Allah onlar düşman başına vermesin, AMİNN)

 • Kpop veya Kdrama ilginizi çekiyor mu?

Pek ilgilenmiyorum.  Özellikle dramalardan nefret ediyorum. Fakat filmleri severim Çünkü filmler gerçeği yansıtıyor. Mesela fahişe bir annenin dramını anlatan bir film izlemiştim. Ben bile Kore’de bu iş yapılıyor muu ? diye şaşırmıştım. Dizilerde yansıtılan ise “adam , kızın elini tutuyor kız ise elini 1 hafta yıkamıyor yüzü kızarıyor kimseye bakamıyor falan filan ama Kore’de 1 saatlik oda kiralıyorsun o niye dizide yok. Özellikle genç bir şarkıcıya böyle bir dizi çekmiyorlar. Eğer ki Korecenizi geliştirmek için dizi izlemek istiyorsanız ben size çok güzel programlar önerebilirim.

 • Kore’de 1 gününüzü anlatır mısınız?

Bu sorunun cevabı çok uzun biraz. Ayrıca hangi günümü anlatayım? Hepsi birbirinden farklı ama aynı yoğunlukta geçiyor. Kısaca yazayım yinede 🙂 Şimdilerde Kore vatandaşlık sınavına hazırlanıyorum son aşamadayım. haftanın iki günü altı saat kadar Mina ile derslere gidiyoruz. Haftanın iki günü ev ekonomisi dersim var. Eve öğretmen geliyor. Çoğunlukla evde kazan kaynatıyoruz, ders çalışıyoruz bazen de dışarıya kahve içmeye gidiyoruz. Bu arada da öğretmenle bu kadar yakın olmak yasak ama biz arkadaş oluverdik. Haftaya da tuhafiyeciler çarşısına gideceğiz 🙂 Cuma günleri karakalem resim kursum , kitap okuma kursum ve yine haftada iki gün çalışma grubumla buluşuyoruz. Yabancı arkadaşlarımla buluşuyorum. Mina ile onlara misafirliğe gidiyoruz. Bazı haftalar gün yetmediği için aksam oturmasına gittiğimiz de oluyor. Youtube kanalım için her gün kafa patlatıyorum. Çok paylaşım yapamasam da bu çalışmadığım anlamına gelmesin. İleriki günlerde Avusturalyalı arkadaşım ile bir projemiz olacak. Yapıp unuttuğum işlerde vardır. Ortalama bir günüm böyle geçiyor. Ev temizliği ise geceye kalıyor tedx ve komik programlar(beyaz, leyla ile mecnun,o ses türkiye,seyahat programları, güldür güldür vs) eşliğinde Mina uyuyunca yapıveriyorum. Vatandaşlık sınavım bittikten sonra inşallah çalışmaya başlayacağım o zaman belki yoğunluğum azalır 🙂

 • Hayalinizdeki meslek neydi ve bunu Kore’de gerçekleştirebildiniz mi?

Hayalim başta söylediğim gibi kaymakam olmaktı. Bu hayal burada biraz zor evvela kaymakamlık mertebesi yok zaten bu tür meslek okuduğun, eğitimini aldığın ülkeye özgü bir iş olduğu için denkliği yok maalesef. Bir hayale sahip olmanın nimet olduğunu düşündüğüm bir dönemde yaşadığım çevre ve buluştuğum insanlar sayesinde yeniden bir hayalim oldu. Bu hayale sahip olmak nasıl nimet oluyor diye sorarsanız, ne yapacağını bilmemek, bir şeylere ulaşıp sahip olma ve bunun ne his yarattığını anlamamak işte bunlar hayaliniz olmadığı anlamına geliyor. Kulağa boş yaşıyorsunuz gibi geliyor değil mi? Aslında dolu dolu yaşıyordum hayatı ama bunları neden yaptığımı bilmiyordum.İşte hayatta bir amacım olsun diye bir hayalim var. Maalesef bunu şimdiden sizlerle paylaşamayacağım ama Atatürkçü olarak bana yakışan kadın hakları savunucusu bir iş olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bana değil ama çevremdeki haksızlıklara sessiz kalan insanlar için buna maruz kalan çocuklar için siyasi kimliğimi ortaya çıkarmak istiyorum.

 • Gelecek hedefiniz nedir?

Yapmak istediğim çok şey var tabi ki bunları gerçekleştirirken Minayı da sağlıklı ve mutlu bir anne olarak yetiştirebilmek istiyorum.

 • Turkiye’de yasamak gibi bir dusunceniz var mi?

Şimdilerde öyle bir düşüncem yok. Minayı liseden mezun edip bir Avrupa ülkesine yerleşme gibi bir düşüncem var. Hatta hayatımı o yöne kaydırıyorum.

 • Kore fanlarına söylemek istediğin bir şey veyahut tavsiyen var mi?

Çok şey yazmak isterim, özellikle o dizilerde gördüğünüzle yakından ilgisi olmayan bir ülkeden bahsetmek isterim. Sistemleri çok farklı. Kimseyi hayal kırıklığına uğratmak değil amacım. sadece sizlere gözlemlerimi aktarmaya calışıyorum. Ben de Korece öğrenmeye başladığım ilk zamanlarda dizi izledim. O zamanlar hiçbir yönlendirme yoktu, Korece öğrenmek için kaynak yoktu vs ama simdi biliniyor her şey. Delicesine kendinizi kaptırmayıp zaman geçirme amacıyla müzikleri, dizileri izleyin tabi ki ama gerçek olmadığını bilin. Dizilerde gördüğünüz çoğu şey doğru değil. Bana annelerden o kadar çok mesaj geliyor ki. lütfen kızıma bir şeyler yazın diyorlar sürekli dizi izleyip ders calışmıyor ve bir hayalde yaşıyormuş. Eğer Kore hayaliniz ise evde dizi izleyerek ya da Koreli koca arayarak bu hayalinizi gerçekleştiremezsiniz. Siz güçlü insanlar olursanız iyi mertebelerde iyi insanlarla tanışırsınız. Çok yazmak istediğim şeyler var belki bu soruyu video yaparım bana yazan annelerin hatırına. Çünkü ben işin hep eğitim kısmıyla ilgilendim, Korece sorulsun, eğitim olanakları falan bu sorulara cevap vermek istedim. Gündelik sorulardan bu tür sosyal mesaj içeren sorulardan kaçınmıştım. Herkes kendi hayatından mesuldur diye düşündüm ama uyarmakta gerekiyormuş. Bu Kore fanları uzaktan çok iyi algılanmıyor. Neden bir ülkeyi , o ülkenin sanatçılarını sevince kotu gözle bakılıyoruz. Demekki bir yerde bir yanlışlık yapıyoruz sevme şeklimiz doğru değil demekki. Ben lisede iken İtalyayı ve İtalya erkeklerini çok severdim. Meşhurdur hatta bu. İtalyan erkeği hem yakışıklı hemde çapkındır. Biz sadece severdik yani onunla hayallerimiz bile olmazdı. dizilerini izlemek için dersimi çalışmayıp dersten kalmışlığım da hiç olmadı. Umarım anlatabilmişimdir.

 • Kore’de is bulmak kolay mi?

Maalesef zor. Şu anda Kore de gizli işsizlik mevcut. Çoğu tanıdığım arkadaşlarımın eşleri yurt dışında çalışmak zorunda. Bir tık bu konuda bayanlar daha rahat iş bulabiliyor çünkü aileler özel derslerde ve bazı kurumlarda kadın öğretmeni tercih ettikleri için eğitim alanında daha çok kadınlar görülüyor. Yine de başvuruların yüz yüze olmasında fayda olabilir. Çok donanımlı iseniz işinizin kalitesi iyi olabilir. benim üniversite diplomam ve yeterlilik sınavındaki başarım çok yeterli olmuyor. Az kalıyor yani.

 • Kore’de asgari ücret ne kadar ve 1 ay geçinilir mi?

Sayı olarak maalesef bilmiyorum. Eşim juhwan üst düzey yönetici olduğu için asgari ücretle hiç çalışmadı. Fakat bizim de yetiştiremediğimiz zamanlar oldu. Harcama yaptıklarınıza bağlı bu geçinip geçinememe. Asgari ücret alan biri devlet yardımı alabiliyor bu yardımlarda çocuk parası, yemek parası ve iş imkanı veriyorlar sana. Bunun için de 6 ay yada 1 yıl kadar beklemen gerektiğini duymuştum. Çünkü Kore’de kendini fakir gösterip bu yardımları alan hatta vefat etmiş çocuğunun parasını almak için olum ilanı vermeyen aileler duymuştum. İyi bir araştırmadan geçiyorsunuz kısaca.

 • Kore’de okumak isteyenlere tavsiyeniz var mı?

Yurt dışında eğitim almak istiyorlarsa okulda başarılı bir öğrenci olması gerekiyor. Ortalamanın üzerinde yani. İngilizce yeterlilik sınavı 80 üzeri ve topik 5. seviye yapmaları gerekiyor. Bu şartlarda burs talep de edebilirler. aile desteği, burs bunlar okuyan kişiye yeterli gelmeyecektir o yüzden burada çalışmayı da göze almalılar. Bunu özellikle yazıyorum çünkü hem çalışıp hem de bursu tehlikeye atmayacak kadar azimli olmalı arkadaşlarımız. Belirtmek istediğim son şey, Türkiye’de denkliği olup olmadığı araştırılmalı. Çünkü burada 4 yıl okuyup denkliği yoksa o diplomaya yazık olmasın. Son bir şey, denkliği olan okula gitseniz de denklik sınavına giriyorsunuz. Açıkcası ben öğrenci olmadığım için anca bu kadar biliyorum bunları da bir öğrenci arkadaşım anlatmıştı. Umarım yardımı olmuştur bu bilgiler size.

 • Kore’de üniversite okusam ve yüksek lisans yapsam iş bulabilir miyim?

Hangi ülkede çalışacağınız önemli. Eğer Kore’de çalışacaksanız herhangi bir ünv. okumanız yeterli değil maalesef. Hatta yüksek lisans yapsanız bile zor. Çünkü en iyi ünv. lerden birine gitmiş olmanız lazım ki rahat iş bulasınız mesela Seoul ünv, Yonsei ünv gibi. Herhangi bir ünv gittiyseniz başlarda deneyim amaçlı küçük işlerde çalışıp sonra başarınızla ilerleyebilirsiniz. bunlar sizin çabanıza ve başarınıza bağlı. İyi bir ünv gidince de rahat iş bulunacak diye de bir şey yok.

 • Dil bilmiyorum ve Kore’de yasamak istiyorum diyenlere ne demek istersiniz??

Ben İngilizce bilmiyorum ve Amerika’da yaşamak istiyorum? Sizce bu mümkün mü? Uçaktan indiğim dakikada çakılırım oraya. Mümkün değil böyle şeyler. Size yardim eden, yol gösteren, yanınızda hep birinin olması gerek. başkasına da ne kadar güvenebilirsiniz ki? Evlenme vaadiyle Kore’ye gelip karnında çocuğu ile sınır dışı edilen Türk de çok…. Böyle önlemsiz işler yapmayın kimseye de muhtaç olmayın!

 • Kore dramalarda izlediğimiz gibi mi?

Herkes en çok neyi izledi bilmiyorum ama genel anlamda dizilerden bahsedersem sevgi dolu bir ülke değil. Burada çocuklara çoğundan daha iyi olmalısın şeklinde büyütülüyor. Burunlarından kan gelse de bu sabilerin anneleri dönüp bakmıyor. Pek kimse kimseyi önemsemiyor yani burada. biraz da Amerikalı olmaya özeniyorlar ama yapamıyorlar çünkü kontrol manyağılar. Ben de öyleyim ama öncelikle kızım ne seçer diye bakarım. Dizilerde son bölümde evlenir ya çiftler siz imza falan hiç görmezsiniz. Çünkü gerçekten de imza yoktur. Sadece düğün yaparlar gerçekte evlilik çocuk olana kadardır. Böyle çıkarcı bir aşk yaşıyorlar ama iki taraf da mutlu. Aslında çok uzun zamandır dizi falan izlemedim son hatırladığım goblin. Onu da yine  uzun zamandır dizi izlemediğim bir dönemde izlemiştim. Koreliler mistik hikayelere bayılıyorlar çünkü hala büyü yapan anneler çoğunlukta. Kore dizileri ülke pazarlama adına yapılmış dizilerdir. Gerçeği bir nebze yansıtan filmleridir. Sakin siz bu dizilere inanmayın. Ayni odada kalıp da el ele tutuşmamak diye bir şey yok. Evliler bile aldatıyor. Geçenlerde haber de olmuştu.

 • Koreli erkekler mükemmeldir algısı doğru mu?

Haşa Allah mi bunlar? Ne mükemmeli? Böyle düşünenleri kınıyorum. Allahtır mükemmel olan. Koreliler hiç yanlarından bile geçmez. Her ülkede her insanda olduğu gibi iyi de vardır kötü de vardır.

 • Kore’de müslüman olarak yaşamak zor mu? müslümanlara tepkileri nelerdir?

Hiç inancımdan dolayı zorlanmadım. Yemek yerken zor ama o da domuz eti olmayan bir restorantı seçerken düşündüğümüzden zorlanıyoruz. Hiç tepki falan da olmadı. Onlar buda’ya inanıyor diye de ben bir tepki göstermedim.

 • Son olarak Kore’ye yerleşme hayali olanlar için ne söylersiniz?

Okumak için gelinilebilecek bir ülke Çünkü Kore’nin en çok sevdiğim yönü eğitim ve bu eğitim de ünvlerde çok iyi veriliyor. Bu sebeple gelinebilir ama evlenme amacıyla gelinmesin. Eger ünv eğitiminizi tamamladınız, Korece ve İngilizce biliyorsanız o zaman eşinizin yardımıyla kendinizi geliştirebileceğiniz bir işte calışma durumunuz varsa evlenerek de gelebilirsiniz. Benimde ilk düşüncem oydu. Hatta esim juhwanla da ne yapabilirim diye konuşmuştuk ama hayatım eşimin işinden dolayı başka yöne gitmişti. Çin’de Çince dersleri almaya başlayınca çalışamadığıma üzülmüştüm. Sonra hamilelik, doğum, Kore’ye alışma derken anca kendimi toparladım. Tabi ki bu süreçte de çalışmadığımın acısını da çektim. Buraya gelecek olanlar buarda sıfırdan başlayacağınızı düşünerek gelin. Ben şirketimi dağıttım geldim. Eksilerde geldim yani. Sadece Kore için yazmıyorum nereye gitmek istiyorsanız önce iyice araştırın ne gerekiyor, ne yapmalıyım, ne isteniyor vs cevapları bulup harekete geçin. Önceden gelin keşif yapın, deneyin…

Sevgiler.. İpek Şengül Park

Ayrıca bu sorularımıza bir de videoyla cevap hazırladı İpek ablamız gelin bir de videolarını dinleyelim ^^

Part 1

Part 2

Fulya Yeliz