Hayalistic

2017-2018 Kore Filmleri İzleme Listesi

1- Rampant (2018)

Aksiyon

Chang-gwol

Lee Chung, Joseon Prensi’dir, ancak Qing Hanedanlığı’na rehin alınmıştır. İçki, kadınlar ve kumar vazgeçilmezlerindendir. Aynı zamanda mükemmel bir kılıç ustasıdır. Ağabeyi Lee Young, tahtta geçecek ve Lee Chung’u Joseon’a geri getirecektir. 10 yıl geçtikten sonra Chung döner ve geceleri ortaya çıkan canavarları keşfeder.

2- You with Me (2017)

Romantik

You with Me

Film, aşırı koruyucu ebeveynleriyle birlikte yaşayan ve internette Jayson’la tanışan Kim’in hikayesini anlatıyor. Kim daha sonra Seul’e taşınıp yeni bir hayata başlıyor da bu afişteki diğer adam kim şimdi?

3- Our Body (2018)

Dram

A-wol Ba-di

Güney Koreli yönetmen Han Ka-ram‘ın topluma, istihdama ve uymacılığa eleştirel bakışını yansıtan Our Body‘de, aşırı eğitimli, hayal kırıklığına uğramış bir devlet memuru, ideal olarak gördüğü başka bir kadına bağlanır. Takdir ve takıntı arasında ince bir çizgi vardır. Hayranlık saygıdan doğar, ama bir adım daha fazla gidildiğinde, yıkıma yol açabilir. Our Body’de, meraktan doğan hayranlığın, daha kötü bir şeye dönüşmesine tanık oluyoruz. Our Body, 43. Toronto Film Festivali‘nde dünya prömiyerini yaptı.

4- 1987: When the Day Comes (2017)

Dram

1987- When the Day Comes

1987’de Kore, baskıcı bir askeri rejim altındadır. Bir üniversite öğrencisinin yasadışı sorgulaması ve ölümü, sıradan vatandaşları hakikat için savaşmaya ve adaleti sağlamaya iter.

5- After My Death (2017)

Dram

After My Death

Koreli’lerin yine öbür dünya takıntılı, dolaylı fantastik unsurlar içeren ve aşktan ölmeyi isteyen konularından biri daha. Filmin konusu tek bir cümle: ”Yakın arkadaşım öldü ve insanlar cevaplar için etrafımda yüzdüler.” Afişinde de ”ilk ben ölmeliydim” yazıyor.

6- A Taxi Driver (2017)

Aksiyon – Duygusal – Tarih

Taeksi woonjunsa

 Hun Jang‘ın yönetimindeki bu film, bir Alman muhabirini Seul’den Gwangju’ya taşıyan dul bir taksi şoförünün etrafında geçiyor. Güldüğüne bakmayın, adam kısa süre sonra etrafındaki şiddete kapılarak kararından pişmanlık duyuyor. Hiç de öyle durmuyor ama bakalım.

7- Burning  (2018)

Dram – Gizem

boening

Yarı zamanlı bir işçi olan Jong-su, dağıtım yaparken, eskiden aynı mahallede yaşadığı Hae-mi’ye rastlar. Hae-mi, Afrika’ya giderken Jong-su’dan kedisine bakmasını ister. Hae-mi geri döndüğünde, Afrika’da tanıştığı gizemli bir adam olan Ben’i, Jong-su ile tanıştırır. Bir gün Ben, Hae-mi ile birlikte Jong-su’yu ziyaret eder ve gizli hobisini itiraf eder.

Cannes 2018’de olay yaratan ve eleştirmenlerin ağızlarının suyunu, dünyanın su ihtiyacını 50 sene karşılayacak kadar akıtan FIPRESCI ödüllü Burning, Haruki Murakami’nin öyküsünden sinemaya uyarlanmış ve iyi ki de uyarlanmış. Lee Chang-dong’un sekiz yıl aradan sonra çektiği ilk film olma özelliğini de taşıyan Burning’de Yoo Ah-in, Steven Yeun ve Jeon Jong-seo’nun devleşmesini izleyeceğiz. Film 2018‘in en merak edilen filmlerinden biriydi.

8- Be with You (2018)

Fantastik – Romantik

Be with You

Woo Jin, karısı Soo A’nın ölümünden sonra oğlu Ji Ho ile tek başına ilgilenmektedir. Karısı vefat etmeden önce, bir yıl sonra yağmurlu bir günde döneceğine söz vermiştir. Bir yıl sonra, Soo A tekrar görünür, ama hiçbir şey hatırlamaz. Dram gibi dram.

9- I Can Speak (2017)

Komedi – Duygusal 

I Can Speak

Film, her gün etraflarında gördüğü yanlışlar hakkında yerel ofise şikayette bulunan yaşlı bir kadının (Na Moon Hee) hikayesini anlatıyor. Hikaye ilerledikçe, teyzemiz kendisine İngilizce öğretmeye başlayan genç bir kamu görevlisi (Lee Je Hoon) ile sıra dışı bir arkadaşlık kuruyor. Film bir komedi olmasına rağmen, 2. Dünya Savaşı sırasında Kore’li seks kölesi kadınların hikayesine değinerek daha derin bir konuyu tartışmak için bir araç olarak da hizmet ediyor.

10- Microhabitat (2017)

Komedi – Duygusal – Romantik

So-gong-nyeo

Afişinden de anlaşıldığı gibi, viski ve sigara, bu şehirde kahramanımızın onurunu koruyan tek şey. Listedeki ilginç filmlerden biri. En azından ”kore filmlerindeki birilerinden intikam alan adam” içermiyor.

11- The Running Actress (2017)

Komedi, Dram

Yeo-bae-u-neun O-neul-do

Bir yandan kredi borcuyla uğraşırken, bir yandan annesinin isteğini üzerine ücretsiz fotoğraflar çeken, bir yandan sürekli ağlayan bebeğini yatıştıran ve bu sırada da yapımcıların bir cameo performansı rica ettiği bir aktrisin tempolu günlerine şahit oluyoruz. So-Ri Moon hem yazar, hem yönetmen, hem de oyuncu.

12- Sermon on the Mount (2017)

Dram

Sermon on the Mount

Kimsenin açık bir şekilde söylemediği ve kimsenin anlayamadığı derin gömülü hikayeler için her zaman sorulacak soru vardır.

13- Keys to the Heart (2018)

Komedi, Dram, Aile

Keys to the Heart

Tükenmiş bir boksör olan Jo-ha, hayatını fiziksel gücünden başka hiçbir şeye dayanmadan Colgate sponsorluğunda yaşamıştır. Şampiyonluk zaferi kısa sürmüştür ve şimdi sahip olduğu tek şey gururdur. Bir gün, küçükken onu terk eden annesiyle karşılaşır. Annesi ve garip görünen genç erkek kardeşi Jin-tae ile birlikte yaşamaya başlar. Otistik bir genç olan Jin-tae, piyano, video oyunları ve ramen pişirmede tam bir ustadır. Başlarda, istediği zaman yumruklarını insanlara sallamakta ısrar eden ağabeyinden korku duyar. Ama zamanla iki kardeş bir aile olmanın ne anlama geldiğini öğrenecektir. E anneleri nerede?

14- Forgotten (2017)

Gizem, Gerilim

Gi-eok-ui bam

Jin-Seok (Kang Ha-Neul), ağabeyi Yoo-Seok (Kim Moo-Yul), annesi (Na Young-Hee) ve babası (Moon Sung-Geun) ile yeni bir eve taşınır Jin-Seok aşırı duyarlılıktan muzdariptir ama ilaçla normal olarak yaşayabilmektedir. Yağmurlu bir akşamda Jin-Seok, ağabeyinin bir grup erkek tarafından bir minibüse atıldığını görür. 19 günlük sessizlikten sonra, Yoo-Seok eve döner, ama ortadan kaybolmasına dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. Ancak Jin-Seok, ağabeyinin kişiliğinde ve davranışında yeterince değişiklik olduğunu fark eder ve geri dönen kişinin Yoo-Seok olmadığını düşünmeye başlar. Bu arada, Jin-Seok, önceki ev sahibinin eşyalarını geçici olarak sakladığı kilitli bir odadan sesler duymaya başlar.

15- Along with the Gods: The Two Worlds (2017)

Aksiyon, Dram, Fantastik

Sin-gwa ham-kke: Jwi-wa beol

Kahramanca bir ölümden sonra, bir itfaiyeci üç kılavuzun yardımıyla öbür dünyaya gider. Evet konuyu gördünüz, anlatmaya gerek yok. Yönetmen Yong-hwa Kim aynı zamanda filmin senaristlerinden biri.

16- Stand by Me (2018)

Dram

Deok-gu

Yetmiş yaşında büyükbaba, genç torunuyla birlikte yaşamaktadır. Çok kısa bir süre daha ömrünün kaldığını öğrenince geleceğini hazırlamaya ve ona özel bir şey bırakmaya karar verir. Aşk hikayesi dışında Koreli bir şeylere ağlamak isteyenlere birebir.

17- Last Child (2017)

Dram

Last Child

Antichrist’i andıran afişi ve konusuyla, Dong-seok Shin’in Last Child’ında, altı ay önce çiftimizin çocuğu boğulmuştur. Çift, oğullarını kurtarmaya çalışan çocukla birlikte, kayıpla başa çıkmak için bir yolculuğa başlar.

18- On Your Wedding Day (2018)

Romantik

Neo-eui kyeol-hoon-sik

Evet dramdan bunaldıysanız biraz da romantizm diyelim. Lisede tanıştığı ilk aşkından düğün davetiyesi alan adamın hikayesi. Sıradan bir Kore filmi gibi duruyor ama sanki bunun altından da fantastik bir şey çıkar gibi.

19- The Battleship Island (2017)

Aksiyon, Dram, Tarih

The-Battleship-Island

Japon sömürge dönemi boyunca, kömür çıkarmak için Battleship Island’a (“Hashima Adası”) gitmeye zorlanan yaklaşık 400 Koreli işçi, dramatik bir kaçış girişiminde bulunur.

20- Little Forest  (2018)

Dram

Little-Forest

Genç bir kadın, şehir yaşamından bunalır ve kırsaldaki memleketine geri döner.

21- Sunset in My Hometown  (2018)

Duygusal, Romantik, Müzikal

Byeonsan

Hak Soo popüler olmayan bir rapçidir. Bildiğiniz az ünlüdür. Bir gün bir telefon alır ve memleketi Byeonsan’a geri döner. Orada, aynı okuldan mezun olduğu Sun Mi ile tanışır ve olaylar gelişir.

22- Steel Rain  (2017)

Aksiyon

Choegoui Sarang

Alttaki adam o kadar çaresiz duruyor ki, ne çekseniz oynarmış. Kuzey Kore’deki bir darbe, bir ajanı, bilinçsiz “Bir Numara” ile Güney’e iltica etmeye zorlar. Her ikisi de Kuzey’deki yetkililer tarafından aranırken, ajan nükleer savaşı durdurmak için Güney Koreliler ile çalışmak zorundadır.

23- Midnight Runners (2017)

Komedi, Aksiyon, Suç

Midnight-Runners

Kore Ulusal Polis Üniversitesinde öğrenim gören iki arkadaş, bir kaçırma olayına tanık olduktan sonra kendilerini zamana karşı bitmeyen bir yarışın içinde bulurlar.

24- The Outlaws  (2017)

Aksiyon, Suç

Beomjoidosi

Gerçek olaylara dayanan bu suç aksiyon filminde, Seul’lu bir dedektifin barışı koruma çabalarını baltalayan iki Çinli Koreli çetenin mahalle kavgalarını izliyoruz. Herkes ayağını denk alacak.

25- Method (2017)

Dram

method

Posterinden Koreli Danish Girl havası akan Method’da, oyuncu Jae-Ha (Park Sung-Woong) iki kişilik sahne oyunu “Unchain” için oyuncu kadrosundadır. Kadrodaki diğer kişi de idol yıldızı Young-Woo’dur (Oh Seung-Hoon). Young-Woo sahne oyununda görünmeye pek de bayılmamaktadır . İlk başta, iki adam anlaşamaz. Oynadıkları karakterlere ve eşcinsel temalı hikayeye daha fazla daldıkça, ikili arasında beklenmedik hisler gelişir. Bu sırada, Jae-Ha’nın kız arkadaşı Hee-Won (Yoon Seung-Ah), yanık kokusunu almaya başlar.

26- The Day After  (2017)

Duygusal, Romantik

Geu-hu

Evli Bongwan, sabahın köründe işe gitmek için evden çıkar. Onu terk eden kadının anıları ağır basmaktadır. O gün Bongwan’ın karısı ofiste bir aşk mektubu bulur, ofise girer ve ayrılan kadın için Areum’u suçlar.

27- A Day  (2017)

Dram, Gizem, Gerilim

Ha-roo

Kızının hayatını kurtarmak için etik olmayan bir davranışta bulunan bir baba etrafında dönen bir gizemli drama. Üç yıl sonra, eylemleri onu sonsuza kadar mahvedecek ve hayatı döngüye girecektir.

28- Memoir of a Murderer (2017)

Aksiyon, Suç, Gerilim

Salinjaui gieokbeob

Kore dizilerinde olduğu gibi Kore filmlerinde de fantastikliğin sınırları iyice zorlanıyor. Eski bir seri katil olan Alzheimer hastası bir baba, kızını psikopat erkek arkadaşından korumak için savaşır.

29- Fabricated City (2017)

Aksiyon, Gerilim

Fabricated City

Sıra dışı bir oyuncu olan Kwon, yanlışlıkla bir cinayetle suçlanır. Daha sonra arkadaşlarıyla birlikte bu işin peşine düşer ve suçsuzluğunu ispat etmek için gerçek katili aramaya başlar.

30- The Fortress  (2017)

Aksiyon, Dram, Tarih

The-Fortress

1636’da Kral Injo, Qing hanedanlığının bir parçası olmaktan kaçınmak için dağlarda saklanmaktadır. Film, Kim Hoon‘un aynı adlı romanına dayanıyor.

31- Along with the Gods: The Last 49 Days  (2018)

Aksiyon, Dram, Fantastik

Sin-gwa ham-kke: In-gwa yeon

Bir sonraki yaşamda, bir gardiyan, bir adama kendi duruşmasında yardımcı olurken, iki arkadaşı da dünyadaki eski bir koruyucuya yardım eder.

32- Hotel by the River (2018)

Duygusal

hotel-by-the-river

Kışın ortasıdır ve bir şair oğullarını bir otelde bir araya gelmeye davet eder. Otel ayrıca bekarlığına yeni kavuşan bir kadına ve arkadaşına da ev sahipliği yapar. Şair bu güzel kadınlara kapılır ve daha fazlasını keşfetme isteğine karşı koyamaz. Hayatları kesişir, bağlanır, kopar ve potansiyel olarak modern yaşam için bir metafor haline gelir. Sang-soo Hong‘un filmi Locarno Uluslararası Film Festivali‘nde yarıştı ve Joo-Bong Ki‘ye en iyi aktör ödülünü getirdi.

33- Grass (2018)

Dram

Grass

Küçük bir kafede, Min-hee Kim diğer misafirlerle etkileşime geçmeyen ve sadece gözlemlemeyi tercih eden bir misafiri oynar. Sang-soo Hong‘un filmi, Berlin International Film Festivali’nde yarışmıştı. Yönetmenin bu listemizde toplamda 5 tane filmi bulunuyor: On the Beach at Night Alone, Claire’s Camera, The Day After, Grass ve Hotel by the River. Bunların hepsini 2 senede çekmiş.

34- On the Beach at Night Alone (2017)

Dram

Bamui haebyun-eoseo honja

Bir aktris, bir sahil kasabası etrafında dolaşarak vakit geçirmektedir. Bu sırada evli bir adamla ilişkisini düşünecek de bolca vakti olur.

35- The Spy Gone North  (2018)

Dram

Gongjak

Eleştirmenlerden çok iyi yorumlar alan bir 2018 Kore filmi. 1990’ların ortasında, sadık bir Güney Koreli gizli ajan Kuzey ve Güney Kore’nin egemen sınıfları tarafından çizilen bir siyasi girdaba yakalanır. IMDB bilgisinde yazmasa da, Cannes‘da yarışma dışı kategoride gösterilmişti.

36- The Merciless  (2017)

Aksiyon, Suç, Dram

The-Merciless

Yine afişte iki tane erkek. Kore dizilerinde olduğu gibi, filmlerinde de erkekler daha çok arzu nesnesi gibi. Filmimizde, genç bir polis memuru, hapishanede gizli bir suçluyla arkadaşlık kurduktan sonra kendi siyasi sadakatini sorgulamaya başlar.

37- The Villainess (2017)

Aksiyon, Dram

The-Villainess

Film nedense Anne Hathaway’in Colossal afişini çok anımsatıyor. Bir kadın suikastçı intikam peşindeyken, arkasında da ceset kırıntıları bırakır.

38- A Single Rider (2017)

Dram

A Single Rider

Hayatında her şeyi kaybeden bir adam ailesini aramak için Avustralya’ya gider. Daha önce neredeydin be adam diye sormazlar mı yönetmen Zoo Young Lee’ye?

39- The Vanished (2018)

Gerilim

The-Vanished

”Karımı öldürdüm ve cesedi yok oldu.” diyor afişte. Yoon Seol Hee’nin vücudu Ulusal Bilimsel Araştırma Enstitüsü’nde kaybolur. Dedektif Woo Joong Shik, kadının kocası Park Jin Han, eşinin hayatta olduğunu iddia ederken, kadının ortadan kaybolmasıyla ilgili ipuçlarını toplamaktadır.

40- Confidential Assignment  (2017)

Aksiyon

Gongjo

Kuzey Kore’den bir suç örgütü sınırları geçip Güney Kore toprağına girdiğinde, Güney Koreli bir dedektif, nerede olduklarını araştırmak için bir Kuzey Kore dedektifiyle işbirliği yapmalıdır.

41- What a Man Wants (2018)

Komedi

What a Man Wants

Çapkın bir taksi şoförü, kayınbiraderi üzerinde derin bir etki yaratır. Eğlenceli bir tarzda…

42- Claire’s Camera (2017)

Duygusal

Claire's Camera

Sang-soo Hong’un seri üretim filmlerinden biri daha. Eleştirmen oyu çok yüksek. Bir yarı zamanlı lise öğretmeni ve yazar hakkında. Isabelle Huppert unsurunu da unutmamak gerek tabii.

43- Bluebeard (2017)

Gerilim

Bluebeard

Dr. Seung-hoon, yaşlı ev sahibi ona inandırıcı bir cinayet itirafını anlatmaya başladığında check-up’ından önce ev sahibini yatıştırır ve hayretlere gark olur. Afişinde ayrıca ”hepimizin içinde bir canavar vardır” yazmaktadır.

44- The First Lap (2017)

Dram

Cho-haeng

The First Lap’te, hiçbir zaman çözülmemiş geçmiş problemler ve acımasızca yaklaşan bir geleceğin belirsizliği üzerine suçlamalar arasında, genç bir çift yeni bir hayatın başlangıcında onları terk edecek bir yolculuğa çıkıyor.

45- The Great Battle (2018)

Tarih

the great battle

Ansi Kalesi kuşatması ve Yang Man-chun ile Goguryeo birliklerinin, onu savunmak için 500.000 işgalci Tang hanedanı erkeğine karşı savaştığı 88 günlük epik savaş hakkında tarihi bir film.

46- The Accidental Detective 2: In Action (2018)

Komedi, Suç, Gerilim

Tam jeong 2

Bir cinayet dedektifi ve partneri cinayet davasını çözmek için çevrimiçi gizli bir gözden yardım alır.

47- The Chase (2017)

Dram, Gerilim

Ban-deu-si jab-neun-da

Burada listelediğimiz filmler arasında, şimdiye kadar afişi açık ara en iyi filmlerden biri. Sim Deok-soo, bir yıkık dökük bir apartmanı işleten huysuz bir ev sahibidir. Birdenbire kiracıları şüpheli koşullar altında ortadan kaybolmaya başlar. Emekli bir eski dedektif, 30 yıl sonra geri dönen bir seri katil iddiasıyla ortaya çıkar.

48- The Swindlers (2017)

Aksiyon, Suç

The-Swindlers

Yasaların farklı yönlerinden, alışılmadık müttefikler ortak bir hedefe ulaşmak için birlikte çalışmalılardır. Dünyanın en efsanevi adamını yakalayacaklardır.

49- Heart Blackened (2017)

Suç, Dram

Chim-muk

Ünlü nişanlısı korkunç bir kazada öldüğünde Tae-san’ın dünyası başına çöker. Tek kızı ölümünün baş şüphelisi olduğunda, Tan-san gerçek katili bulmak ve masumiyetini kanıtlamak için riskli bir plan yapar.

50- Believer (2018)

Aksiyon, Suç

Believer

Asya’nın en büyük uyuşturucu kartelinin görünmeyen patronunu yakalamaya çalışan bir polis dedektifi, çetenin intikama susamış bir üyesiyle iş birliği yapar.

Bu listede olmayan ya da sizin sevdiğiniz en iyi Kore filmi varsa yorumlarda ekleyebilirsiniz 🙂