Hayalistic

Seul İçin Gezi İpuçları

Seul İçin Gezi İpuçları: Seul’a Ne Zaman Gidilir?

Güney Kore’ye gitmek için hangi dönemlerin daha iyi olduğuyla başlayalım. Kış aylarında popo donduran bir soğuk, yaz aylarında ise bayağı sıcak, ayrıca yoğun yağış olma ihtimali söz konusu. Dolayısıyla Seul gezisi için en ideal dönemler sonbaharda Eylül-Ekim, ilkbaharda ise Nisan-Mayıs. Zaten neredeyse her yer için en güzel bahar ayları önerisinde bulunup duruyoruz, çok da beklenmedik bir öneri olmadı. Daha da detay ver kardeşim diyorsanız onu da verelim, bizce nokta atışı bir Seul gezisi gerçekleştirmek niyetindeyseniz Nisan başını tercih edebilirsiniz. Çünkü bu dönemde Seul da dahil olmak üzere Güney Kore’de birçok yerde sakura/cherry blossom/kiraz çiçeği açıyor ve inanılmaz bir görüntü oluyor. Eğer özellikle bu sebepten gitmek niyetinde değilseniz, hava durumunun daha garanti olması için Nisan sonu ya da Mayıs’ı tercih edebilirsiniz. Biz Temmuz-Ağustos zaman diliminde gittiğimiz için o boğucu sıcak ve yağmurlu geçen hafta kısının hepsine hakimiz 🙂 bu yüzden de diyoruz ki bu zamanlar gelemyin kardeşim 😀 Ha Nisan-Mayıs zaman diliminde de siz yanınızda kesinlikle yazlık baharlık her iki kıyafet tarzından da bulundurun. Çünkü gece-gündüz arası hava değişimi mevsim değişimi  gibi bir şey 🙂

seul ulaşım
Şehirde metro çok yaygın olduğu için otobüse pek ihtiyaç duyacağınızı sanmıyoruz. Biz belki bir-iki defa anca kullanmışızdır o derece.

Seul İçin Gezi İpuçları: Seul’da Ulaşım Meselesi 

*Incheon Havalimanı’ndan şehre ulaşım: Incheon Havalimanı Seul şehir merkezinden yaklaşık 50km uzaklıkta, yani oldukça uzak. Adeta bir Sabiha Gökçen gibi dünyadaki her yere en uzak noktaya yapılmış. Öyle uzak ki, yanlış bir havalimanına indiğinizi bile düşünebilirsiniz, hemen onu düşündürtmeden olaya müdahale edelim. Eskiden uluslararası havalimanı şehir merkezine yakın bir noktadaymış ancak burası yeterli gelmeyince Incheon bölgesinde denizi doldurarak daha büyük bir havalimanı inşa etmişler. Allahtan Incheon Havalimanı’ndan Seul şehir merkezine kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz 2 tren seçeneği mevcut. Bunlardan biri havaalanından hiç durmadan yaklaşık 45 dakikada “Seoul Station” yani ana tren istasyonuna ulaşan Express treni, diğeri ise 12 farklı durakta duran ve yaklaşık 1 saat süren “All Stop” treni. Express trenin ücreti 8000 won, diğer tren için ise gideceğiniz noktaya göre bir metro bileti almanız gerekiyor. Metro bileti konusunu aşağıda detaylandıracağız.

gangnam bölgesi

Dünyanın herhangi bir noktasında 50 km gibi bir mesafeyi taksiyle gitmenin pek de uyguna gelmeyeceğini tahmin ediyor olabilirsiniz. Ancak özellikle birkaç kişiyseniz taksi seçeneğini de değerlendirebilirsiniz. Biz kullanmadık ama öğrendiğimize göre Seul’da gideceğiniz noktaya göre fix bir taksi ücreti var. Örneğin Jongno gibi merkezi noktalara 65.000 Won tutuyor. (fazla sıfır görünce panik olmamanız için paylaşalım, günümüz itibarıyla 60 Dolar gibi bir tutara tekabül ediyor). Taksiye bindiğinizde bu konuda herhangi bir karmaşa yaşamamak için havaalanındaki “information” noktalarına danışarak sizi uygun taksiye yönlendirmelerini rica edin, çünkü Seul’da tek tip taksi yok ve hepsinde bu fix ücret geçerli olmayabilir. Ünlülerin tur otobüsleri gibi içinde buzdolabı, disko topu falan olan bi’ taksiye binip “ama 50 euro kem küm” demeyin yani. Bunun detayları da aşağıda geliyor. Bu arada Seul ve civarında trafik yoğunluğuyla  karşılaşmak bayağı olası, özellikle şehirden havaalanına taksiyle gidecek olursanız trafik durumunu göz önünde bulundurarak vakitlice yola çıkmanızda fayda var.

seul'da ulaşım
Beyaz, sarı ve gri taksileri tercih etmeye çalışın, siyah taksiler daha pahalı oluyor

*Şehir içinde ulaşım: Seul bayağı büyük ve gezilecek noktaların birçok farklı bölgeye yayıldığı bir şehir. Dolayısıyla Seul’da pratik bir şekilde gezmek için metro ile kaynaşmanız şart. Bu kalabalık metropolde, hiç aşina olmadığınız bir dil ve alfabenin var olduğu bir şehirde metro işini çözmek konusunda endişe duymuş olabilir, özellikle metro haritasına bakınca ÇÜŞ diye tepki vererek bu işin içinden çıkamayacağınızı düşünmüş olabilirsiniz. Ancak durum göründüğü kadar kötü değil. Alışması gayet kolay bir metro sistemi var ve tabelalar yalnızca Korece olmadığı için durak isimlerini anlamak zorlu değil. Metro ağı oldukça geniş ve önereceğimiz Seul’da gezilecek yerler listesindeki her yere metroyla ulaşabilmeniz mümkün. Bilmeniz gereken bir başka şey ise metronun özellikle sabahları ve iş çıkışı saatlerinde bayağı kalabalık olabileceği. Cama yapışmalı, hiç tanımadığınız insanlarla gereksiz samimi olmalı, kontrolsüzce yanınızdaki kişinin mesajlaşmasına dahil olduğunuz (gerçi Korece pek kolay olmuyor) metrobüs kalabalığı gibi bir kalabalıktan bahsediyoruz. Bir tuhaf şeyse acummalar 🙂 Size hiç uyarmadan izin istemeden üstünüze çıkıp yada ezip geçip yer değiştirme işlemi yapabiliyorlar. Buna da hazırlıklı olmakta fayda va. Neyse, gözünüzü çok korkutmadan metro ulaşımı için edinebileceğiniz birkaç farklı bilet seçeneğinden söz edelim:

seul ulaşım
Seul gezi rehberi

Tek kullanımlık metro bileti: Adından da gayet net bir şekilde anlayabileceğiniz üzere 1 seferlik, tek yön gidiş için kullanabileceğiniz metro bileti. Ücreti 1350 Won (yaklaşık 1 Euro) ve bileti kullandıktan sonra kartı “refund” makinelerine iade ettiğiniz zaman 500 Won geri alıyorsunuz. Dikkat etmeniz gereken bir nokta, kartı hem metroya girerken hem de çıkarken okutmanız gerektiği.

*Yukarıda yazdığımız metro bileti ücreti standart ücret. Ancak Gangnam gibi merkezin bir tık daha dışında kalan noktalara giderken bu standart ücretin üstüne ekleme yapılması gerekebiliyor. Bunu kendiniz fark etmeseniz bile, zaten çıkışta kartınızı tekrar okuttuğunuz esnada turnike yaygara çıkarıyor ve sizi tüm Kore halkına rezil ediyor. O sırada anlayabilirsiniz ki ekleme yapmanız gerekiyor. Zaten ekranda eklemeniz gereken tutar da yazıyor. Aklınızda bulunsun.

seul gezi rehberi

T Money Kartı: İstediğiniz miktarda para yükleyebileceğiniz ulaşım kartı. Kartı edinmek için 2500 Won gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor, sonra kullanmak istediğiniz tutarı yüklüyorsunuz. Bu şekilde tek seferlik metro kullanım ücreti 1350 yerine 1250 oluyor, yani indirimli bilet almış oluyorsunuz. Bu kart çoğu takside de geçerli, eğer yanınızda nakit para taşımak istemiyorsanız mantıklı bir seçenek olabilir. Biz bu yöntemi tercih ettik, çok fazla metro ağını kullandığımız için ikide bir tek kullanımlık kartla uğraşıp durmayalım diye. Eğer kartla işiniz bittiğinde içinde herhangi bir tutar kalırsa onu da duraklardaki servis noktalarından iade alabiliyorsunuz, ancak 500 Won gibi ekstra bir servis ücreti var. Metro istasyonlarındaki makinelerden ya da T-Money logosu görebileceğiniz 7-Eleven gibi marketlerden satın alabilirsiniz.

Seoul City Pass: Günde 20 kereye kadar metroyu ve “city tour bus”ları kullanmanıza olanak sağlayan kart. 1 günlüğü 15.000, 2 günlüğü 25.000 3 günlüğü ise 35.000 Won. Günde 20 kez metroya binmeyi başarabilir misiniz bilemiyoruz ama, olur da öyle bir niyetiniz varsa satın alabileceğiniz en uygun seçeneklerden biri bu. Kartı yalnızca 1 kişi kullanabiliyor, aklınızda bulunsun.

-Ulaşım için %90 metroyu kullandığımız 4 günlük Seul gezisinden çıkardığımız sonuç; o kart alınacak arkadaş 😀

seul sokakları
Uzak Doğu’da olduğunuzu anlamanın yolları: 1. Tabelalar, tabelalar ve tabelalar

Taksi meselesine gelecek olursak. Seul’da taksi ücretlerinin özellikle Avrupa’daki birçok şehre göre daha uygun olduğu söylenebilir. Hatta özellikle birkaç kişi kullanacaksanız yer yer (bakın yer yer diyoruz havaalanını falan karıştırmayın) metrodan bile daha uyguna gelebileceğini söyleyebiliriz. Örneğin 3-4 km’lik mesafe için (pek trafiğin olmadığı bir yolculukta) ücretler 5000 Won civarında (4 Euro gibi bir şey). Taksi kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken şey bineceğiniz taksinin ne renk olduğu. Çünkü normal taksiler sarı, beyaz ya da gri renkte oluyor. Siyah ya da daha büyük taksiler daha pahalı. Genel olarak tüm taksilerde gece 12’den sonra gece tarifesi uygulanıyor. Ayrıca yoldan taksi çevirebiliyorsunuz, bazı uyuz Avrupa ülkelerindeki “yoldan taksi çevirememe” durumuyla burada cebelleşmiyorsunuz.

Seul İçin Gezi İpuçları: Seul Güvenli Mi?

Önceden de araştırdığımız üzere güvenli bir ülke olduğu düşüncesiyle baya bir rahat gezdik açıkçası. Gecenin köründe karanlık sokaklara dalmalar, ninjalarla soju içmeler, uzağında duman tüten sokalarda topuk seslerimizin yankılanması falan…. Ama tahminlerimiz üzerine hiç bir sorun yaşamadık ama tabi ki çok da güvenmemek lazım, her yerde elbet çıkıntılar vardrı ve her insan aynı değildir. Sadece ülkede yasalar ve kurallar çok caydırıcı cezalara sahip olduğu için suç oranı bizim ülkemize göre daha az diyebiliriz.

Seul İçin Gezi İpuçları: Seul’da Konaklama

Bununla ilgili yazımı şuraya bırakıp kısaca da bilgi ekleyelim madem. http://hayalistic.com/2016/04/korede-konaklama-2.html

özet geçecek olursam da bana sorarsanız booking vb aracı sitelerden ayarlamaktansa kendi sitelerini terch edin özel indirimleri oluyr. Biz Elm Tree Guesthouse’da bir ay konakladığımız için %50 indirimle ücret ödedik 🙂 Hemde neredeyse şekrin ve ulaşımın göbeğindeydi. Konum olarak ve ücret olarak çok çok tatmin edici bir fiyat diyebiliriz.

seul sokak yemeği
Seul’da sokak yemeği seçeneği bol

Seul Pahalı Bir Şehir Mi?

Dünyanın en pahalı şehirlerinden biri deyince sizin de aklınıza ilk olarak Tokyo geliyor  mu bilemiyoruz ama, özellikle oraya giden kişilerden aldığımız yorumlara göre bu işin şakası yok, Tokyo gerçekten pahalı bir şehir. Ve Seul de Tokyo ile birlikte dünyanın en pahalı şehirleri listesinde. Tabii bu listeler yaşam koşulları da (kira vb) göz önünde bulundurularak oluşturuluyor. Yani yakın zamanda Seul’a taşınmak gibi bir niyetiniz yoksa öyle çok da panik olmanızı gerektirecek bir durum yok. Doğruya doğru, bu şehirdeyken yer yer “bu Seul da bu kadar pahalıysa Tokyo’da kolumuzu mu vereceğiz” gibi düşüncelere sürüklenmedik değil. Özellikle Seul’a merhaba deme şeklimiz bir küçük boy buzlu latteye 6000 Won (yaklaşık 20tl’ye tekabül ediyor) gibi bir ücret vermek olunca biz de ayvayı, hatta komple ayva ağacını, ne bileyim ayva bahçesini yedik diye düşündük. Ancak sonra içtiğimiz kokteyller, hatta satın aldığımız bir takım kozmetik ürünleri, müzelere giriş ve taksi ücretleri gibi şeyler bir bardak kahveden ucuz olunca rahatladık (daha çok garipsedik ama çok da kurcalamadık) Evet Seul’da kahveler pahalı, ancak alkol, kozmetik, alışveriş, ulaşım gibi konular diğer ülkelere göre daha uygun kabul edilebilecek seviyede. Bu da muhtemelen ülke çapında alkol ve kozmetik ürünleri tüketiminin çılgınlık boyutunda olmasıyla alakalıdır. Yemek konusunda ise Seul tam bir “her bütçeye uygun bir şey var” şeklinde nitelendirilebilecek şehirlerden. Özellikle Kore barbeküsü gibi et ağırlıklı bir yemek yiyecekseniz düşük fiyatlar beklememeniz gerekse de, sokak yemeği kültürü gelişmiş bir şehir olduğu için daha uygun seçenekler bulabilmek mümkün. Tabii yinede bizim para birimimize göre 5-6 kat değerli bir para birimleri olduğu düşünülürse pahalı gibi görünmesi çok normal 🙂

seul alışveriş
Alışveriş için 12312 seçenek olan Myeondong bölgesi

Bu arada Güney Kore’nin para birimi WON. Gereksiz bir sıfır yoğunluğu olan ve kavraması pek de kolay olmayan bir para birimi diyebiliriz. Aşağıdaki para birimlerini de Won olarak paylaşıyoruz, şimdiden alışın.

seul cafeler

Şimdi Seul gezimizdeki harcamalarımızdan birkaç örnek vererek konuyu detaylandıralım.

Kafelerde latte benzeri kahve: 4500-7000 Won (özellikli 3. dalga kahvecilerde 7000’e kadar çıkabiliyor)

Su: Marketlerde 800-1000 Won civarında

Popüler bir restoranda et, tavuk benzeri ana yemek: 17.000-30.000 Won (özellikle kore barbeküsü gibi menüler 30.000-50.000’e kadar çıkabiliyor)

Soju: Marketlerde 1600 Won civarında

Restoranlarda bira: 2500-4000

Bu konuda benzer çok fazla yazılarımız mevcut 🙂 Bir kaç link bırakıyorum buralarda ki konuları da incelemenizi tavsiye ederiz … İyi seyahatler diliyoruz ..

http://hayalistic.com/tag/koregezisi

http://hayalistic.com/tag/sorular