Hayalistic

Seul’un En Popüler Bölgeleri

*Jongno: Şehrin tarihi bölgesi olmasıyla beraber en turistik noktaları da kapsayan bölge. Daha sonra detaylını  vereceğim bir çok saray, tapınak gibi tarihi yerlerin çoğu bu bölgede yer alıyor. Eğer turistik noktalara yakın olmak istiyorsanız bu bölgede konaklamak isteyebilirsiniz.

*Itaewon: Yabancıların yoğunlukta olmasıyla bilinen bölge. Burada alışveriş, restoran, kafe, gece hayatı için birçok seçenek bulabilirsiniz. Özellikle yabancıların ağırlıkta olduğu bir bölge olduğu için popüler Kore restoranlarının yanı sıra başka mutfaklara odaklanan restoranlar da var. Kore yemeklerinden sıkıldığınız noktada Iteawon hayat kurtarabilir. Tabii ki Türk restoranları da var. Şaşırdık mı? Hayır.

gangnam style seul
Seul gezi rehberi yazıp Gangnam’dan söz etmeden geçersek ayıp ederdik heralde 🙂

*Gangnam: Sanırsak artık Gangnam’ı bilmeyen, Gangnam kelimesini duymaktan bıkmayan pek fazla insan kalmamıştır. Gangnam Seul’un zenginlik bölgesi olarak bilinmesinin yanı sıra, estetik operasyonları konusunda da bayağı nam salmış bir bölge. Yalnızca Gangnam’da 500’ün üzerinde estetik merkezi var, o derece. Zaten Psy’ın Gangnam Style şarkısının teması da buna dayanıyor. Burada da alışveriş, gece hayatı, cafe, restoran seçeneği bol. Zenginli bölge dedik diye sadece Gucci, Versace falan olduğunu düşünmeyin, bütçe düşmanı olmayan birçok kozmetik ve hazır giyim mağazası da bulmak mümkün. Bölgede turistik anlamda çok fazla aktivite olmasa da Gangnam’a ayak bastığınızı şöyle de anlayabilirsiniz: karşınızda bir anda belirecek Gangnam Style heykelleri. Turistleri çekmek için çok da başarılı bir yöntem olmuş 🙂 Bu heykellerden biri Gangnam metrosunun hemen çıkışında, diğeri ise COEX alışveriş merkezinin(bu alışveriş merkezi oralarda bayağı ünlü bu arada) dışında yer alıyor. Gangnam’ın bayağı büyük bir bölge olduğunu da belirtelim, öyle her yerini gezmeniz pek de mümkün değil. Gezilecek yerler olarak Gangnam metrosu civarını ve Seul’un “Beverly Hills”i olarak bilinen Apgujeong bölgesini baz alabilirsiniz.

seul gezi rehberi

*Myeong-dong: Uzak Doğu’da bir şehrin ortasına düştüğünüzü nasıl anlarsınız? 1. Neon tabelalar 2. Yüzlerce kişinin aynı anda karşıdan karşıya geçtiği bir sahne 3. Sokak yemekleri. Bunların hepsini bir arada görebileceğiniz ve artı olarak alışveriş için yüzlerce seçenek olan bölge Myeong-dong. Mağazalar çoğunlukla geç saate kadar açık, ancak tavsiyemiz yine de kalabalıktan biraz olsun kaçabilmek adına gün içinde gitmek. Aksi takdirde o kadar kalabalık oluyor ki kendinizi Walking Dead’de figüran gibi hissediyorsunuz. Burada kozmetik, giyim, elektronik, allah ne verdiyse bulabilmek mümkün. Seul’da alışveriş konusunda ayrı bir yazı hazırlayacağım tabiki de 🙂

*Sinchon ve Hongdae bölgeleri (University Quarter):  Bizim Seul’da favori bölgemiz Sinchon ve Hongdae civarları oldu. Buralar Seul’un en hareketli bölgelerinden sayılabilir, ancak bir tık daha az turistik. Civarda Ewha Women’s University ve Hong-ik University gibi üniversiteler bulunduğu için bu iki bölge “University Quarter” olarak da geçiyor. Burası alışveriş, gece hayatı ve mekan konusunda bayağı popüler bir bölge haline gelmiş. Hani şu koyunlu, rakunlu, kedili-köpekli ilginç kafelerin de çoğu bu civarda. Sırf bu sebepten bile gidilebilir ama, alışveriş konusunda da çoook fazla seçenek olduğunu belirtelim. Özellikle sadece kadınların gidebildiği Ewha Üniversitesi civarında çok fazla kadınlara yönelik mağaza var.

seul gezi rehberi
Hongdae ve Sinchon civarı Seul’un en hareketli bölgelerinden

*Yeoui-do: Seul’un Manhattan’ı olarak bilinen Yeoui-do’da Kore’nin en uzun binası olan Seoul 63 Square (63 kat var çünkü) gibi birçok gökdelen vari bina var. Bu Seoul 63 binasında galeri, restoranlar, Sea World, balmumu müzesi, IMAX sinema gibi bir çok atraksiyon var. Olur da Kore’ye Nisan ayında giderseniz bölgede bulunan Yeouido Park’ını mutlaka ziyaret edin,  burası kiraz çiçeklerini görmek için en güzel yerlerdenmiş! Bİz maalesef henüz göremedik :/ Ama bir sonra ki planım kesinlikle o çiçeklerin zamanında olacak.

Görüşmek üzere…