Hayalistic

BTS Üyeleri Nasıl Keşfedildi – Başlangıç Hikayeleri

BTS‘i duymadıysanız, büyük olasılıkla bir kaya altında yaşıyor olmanız gerekir ya da yakın zamanda bitkisel hayattan çıkmışsınızdır. Onlar, zirvede yer alan küresel süper starlar haline gelmeden önce, sadece hayallerini takip eden çocuklardı.

O zaman şimdi BTS üyelerinin nerede ve  nasıl keşfedildiğine bakalım.

1. RM (Kim Namjoon)

 

Kim Namjoon bilinen adıyla RM, altıncı sınıfta ilk kez Epik High‘dan “Fly”ı dinledikten sonra rap’e aşık oldu. Kendi kendine rap yapmaya başladı ve ortaokulda iken 2007 yılında “Runch Randa” adı altında amatör rapçi olarak kariyerine başladı. Daha sonra en iyi amatör rapçilerin bazılarından oluşan “Daenamhyup” adlı rap ekibine katılmaya karar verdi. Bu rap ekibinin bazı üyelerine Iron (Show Me The Money 3’ten finalist), Supreme Boi (Big Hit Entertainment yapımcısı) ve KIDOH (Top Dogg’dan) dahildir. Bir rapçi olarak yetenekleri büyüdükçe yeraltı sahnesinde daha aktif hale geldi. Daha fazla şarkı yayınladı ve BLOCK B‘den Zico (o zamanlar “Nakseo”) gibi diğer amatör sanatçılarla işbirliği yaptı. Adının amatör camiada büyümesiyle amatör bir hip-hop ajansı için seçmelere davet edildi. Seçmelerde bir jüri olan Untouchable‘dan Sleepy ile tanıştığı yer burasıydı. Sleepy, RM’in hip hop-rap becerilerinden çok etkilendi, telefon numarasını kaydetti ve yapımcı Bang Shi Hyuk‘a verdi. Bu takdim sonucunda RM, Big Hit Entertainment için seçmelere katıldı ve 2010 yılında BTS‘e ilk üye oldu.

2. Suga (Min Yoongi)

Aslen Daegu‘lu, Min Yoongi bilinen adıyla Suga, amatör hip-hop sahnesinde bir yapımcı ve rapçi olarak aktifti. Lisede performans göstermeye başladı ve kendisi için bir isim yaptı. “Gloss” ismiyle devam etti. Sadece dikkat çeken bir rapçi değildi. Suga, kendisini Daegu’daki “D-TOWN” adı verilen bir grup için yerel sanatçıların ritimlerini besteleyen bir yapımcı olarak kendini tanıtmaya başlamıştı. Giderek daha fazla insan becerilerini fark etti ve hatta daha büyük yeraltı(amatör) isimleri için parçalar üretti. Başarılı şarkılarından biri, Reflow için ürettiği bir parçaydı.
 “Who am I.”

Müziğini bir üst seviyeye taşımak isteyen Suga, Big Hit Entertainment için seçmelere katılmaya karar verdi. “Hit It” adında bir rap yarışması / seçmesinin tanıtımını yapan bir broşürü görmüştü ve bunun kendisine uygun olduğunu düşünüyordu. Yarışmayı kazanmamış olmasına rağmen, Suga 2. sıraya yükseldi ve Big Hit Entertainment’a yapımcı / stajyer olarak katıldı. Raporlar, Suga’nın sadece bir yapımcı olmak istediğini göstermesine rağmen, 2010 yılında BTS’e katılmaya ikna olmuştu. Suga, halen daha, Bang Shi Hyuk‘un onu gruba katılma konusunda kandırdığını söylüyor. Bir stajyer iken, GLAM‘ın “Glamorous” canlı performanslarının yanı sıra hologram sanatçısı SeeU‘nun sahne performansları için dans eden 4 BTS üyesinden (Jimin, Jungkook, J-Hope) biriydi.

3. J-Hope (Jung Hoseok)

Jung Hoseok bilinen adıyla J-Hope, BTS ile tanışmadan önce, bir dansçıydı. Dans etmeyi her zaman sevmişti ve hatta Kore’deki Gwangju memleketinde “Neuron” adlı dans ekibine katıldı.
Dans sevgisinden dolayı  JYP Entertainment için seçmelere katıldı. İlk birkaç turu geçmesine rağmen, sonunda JYP seçmelerinden elendi. J-Hope daha sonra Big Hit Entertainment için seçmelere katılmaya karar verdi. Dans becerileri, güçlü ritim anlayışı ve rap potansiyeli ile J-Hope şirkete kabul edildi. Seul’e taşındı ve tam zamanlı bir stajyer oldu. Stajyer günleri J-Hope için çok aktif geçti. Sık sık GLAM‘s “Glamorous” performansı, 2am Jo Kwon‘un “I’m Da One” promosyonları için bir yedek dansçı olarak görülüyordu ve hatta Jo Kwon’un “Animal” parçasının bir rapçisi olarak yer aldı. Bununla birlikte, yıllarca süren eğitime rağmen, RM, Big Hit’i BTS’in J-Hope’a ihtiyacı olduğuna ikna edene kadar J-Hope neredeyse BTS dışında kalacaktı. Gruba geri döndü, ve gerisi bildiğimiz gibi.

4. Jin (Kim Seokjin)

BTS’e katılan 4. üye, Kim Seokjin bilinen adıyla Jin, diğer üyelere göre farklı bir keşfedilme hikayesine sahip. Aslen Anyang‘lı olan Jin aslında SM Entertainment tarafından sokakta keşfedilmişti. Şirkete hiçbir zaman geri dönüş yapmadı çünkü bir dolandırıcı olduğunu düşünüyordu. Üniversite öğrencisiyken yine sokağa çıktı. Big Hit Entertainment’dan bir temsilci Jin’i otobüse binerken gördü ve Jin’i Big Hit için seçmelere ikna etti. Jin’in daha önce hiç şarkı söyleme ya da dans deneyimi yoktu. Oyunculuk önceliği oldu ve bir aktör olmak için seçmelere katıldı. Ancak Big Hit Entertainment’ın başka planları vardı ve BTS için bir stajyer olmaya başladı. Söylentiye göre Jin, bugüne sıkı çalışma ve uygulama yoluyla iyi bir şarkıcı olarak geldi. Eğitim günlerinde, Jin, Jo Kwon’un “I’m Da One” adlı müzik videosunda bir koruma olarak görüldü. İyi görünüşünden dolayı, dansçı yerine oyuncu olarak kullanıldı.

5. Jungkook ( Jeon Jungkook)

Grubun maknaesi Jeon Jungkook, memleketi Busan‘da Superstar K‘in 3. sezonu için seçmelere katıldı. Seçmelerde elenmesine rağmen, çeşitli ajans görevlileri onda özel bir şey gördüler. Jungkook 7 farklı eğlence ajansı tarafından keşfedilmişti. JYP EntertainmentFNC Entertainment ve Starship Entertainment bu ajanslardan bazılarıydı. Fakat Jungkook, Big Hit Entertainment ile devam etti. O zamanlar büyük şirketlerden biri olmayan Big Hit’i seçmesinin sebebi, RM‘di ve onun rap yeteneklerinden çok etkilendiği için RM ile aynı şirkette olmak ve onunla çalışmak istedi. Stajyer günleri boyunca, Jungkook, Big Hit Entertainment sanatçıları için sıklıkla sahnede dans etti.  GLAM’ın “Glamorous” nun yanı sıra Jo Kwon’un “I’m Da One” canlı performansları sırasında görüldü.

6. V ( Kim Tae Hyung)

Kim Tae Hyung bilinen adıyla V, bir çok röportajda zorlukla ve az bir parayla büyüdüğünü belirtti. Daegu‘da bir çiftçi ailesi tarafından yetiştirildi ve çocukluk hayali müzik peşinde koşmaktı. Bu hayali göz önüne alındığında, V lisede saksafon çaldı. Babası, müziği takip etme konusunda ciddiyse, bir enstrüman öğrenmesi için onu cesaretlendirdi, bu yüzden 3 yıl saksafon dersi aldı. Bir gün,  Big Hit Entertainment seçmesine katılan bir arkadaşını desteklemek için seçmelere katılmıştı, ama çaylak geliştirme ekibinden biri V‘yi gördü ve onu seçmelere çağırdı. Böylece babasını aradı, izin aldı, sonra orada seçmelere katıldı. O gün Daegu’daki seçmeleri geçen tek kişi oydu.Resmi çıkışından önce V, Big Hit Entertainment şirketi altında çalışmaya başlamıştı. Bununla birlikte, Jo Kwon’un “I Da Da One” adlı müzik videosunda Jin ile birlikte bir koruma olarak yer aldı. Çoğu kişinin bildiğinin aksine gruba katılan son üye V değil Jimin’dir. Üyelerden şirkete katılan 6. kişi V olsa da grupta ismi açıklanan son üyedir.

7. Jimin (Park Jimin)

Şirkete’e katılan son üye olan Park Jimin aslen Busan‘lı(Busan’da ilk o doğdu). Busan Lisesi Dans Bölümü’nde en iyi öğrenciydi. Jimin‘in dansa doğal bir yeteneği vardı.Dans öğretmenlerinden biri Jimin’i Big Hit Entertainment için seçmelere çağırdı. Öğretmeni tarafından cesaretlendirildikten sonra gitti ve seçmelere Busan’da katıldı ve stajyer olmak için Seul‘a taşındı. Eğitim süresi en kısa üye olmasına rağmen, Jimin doğal yeteneklerinden dolayı BTS’in son üyesi oldu. Stajyer günlerinde Jimin, GLAM’ın “Glamorous” performansı için sık sık arka dansçı olarak görüldü. Ayrıca GLAM’ın “Party (XXO)” adlı video videosunda kısa bir bölümünde yer aldı.