Hayalistic

Bütün Koreliler K-pop İdolü Olmak İstemiyor !! Kore’de İdeal Meslek ?

Kpop’un global popülaritesiyle, yabancıların çoğu tüm Korelilerin idol olmak istediğini düşünüyor olabilir. “Kim hem zengin hem ünlü olmak istemez ki? Fakat Koreliler gerçekten böyle mi düşünüyor? Korelilerin gözünde ideal meslekler hangileri?” gibi sorulara cevap arayan Asian Boss’ın yaptığı sokak röportajlarıyla gelin bunların cevabını beraber öğrenelim:

Videodaki bazı sorular ve o sorulara verilen cevaplardan bazılarını sizler için çevirdik:

Hiç kpop idolü olmak istediniz mi?

“Asla”

“Hiç düşünmedim”

“Hiç”

“Lisedeyken kısa bir dönem böyle bir hayalim vardı, dans etmek ve idol olmak istiyordum.”

Yabancılar, idollere Kore’de sadece hayranlık ve saygı duyulduğunu düşünebilirler. Siz bir Koreli olarak idollerin Kore halkı tarafından nasıl algılandığını düşünüyorsunuz?

“Onların (idollerin) kıskanıldığı bir gerçek. Ama bence onların da kendi zorlukları var. Bu yüzden idollük için iyi bir meslek’ demek zor.”

“Baskalarının da istediği bir meslek gibi gözükse de aslında riskleri de icinde barındırivor. Eğer zihinsel olarak güçlü değillerse bu işe hiç girişmemeleri en doğrusu. Bence popülariteleri azaldıkça zihinlerindeki stres artiyor olmalı.”

Eğer biri idol olmak istediğini söylerse, idol olabilme ihtimalinin ne olduğunu düşünüyorsunuz?

“Muhtemelen %1 bile değil. Pratikte bu imkansız değil mi?”

“Ne tür bir kpop idolü olmak istediğinize göre değişir. Eğer çok ünlü olmak istiyorlarsa, şansları %0.1 (binde bir)”

“Belki %1. Idol olmak isteyen çok kişi var, eğer başarılı olamazsanız kaybolup gidersiniz. Binlerce insan idol olmayı deniyor ama sadece en iyi 5-6 tanesi başarılı olabiliyor.”

“Bence binde 1-4 arası. Kore’deki sektör çoktan doydu. 1. nesil idol grupları skandallar yüzünden sektörden ayrıldılar ve aşama aşama kaybolup gittiler. Ama gitmeleri, diğerlerinin onların yerini alabileceği anlamına gelmiyor. Kore’deki en iyi idollerin sıralaması bellidir. Müzik listelerine bakarsanız en fazla 8-10 isim vardır. Bu da demektir ki, her birinin 2-3 tane hit şarkısı var. İyi bir pazarlama politikası olmadığı sürece mevcut isimlerin arasına girmek çok zor.”

idol olmanın iyi ve kötü yanları neler?

“Ünlü olduğunda çok fazla para kazanabilirsin ama sanırım olumsuz tarafları olumlulardan daha fazla. İlki nefret yorumları.. Toplumun önünde figür oldukları için özel hayatları yok, sanırım bu en kötüsü.”

“Çok fazla Negatif tarafı var. En çok strese sebep olan şey özel hayatınızın herkese açık olması. Ve eğer ünlü olmayı başaramazsanız zamanınızı da boşa harcamış olursunuz. idol olmak, çok fazla risk ve çok fazla kazancı içinde barındıran bir meslek. Risk alabilen biri olmanız lazım. Ya hep ya hiç..”

“Kumar gibi. Bir şeyi yanlış yaparsanız, bedeli normal bir insanınkinden çok daha fazla olacaktır. Kumar gibi çünkü, başarılı olmak çok vakit aliyor, üstelik başarılı olma ihtimaliniz de çok az.”

Milli Eğitim Bakanlığı ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileriyle en çok istedikleri mesleğin ne olduğuyla ilgili yakın zamanda bir araştırma yaptı. İlk 5 meslek sizce ne olabilir?

“İlkokuldakiler öğretmen ya da avukat… ya da… savcı ya da idol (gülüyor) demiş olabilirler.”

“Avukat, öğretmen”

“Bir numara youtuber, yüzde yüz eminim ki youtuber. İkincisi memur. Üçüncüsü de youtuber editörü olabilir”

“Sizin de söylediğiniz gibi idol olmak olabilir. Birçok kişinin söylediği youtuber olmak.”

İlkokul öğrencilerinin verdiği cevaplar atlet, öğretmen, doktor, aşçı (şef) ve youtuber, şaşırdınız mı?

“Evet, ilkokul çocuklarının öğretmen ve doktor olmak isteyebileceği aklıma gelmezdi.”

“Listede youtuber olması şaşırtıcı. Bunu bir meslek olarak görüyor olmaları ilginç”

Mevzu meslek seçimi olunca, kaygısız/güvenceli olması neden en büyük etken sizce?

“İyi bir maaş için altın yıllarınızı hazırlık için harcıyorsunuz.”

“Ben öğretmenim, bunu söylemek biraz üzücü ama güvenceli bir meslek. Belirli çalışma saatleriniz var ve bunun haricinde yapmanız gereken pek iş olmuyor. Sanırım bu yüzden cazip bir meslek. Bu yüzden insanların neden öğretmenliği seçtiğini anlayabiliyorum.”

Birçok öğrenci öğretmenlik ve memurluk gibi güvenceli meslekleri seçiyor. Neden sizce?

“IMF krizinden beri ekonomimiz stabil değil, ekonomik büyüme oldukça az. Onlar bu ortamda büyüdü, sanırım bu yüzden güvenceli olsun istiyorlar.”

“Bunlar daha çok evebeynlerin çocukları için istediği meslekler gibi duruyor. Bunlar muhtemelen onların kendi isteklerinden çok ailelerinin onlar için seçtiği meslekler olabilir.

“Ciddi bir işsizlik problemi olduğundan, güvenli meslekleri tercih etmek gerçekçi.”

Kaynak: allkpop