Hayalistic

5 MART-KORE’DE TARİHTE BUGÜN

1920 – Chosun Ilbo gazetesi yayına başladı.Gazete daha sonra Güney Kore’deki en popüler gazetelerden biri haline geldi.

1946 – Kore’nin kuzeyini yöneten sosyalist otoriteler toprak reform yasasını ilan etti.Bir ay önce kurulan ve geçici olarak “Kuzey Joseon Ön Halklar Komisyonu” olarak adlandırılan liderlik, ülkenin bir önceki yıl Japonya’nın sömürge yönetiminden kurtarılmasından sonra sosyalist reform önlemlerini uyguluyor.Önlemler cinsiyet eşitliği yasalarını ve özel mülkün kamulaştırılmasını içeriyor.

2004 – Güney ve Kuzey Kore, Güney Koreli firmaların bir önceki yıl Kuzey Kore sınır kasabası Kaesong’da inşaatı başlatan bir endüstri parkında tam operasyon kurmalarını kabul etti.

İki taraf, sınırlarının batı ve doğu kısımları boyunca yeni tamamlanan demiryolu bölümleri üzerinde tren deneme çalışmaları yapmayı kabul ediyor.Anlaşma, Seul’deki dört gün süren müzakerelerin sonunda yayınlanan ortak basın açıklamasında yedi konudan biri. Kaesong kompleksi, 2000 yılında Kore’de gerçekleşen tarihi zirvenin en göze çarpan ürünlerinden biri olup, ikili arasındaki yakınlaşmayı harekete geçirdi.

2007 – Ordu Çavuşu Cenazesi. Afganistan’daki bir terörist saldırısında öldürülen Güney Koreli bir asker olan Yoon Jang-ho, Seul’ün güneyinde, Seongnam’da bir askeri hastanede tutuldu. 27 yaşındaki Yoon, Afgan’ın başkenti Kabil’in 60 kilometre kuzeyindeki Bagram’daki ABD üssünün ana kapısında canlı bomba saldırısı kurbanlarından biriydi.ABD hükümeti Yoon’a cesaretinden ötürü ödül verdi.

2015 – ABD’nin Güney Kore Büyükelçisi Mark Lippert’in, Seul ve Washington tarafından sürmekte olan askeri tatbikatlara karşı olduğunu söyleyen Kuzey Koreli yanlısı bir eylemci tarafından yüzü ve bileği kesildi. Lippert, yaranın tedavisi için Severance Hastanesinde bir operasyon aldı. Güney Kore’de ABD büyükelçisine ilk defa saldırı yapıldı.