Hayalistic

Koreliler Ekonomik Sıkıntıyla Boğuşurken Umudu Piyangoda Arıyor

Diğer pek çok sıradan Koreli gibi, 50 kişilik bir ofis çalışanı Kim Chan-hee, mali umutlarını geçen yıl sert önlemler almış olmasına rağmen fiyatlarının keskin bir şekilde artmakta olduğu için yetişemediğini söylüyor.

Fiyat artışları sebebiyle her ay kredi kartı faturalarını ödemek zorlaştığı için Koreliler emekli olmamaya başladı.

Son zamanlarda, Kim “önemli” bir girişim yapıyor ve haftada bir kez, işten eve giderken Seul merkezinde köşe başı bir dükkandan piyango bileti için 20.000 won (17.74 $) harcıyor.

Bu yıl kızının planlanan evliliğine yapılacak harcamaya ilişkin Kim’in umudu milli piyango…

Kim, “Harcadığım para küçük değil ve çocuklarımla akşam yemeği için harcayabilirim normalde, ancak bunun daha iyi bir gelecek için bir tür yatırım olduğunu düşünüyorum” diyor.

Kim, her cumartesi gecesi düzenlenen haftalık milli piyango çekilişinde birincilik ödülü kazanarak çabuk zenginleşmeyi ümit eden insanlara bilet satan bir mağazada sıradan müşterilerden biri.

Gerçekten de, küçük dükkan hafta içi uzun bir müşteri kitlesi çiziyor.Cuma günleri, ortalama 300 kişi sigara, atıştırmalık ve içecek satan dükkanı ziyaret eder.

Hong Kong, “Her hafta kaç bilet satıldığından emin değilim” diyor.“Ancak geçmişte olduğundan daha fazla insanın piyango bileti almak için akın ettiğini söyleyebilirim.’

Lotto adlı milli piyango, devlet refah hizmetleri ve spor geliştirme için para toplamak amacıyla Aralık 2002’de Güney Kore’de tanıtıldı.

Pek çok Güney Koreli, ekonomi olarak zayıflıklarını yenmek umuduyla her gün milli piyango bileti alıyor.Hatta bazıları birçok kazanan bilet sattığını kaydeden üne sahip olan “şanslı” mağazaları bulmak için çok uzaklara seyahat ediyor.

Seul’ün kuzeyinde, 30’dan fazla kazanan bilet sattığı söylenen böyle bir mağazada her gün onlarca kişi sıraya giriyor.

Loto biletlerinin satışları, hükümete göre her geçen yılın daha yüksek bir seviyesine ulaşıyor.

Toplam Loto satışlarının, bir önceki yıla göre yüzde 4,4 arttığı tespit edilmiş.

Bir satın alma çılgınlığı, bir kazananın önceki çekilişlerden 40.7 milyarlık ödül rekorunu kazanmasından sonra ülkeyi sardı.

Hükümet, geçen yılki rekor satışların, satış yerlerinin artışı nedeniyle gerçekleştiğini söylüyor.Ancak birçok kişi, zorlu günlük yaşamdan, özellikle de dar bütçelerden dolayı strese girdiği ve bu nedenle umutlarını piyangoya bağlandığını söylüyor.

Loto’nun popülaritesi ekonomik sıkıntı ile ilgili olabilir.Kötüleşen bir iş piyasası, aşırı hane borcu ve büyümenin yavaşlaması, piyangoya daha çok vatandaş çekiyor.

2018 yılının tamamı için, işsizlik oranı, yüzde 4 olarak gerçekleştiğinde, 2001’den bu yana en yüksek olan yüzde 3,8 aşılmıştır. İşsiz insan sayısı 2018’de 1 milyonun biraz üzerinde, 2000’den bu yana en büyük rakam bu ve rakamın 1 milyonu aştığı üçüncü yıl oldu.

Analistlere göre, Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisi sağlam ihracatın arkasında hala iyi bir genişleme gösterse de, halk doğrudan bunun faydasını hissetmiyor.

Ayrıca, ekonomik koşullar şu anda çok da iyi görünmüyor.

Güney Kore ekonomisi, geçen yılın üçüncü çeyreğinde çeyrek bazında yüzde 0,6 oranında büyürken, ekonominin yüzde 0,2 daraldığı 2017 yılının son üç ayından bu yana en yavaş büyüme yaşandı.Yıllık bazda, Güney Kore, 2009 yılının üçüncü çeyreğinden bu yana yılın en yavaş büyümesi olan Temmuz-Eylül döneminde yüzde 2 büyüdü.

Seul’un batısındaki küçük bir restoranı (40 kişilik kapasitesi olan) işleten olan Kim Ki-ho, her hafta başarısız bir piyango bileti satın alıyor ve bir umut arıyor.

Kim, “Kazanma şansının sıfıra yakın olduğunu biliyorum, ama yine de kazananlar var. Çünkü ben ve diğer insanlar piyango bileti alıyorlar” diyor.

Mali baskı altında olan birçok kişi kazanan bir piyango biletinin tek çıkış yolu olduğunu söylüyor.

Kim, “Konut fiyatlarındaki artış, bitcoin ve yüksek maaş çılgınlığı benim gibi sıradan insanlardan çok uzak” dedi.

Kazanmış olsa bile harcamalarında abartılı olmayacağını, ancak küçük, alçak gönüllü dilekler dilediğini söyledi.

KAYNAK