Hayalistic

Kore Hükümeti, Büyük Orman Yangini Sonrası Gangwon Bölgesinde Afet Durumu İlan Etti.

Kore Hükümeti, büyük bir orman yangini olayından sonra Gangwon bölgesinde afet durumu ilan etti.

4 Nisan’da kore saatine göre 19:17 civarında Goseong ilçesindeki Ilsung Resort çevresinde bir yangın çıktı ve Sokcho şehir merkezine yayıldı.

5 Nisan’da sabah saat 9’da Inje ilçesi, Goseong ilçesi ve Sokcho, Gangneung ve Donghae şehirleri için bir afet olan 250 hektar orman alanı (yaklaşık 618 dönüm) imha oldu. Ayrıca 125 ev, 6 depo ve 5 vinil sera yandı.

Dağıtım hatları yanarken, 166 evde elektrik kesildi ve 79 baz alıcı istasyonu ve 235 internet devresi hasar gördü.

5 Nisan günü Kore saatiyle 11:00’da 50’lerinde bir adam öldü ve 11 kişi yaralandı. Daha önce de iki kişinin öldüğü bildirilmişti, ancak daha sonra yangından kaynaklanan bir zayiat olduğu ortaya çıktı.

2.263 sakin tahliye edilerek acil durum barınaklarına gönderildi.

İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı, 346 itfaiye aracı ve helikopter ve durumu çözmek için yaklaşık 15.000 kişi dahil tüm olası kaynakları gönderdi.

Zarar görmüş alanların sakinleri için, hükümet geçici yaşam alanları, afet yardımı malzemeleri ve acil destek önlemleri sağlayacak. Kayıplar için hükümet, cenazelere ve tedavilere olduğu kadar psikolojik destek hizmetlerine de destek sağlayacak.

Ünlülerde bu olaya seyirci kalmadı ve yardım elini uzattılar.

 6 Nisan’daki Hope Bridge Afet Yardımlaşma Derneği‘ne göre, PSY yangının kurbanlarına 100 milyon won (yaklaşık 87.900 $) bağışta bulundu.

Lee Byung Hun ve Lee Min Jung çifti de aynı miktarda bağışta bulundu. Şarkıcı IU, orman yangını kazazede çocukları için kullanılacak Yeşil Şemsiye Çocuk Vakfı’na 100 milyon won bağışta bulundu.

En yeni Netflix orijinal film serisi “Persona” nin prömiyerini ulusal felakete olan saygısından erteledi.

Diğer şarkıcı ve idolleden Koyote, Super Junior’dan Kim Heechul, ve Simon Dominic 30 milyon won bağış yaparken; WINNER’dan Kim Jinwoo, IKON’dan Jinhwan, ASTRO’dan Cha Eun Woo da 10 milyon won bağışta bulundu.

Ayrıca şu anda zorunlu askerlik görevlerini yapan Highlight’dan Yoon Doojoon (20 milyon won) ve CNBLUE’dan Kang Min Hyuk (10 milyon won) da yardım için bağış yaptı.

T-ara’dan Hyomin de Toseongmyeon’daki bir refah merkezine su, ramen, hazır pirinç içeren yardım malzemeleri sundu.

Ünlü oyunculardan So Yoo Jin 50 milyon won bağışta bulunurken; Song Joong Ki, Nam Joo Hyuk, Jo Jung Suk ve eşi Gummy 30 milyon won bağış yaptı. Im Siwan, Jung Il Woo ve K.Will 20 milyon won bağışladı.

Sky Castle’dan Kim Seo Hyung, Jung Kyung Ho, Kim So Hyun, Chun Woo Hee ve Kim Yoo Jung 10 milyon won bağışladılar.

Kaynak: Soompi