Hayalistic

Dubai’de Görülmesi Gereken Yerler

Elbette çöllerdeki vahalar doğal güzellikler ve Dubai çölün ortasında oluşturulmuş yapay bir zenginlik cenneti. Ancak bu durum Dubai’nin yıllardır tüm dünyanın ilgi odağı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Çok zekice düşünülmüş bir proje olarak nitelendirebileceğimiz Dubai’de gözleriniz kamaşmaktan artık göremez hale gelinceye kadar gezebileceğiniz pek çok özel yer var. Çünkü gün geçmiyor ki Dubai’de yeni bir zenginlik timsali yapı inşa edilmesin.

1. 7 yıldızlı otel Burj Al Arab

Mümkün olsaydı bir yıldız da biz verirdik bu nam-ı diğer Yelken Otel’e. En az Pisa Kulesi kadar fotoğraflarda elimizde tutuyormuşuz gibi şakalar yapma hissi uyandıran Burj Al Arab, 1999 yılında açılmış ve hemen şehrin simgesi olmuş. Hatta otelin en üst bölümünde bulunan helikopter pisti tenis kortu olarak da kullanılmıştı. Bu da onu haliyle dünyanın en yüksek tenis kortu yapmıştı.

2. Biz daha yükseğini yapana kadar en yükseği bu: Burj Khalifa

2010 yılında yapımı tamamlanan Burj Khalifa, dünyanın en yüksek gökdeleni olma unvanını taşıyor. Yapı 828 metre yüksekliğe sahip ve 160 katı kullanılabilir halde. Binanın içinde otelden restorana ve iş merkezine kadar pek çok tesis bulunuyor. Eğer isterseniz 150. kattaki izleme terasından yerdeki her şeyi sinek boyutlarında izleyebilirsiniz.

3. Alışveriş merkezinin de en büyüğünü yapmışlar: The Dubai Mall

The Dubai Mall, alan bakımından dünyanın en büyük alışveriş merkezi. İçinde 1200’den fazla mağaza bulunuyor. Bu yüzden Dubai Mall’ı gezerken hiç endişelenmeyin, çünkü burada kaybolmazsanız kendinizde bir sorun aramalısınız.

4. Dubai’nin en eski yapısı olan Dubai Müzesi

Çölün En Güzel Vahası Dubai'de Gezilecek Yerler

1787 yılında inşa edilmiş olan hisar geçmişte yönetim merkezi olarak kullanılsa da günümüzde bir müze. Müzede yerlilerin geçmişteki yaşamlarına dair bilgi edinebilirsiniz.

5. Şehrin en fantastik yapısı Palm Jumeirah

Deniz doldurularak yapılmış olan ve palmiye şekline sahip olan Palm Jumeirah yani Palmiye Adaları hiç kuşku yok ki şehrin en sıradışı projesi. İçerisinde Atlantis Otel gibi pek çok tesisin yanı sıra yeterince zenginseniz satın alabileceğiniz müstakil evler bulunuyor.

6. Jumeirah Camii

Sanıyoruz ki Dubaililer de “Dünyanın en X’i”ni yapma telaşı var çünkü bu da dünyanın en güzel camilerinden olarak görülen Jumeirah Camii. Ortaçağ Fatimi geleneğine uygun olarak inşa edilmiş olan cami, 1975 ile 1978 yılları arasında yapılmış.

7. Mall of Emirates

Çölün En Güzel Vahası Dubai'de Gezilecek Yerler

Şehrin ikinci büyük alışveriş merkezi olan Mall of Emirates, içeriğinde bulundurduğu birbirinden güzel kompleksler ile bir hayli ünlü. Alışveriş merkezinin açılış tarihi ise 2005.

8. Çeşmede bile dünyanın en büyüğü olmak nasıl bir duygu acaba? The Dubai Fountain

Tanıştıralım; kendisi ses ve müzik gösterileri yapılan dünyanın en büyük çeşmesi. İnsan görmeden gerçek olduğuna kolay kolay inanamıyor ancak gerçekten de izleyenlere büyüleyici bir gösteri sunuyor The Dubai Fountain. Özellikle gece gösterilerinin izlenmesi tavsiye edilir.

9. Çocukluk hayallerimizden olan Wild Wadi Water Park

Çölün En Güzel Vahası Dubai'de Gezilecek Yerler

Dünyanın en ünlü su parklarından olan Wild Wadi Water Park’ın içinde birbirinden güzel havuzlar ve çok keyifli kaydıraklar bulunuyor. Şehirdeki bir diğer alternatifi ise Aquaventure.

10. Dubai Aquarium & Underwater Zoo

Çölün En Güzel Vahası Dubai'de Gezilecek Yerler

The Dubai Mall’ın içinde bulunan Dubai Aquarium & Underwater Zoo, tahmin edeceğiniz üzere dünyanın en büyük akvaryumlarından bir tanesi. İçinde 33.000 su canlısı ve 300’e yakın köpek balığı bulunuyor. Hatta akvaryumun dev su tankı da bir hayli meşhur.

11. Atlantis Hotel & Aquaventure Waterpark

Palmiye Adası’nın içinde bulunan Atlantis Hotel, bir hayli prestijli. Otel görkemli mimarisinin yanı sıra içinde bulunan Aquaventure Waterpark su parkı ile de oldukça meşhur. Burası Palmiye Adaları ziyaretinde kesinlikle atlanmaması gereken bir nokta.

12. Bakmalara doyulamayan Dubai Miracle Garden

Çölün En Güzel Vahası Dubai'de Gezilecek Yerler

2013 yılında açılan çiçek bahçesi Miracle Garden, gerçekten de büyüleyici bir görünüme sahip. Kendinizi adeta Alice Harikalar Diyarı’nda gibi hissedeceğiniz bu yer rengarenk çiçeklerle bezeli. Ancak tam olarak keyfini çıkartmak için öğlen saatlerinde değil de henüz güneşin kavurucu olmadığı sabah saatlerinde gitmenizi tavsiye ederiz. Aksi takdirde hiç de keyifli bir gezi olmayacaktır sizin için.

13. Yok artık dediklerimizden Ski Dubai

Çölün ortasında kayak merkezi de yapılmış ya daha ne olsun diyoruz. Malum şehir özellikle yaz aylarında bir hayli sıcak oluyor. Ama hiç üzülmeyin; Mall of the Emirates’teki Ski Dubai’ye giderek ufak bir dağ havası alabilir ve gönlünüzce kayak yapabilirsiniz.

14. Dubai Marina Bölgesi

<strong>5. Dubai Marina b&ouml;lgesi</strong>“></div>
<div class=Yukarıda bahsettiğim plajlardan Barasti ve Zero Gravity zaten marinada bulunuyor. Marina boyunca çok sayıda restoran var.
Aynı zamanda marinadan kalkan teknelerle tura çıkabilirsiniz. Bu sayede açıkta da denize girebilirsiniz. Restoran olarak özellikle The Observatory’i öneririm.
54’üncü kattan marina ve Palmiye Adası’nı muazzam şekilde izleme fırsatı bulabilirsiniz. Gün batımını burada izlemenizi tavsiye ederim.
Pazartesi günleri ladies night ve her akşam 8’e kadar happy hour var.
Yine gece mekanı olarak Buddha’yı tavsiye ederim. Özellikle suşileri şahane.

15. Emirates Kuleleri

emirates-kuleleri.jpg

Dubai’nin simge yapılarından olan Emirates Kuleleri’nde birçok iş merkezi ve otel faaliyet göstermektedir. Otel olarak hizmet verene bina Dünyanın en yüksek otelleri arasında yer almaktadır. Burada mükemmel alışveriş merkezleri, restoranlar da bulunuyor. Dubai seyahatinizin dolu dolu geçmesini istiyorsanız adreslerinizden biri Emirates Kuleleri olmalı.

BONUS: Tabiki de çöl ve safari turu !