Hayalistic

Bir Garip Bts Meselesi ” Ucube Gençlik”

Geçtiğimiz günlerde Beyaz Tv kanalında bir programda Bts grubuna 3.cinsiyet, cinsiyetsiz gibi söylemlerde bulunuldu. Bu söylemlerin ardından bunun bir AB projesi olduğu, gençleri yoldan çıkarmak istendiği gibi iddialar ortaya atıldı. Grubun genel imajı, saç renkleri ve giyim tarzıyla feminen bir görüntü çizdiği söylendi. Sonrasında başka gazete ve programlarda büyük tehlike olarak gösterilip veliler uyarıldı hatta erişim engeli bile gündeme getirildi. Ardından çok haklı sebeplerle binlerce Army Bts’i savunmak üzere harekete geçti ve binlerce Tweet atıldı. sadece Army’ler değil, Lgbtq+ bireyleride tepkilerini dile getirdi.

Benim bu konuda düşüncem tabii ki bu konuşulanların saçmalık olduğu yönünde. Kısaca şu anlamsız iddialara yanıt vermeye çalışacağım. Öncelikle bu bir müzik grubu ancak müzik dışında Kpop’un doğası gereği görsel güzelliğinde ön planda olduğu bir grup. Bakımlı olmaları onların cinsel yönelimini göstermez. Ayrıca bu insanlar eş cinsel veyahut tabirinizle cinsiyetsiz olsa ne olacak. Artık günümüz medeni toplumlarında bu çok normal bir durum öylede olmalı zaten. Bu dinleyicinin ona özeneceği anlamına gelmez eğer insanların etkilenebileceğini düşünüyorsanız önce televizyonlarda yayınladıklarınızı gözden geçirin. Milletin müziğine bi karışmayın. Bir diğer iddiada fanların çok sıkı bağlı olduğunu hatta adeta taptığı, grubun her dediğini yaptıkları yazılmış. Öncelikle her dediğini yapmaktan kasıtlarını anlamadım. Öyle ilginç isteklerine rastlamadım zaten çocukların. Ama kabul etmek gerekir gruba olan sevgisi aşırı kaçan Army’ler mevcut ama bu Army’nin değil Türkiye’nin genel problemi çünkü biz daha futbolda düzgün takım tutmayı bile öğretemedik koca koca insanlara gençlerin sevdiği grup karşısında bu hassasiyetleri çok normal anlayacağınız. Ayrıca dinleyici kitlesinin yaşının küçüklüğünden bahsedilmiş. Küçük fanlar kadar yaşça büyük fanlarda var yani o konuda da yanıldı iddia sahipleri.

Peki bir anda bu ağır iddialar neden?

Aslında bence en önemli sebebi bu iddialar ile gündeme gelebilecek olmak. Zaten öylede oldu, ismini özellikle belirtmediğim sayın iddia sahibi epey gündem oldu. İkinci sebep ise bence ön yargı, bu ön yargı sadece bu iddialarda bulunanlarda değil birçok insanda var. Ne yazık ki kolay kolayda kırılabilecek bir durumda değil…