Hayalistic

Rümeysa Şehla Jeong ile Kore Hakkında Röportaj

1.       Kendin hakkında kısaca bilgi verir misin?

  Tam adım Rumeysa Şehla (ÖZBAY) JEONG. 12 Mayıs 1997 İzmit doğumluyum. Şu an Erciyes Üniversitesi Kore Dili ve Edebiyatı 4. sınıf öğrencisiyim.

2.       Korece’yi nasıl öğrendin?

 Aslında biraz komik bir şekilde öğrenmeye başladım. 7. sınıfın bittiği yazdı diye hatırlıyorum. Kore dizilerine ilgim vardı ve ne akıldır bilinmez Kore alfabesi hakkında bir siteden çıktı almışım. Ramazanları sahura kadar oturur yatmazdım. Yine bir ramazan gecesi sahurdan sonra uyku tutmadı. Canım çok sıkıldığı için bu çıktıları alıp bir deftere geçirmiştim. Bu şekilde kendi kendime öğrenmeye başladım. Sonra 10. sınıfta 1 ay boyunca Korece kursuna gittim. O zamana kadar doğru düzgün çalışmamıştım Korece’ye. Ama nedense bize ders veren Koreli hocaların ne söylediklerini çoğu zaman anlayabiliyordum. Bunda dizilerin çok katkısı olduğunu düşünüyorum. Arkadaşlarım ve ailem dışında kimse bilmez ama ben tam bir dizi koliğimdir. Daha sonra internet sitelerinden Koreli arkadaşlar edindim ve onlarla konuşup onları taklit ederek Korece’mi daha da geliştirdim. Şimdi ise Kore Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olmak üzereyim.

3.       Kore’de tesettürlü olmak zor mu?

Kore’de tesettürlü olmak zor değil bence. Sadece belki biraz uygun kıyafet bulmak zor olabilir. İnsanların garip bakışlarına alışmak gerekiyor. Bunun ama sadece tesettürlü olmakla alakası yok. Kore toplum olarak yabancılara alışık olmadığı için yabancı gördükleri zaman gerçekten çok ilgiyle izliyorlar. Tesettürün de tabi biraz çeşitleri var günümüzde. Çarşaf giyip Kore’de kolay kolay dolanılamaz sanırım. Ne kadar dışa vurmasalar da birçoğunun İslam fobisi var maalesef.

4.       Eşin ile tanışmanız hakkında kısaca bilgi verir misin?

  Eşim ile okuldan ortak bir arkadaşımız sayesinde tanıştık. Şu an kendisi çalışıyor ama benim değişim öğrencisi olarak gittiğim okulda ben o okula gitmeden bir sene öncesine kadar yüksek lisans yapıyormuş. Fakat yüksek lisans sırasında işe girince okulu bırakmış. Bu yüzden okula arada arkadaşlarını görmeye gider. O günlerden birinde tanıştık biz de. Ondan sonra arkadaş olduk uzun bir süre birbirimizi görmesek de telefondan görüşüp mesajlaşırdık. Daha sonra ise Türkiye’ye dönmeme yakın görüşmeye başladık.

5.       Kore’de eğitim zor mu?

  Kore’de eğitim çok kaliteli. Bu yüzden kolay olması beklenemez zaten. Çok sistemli bir eğitim sistemleri var. Ve buna ayak uydurabilenler hayata iyi bir şekilde devam ederken buna ayak uyduramayanlar çok büyük bedeller ödemek zorunda kalabiliyorlar. Ayrıca Kore’de devlet okuluna da belirli bir miktar para ödeniyor. Bu yüzden öğrenciler kolay kolay devamsızlık da yapmazlar. Eğitimleri çok kaliteli ve zor.

6.       En büyük hayalin nedir?

   Öyle çok uçuk kaçık, çok büyük hayallerim yok. Normal bir hayat benim en büyük hayalim. İyi bir işim olsun sevdiklerim yanımda olsun sağlıklı olalım yeter. En zoru ama en de güzeli bence bu.

7.       Kore’de yaşamak senin için nasıl bir deneyim oldu?

Ben yaklaşık bir sene boyunca Kore’de yaşadım (2017-2018). Ve Kore ilk gittiğim yabancı ülkeydi. Bana kişilik olarak çok ama çok fazla şey kattı. Utangaçlığımı üstümden atıp kendime güvenmeyi, kendi ayaklarımın üstünde durmayı öğrendim. Kore’de çok fazla kültür deneyimleme fırsatım oldu. Ayrıca dil olarak kendimi çok daha fazla geliştirdim. Korece’ye bir daha aşık oldum. Gerçekten Türkçe olarak kendimi ifade edemediğim birçok şeyi Korece ifade edebilme kabiliyeti kazandım ve bu beni çok çok mutlu eden bir durum. Bir de Koreliler sayesinde daha sistemli, daha yapıcı bir şekilde yaşamayı öğrendim. Üşengeçliğimin çoğunu üstümden attım.

8.       Mezun olduktan sonra ne yapmayı düşünüyorsun?

Mezun olmama 2 ay kaldı. Şu an yapmak istediğim meslekten ötürü yüksek lisans yapmam şart oldu. Çevirmen olmak istiyorum. Hem simultane olsun hem kitap çevirisi olsun çeviri yapmayı çok seviyorum. Bu alanda çalışmalarım da oldu şu an da devam ediyor. Olimpos yayınları ile çalışıyorum. “A Gentleman’s Dignity” dizisinin kitabını çeviriyorum. Bir yandan okul bir yandan tez derken çok zor oluyor ama gelecekte kariyerime çok fazla katkısı olacağını düşünüyorum. Bir de mezun olduktan sonra Youtube üzerinde daha da aktif olacağım. Kanalıma eşimle devam edeceğiz. Kore’de birçok yararlı video çekmeyi planlıyoruz.

9.       Kore dili okumak isteyenler için tavsiyelerin nelerdir?

Şu an çok fazla iş imkânı olmayan bir bölüm. İş isteyen arkadaşlara pek önermem ama ben bölümümden çok memnunum. Hocalarımızın çok emeği var üstümüzde. Özellikle çoğu Korece çalışanın bildiği isim Prof. Göksel Türközü hocamızın olduğu bir okulda okumak ondan birebir eğitim almak inanın çok büyük bir onur. Benim tavsiyem bu dili okumak istiyorlarsa bile İngilizceyi de geliştirmeleri. Bu bölüme artı bir bölüm daha okumaları. O zaman iş imkânları olabilir ama sadece Korece mezunlarına iş imkânı çok çok kısıtlı.

10.   Kore’de zorlandığın şeyler nelerdi?

Kore’de en zorlandığım konu yemekti. Koreliler çok fazla domuz eti tüketiyorlar. Ben de kırmızı et yemiyorum. Yani inek eti de yiyemediğim için yemek seçme şansım daha da kısıtlanıyordu. Bu yüzden tavuğu çok tüketiyordum. Ayrıca helal gıda bulmak çok çok zordu. Başkentte yaşıyorsanız Itaewon’a gidip bulabilirsiniz ama diğer şehirlerde çok imkân yoktu maalesef. Bir de Korelilerin ana yemeği ekmek değil pilav. Bu yüzden bizim yediğimiz ekmekten bulmak çok zordu. Yemek kadar zorlandığım bir durum olmadı.

11.   Kore’ye ilk gittiğinde nasıl hissettin?

Kore’ye ilk gittiğim gün zafer kazanmış gibiydim. Uğruna çabaladığınız bir şey olduğunda ne hissedersiniz? Aynen o histi. Hem mutluydum hem hüzünlüydüm hem de gelecek bir yılım için çok ama çok heyecanlıydım.

12.   Korece öğrenmek isteyenler için önerebileceğin uygulamalar nelerdir?

Korece öğrenmek için iyi bir uygulama bilmiyorum kullanmadığım için. Ama kitap tavsiyesinde bulunabilirim. “Korece Temel Dilbilgisi” kitabı Korece’nizin temelinin sağlam olması için çok ama çok iyi bir kitaptır. Yine Prof. Göksel hocamızın hazırladığı ve okulda da derste kullandığı bir kitaptır.

13.   Topik sınavına girmek için nasıl çalışılmalı?

Topik sınavı için en etkili yöntem çıkmış soruları çözmektir bence. Ben birinci sınıftayken sadece çıkmış soruları çözerek ilk sınavdan tam puan almıştım. Gerçekten hakkıyla sürekli soru çözmeniz hem soru kalıplarını görmenizi hem de kelime ezberlemenize yardımcı olur.

14.   Kore’de ilginç bir olay yaşadın mı?

Çok fazla ilginç olay yaşamışımdır elbet ama en komik ve en çok aklımda kalan bir olayı anlatayım sizlere. Bir gün bilmediğim bir numara beni aradı, açtım. Orta yaşlı bir amca bana “Kızım babana ver telefonu sen şunun kızısın değil mi?” diye bana aradığı kişinin ismini söyledi. Konuşmasından sarhoş olduğu belliydi. Ben de amca ben yabancıyım yanlış aradınız dememe rağmen “Korece konuşuyorsun sen neren yabancı?” deyip bana inanmadan defalarca beni aramıştı. En son engellemek zorunda kaldım. Bir yandan gururum okşanmıştı tabi sonuçta bu bir Koreli kadar iyi konuştuğumu gösterirdi ama adamın defalarca arayıp da inanmaması çok ilginç gelmişti.

15.   İlk defa Kore dizisi ve filmi izleyenler için önerilerin nedir?

  Kore filmlerini çok izlemiyorum ama benim en sevdiğim filmlerden biri “My Little Bride” filmiydi. Çok eğlenceli bir filmdir ve biraz eski artık maalesef. Dizi olarak da say say bitmez ama beni en etkileyen birkaç dizi önerebilirim sanırım.

 1) Goblin

 2) Descendants of the Sun

 3) My Girl

 4) Goong (Düşlerimin Prensi)

 5)Live for Love Jang Ok Jung

16.  Takipçilerin için söylemek istediklerin nelerdir?

  Takipçilerime çok fazla söylemek istediğim şey var ama en önemlisi beni bir gün bile yalnız bırakmadıkları için onlara minnettar olmam. Gerçekten iki gün paylaşım yapmasam hemen Rumeysa nerelerdesin diye mesaj atanlar ilgilenenler o kadar fazla ki. Bir de en başından şimdiye kadar beni hiç terk etmeyen birkaç takipçim var onlarla yaklaşık 2.yılımız bitti 3. yılımıza girdik hatta. Böyle beni sahiplenişleri beni bir abla ya da kardeş olarak görüşleri bana çok ama çok güç veriyor. Onları çok seviyorum. İyi ki varlar. İnşallah hep de yanımda olurlar. Onlar sayesinde bu kadar çok insana ulaşabildim sesimi duyurup yardım edebildim. Bundan sonra da aynı şekilde devam edeceğim inşallah. “İyi ki varsınız canım takipçilerim, canım kardeşlerim, canım dostlarım. Hepinizi çok ama çok seviyorum.”

Ulaşmak isteyenler için instagram adresi =
https://www.instagram.com/rumeysasehla/

Röportajı yapan = Fazilet Tepe

Fulya Yeliz