Hayalistic

Milli Parkta 8 çeşit öğle yemeği sizlerle

Kore de milli parklarda yanıcı maddeler yasaklandığından dolayı bu yerlerde yemek yapmak da yasaktır. Bu nedenle ziyaretçiler bir bölgenin yemeklerini önceden sipariş ederek parklardan alabiliyorlar.

26 Mart’ta Çevre Bakanlığına bağlı olan Kore Ulusal Park Servisi (KNPS) öğle yemeği kutularının Dadohaehaesang ve Taeanhaean’ın plaj bölgeleri olan Sobaeksan, Jirisan, Gayasan ve Woraksan dağlarının milli parklarında sunulduğunu duyurdu. Bu yerler Gyeongju şehri ve Gyeongsangbuk-do eyaletinde.

Hem yerli hem de yabancı ziyaretçiler tarafından giderek daha da popüler hale gelen hizmet, tek kullanımlık ürünlerin kullanımını azaltmayı ve halkın kendi yemeklerini getirme zorluğundan kurtarmaya çalışıyorlar.

Sobaeksan daki park geçen Ağustos ayında hizmete başlayan ilk yer oldu ve geçen yıl öğle yemeği kutusu alımları sayısı 1,092 oldu.

Ürünün artan popülaritesinin teşvik ettiği KNPS servisi haziran ayına kadar ülkenin 22 ulusal parkının 21 ine kadar genişletecek.

Kakao Talk sohbet yoluyla bir kişi sipariş verebilmek için ‘Bir öğle yemeği kutusu lütfen’ yazarak siparişini kolayca verebilir veya ingilizce çeviri için operatöre bağlanarak sadece çağrı yoluyla bu işlemi gerçekleştirebilir.

Sipariş sabah 9 ve akşam 5 arasındave ziyaret etmeden bir gün önce yapılmalıdır.

KNPS yetkilileri ‘ Kullanıcılar yemek kutularını park girişinin önündeki bilgi merkezlerinden alabilir ve aşağı inerken bilgi merkezinden aşağı doğru inerken olan çöp kutularında atabilir. Öğle yemeği kutusu yaklaşık
7,000-8,000 KRW (35-40 TL) tutarında ve kredi yada transver yapılarak ödenebilir’ dedi.

krun@korea.kr

Yorum:

Yazıdaki haber ülkemizde de neden olmasın sorusunu getirmiyor mu aklınıza ? Ben direk şunu düşündüm şu anki devlet yöneticilerimizin ulusal parklar için ne kadar çalıştığını ve gelişme gösterdiğini hepimiz görüyoruz ama sorun kocaman yeşillik alanda tek market yok ve ayrıca mangal (milli geleneğimiz ki Kore’de de aynı şekilde yaygın olduğunu biliyorum) yapılması yasak. Kore’ de getirilen bu uygulamayı bizim ülkemizde uyarlandığında yemek çeşitleri daha bol olduğundan yemeklerimizin tanıtımının yapılacağı hem de giden ziyaretçilerin karınlarını güzelce doyurarak yeşilin keyfini doya doya çıkaracaklarını düşünüyorum. Çünkü genelde annelerimize ve kendimiz yapmaya çalıştığımız yemekler bazen güzel olmayabiliyor ve ayrıca çok da zahmetli olabiliyor tabi bir de onu taşıması gerçekten yorucu. Bu nedenle düşünsenize 8 çeşit yemek 40 lira seç seçebildiğini 3 kişi rahat doyar hem uygun hem de lezzetli. Cips Kola vs. yenileceğine yemekler yenilip e bir de semaver verilse yanında kiralık sabaha kadar oturulur parklarda bahçelerde. Buradan yetkili kişilere duyrulur 🙂

Latest posts by Hatime Sönmez Günaydın (see all)