Hayalistic

Uluslar Arası Seul Dizi Ödülleri – Ülkemizden Katılanlar

2006 yılında yapılmaya başlanan Uluslararası Seul Dizi Ödülleri 28 Ağustos’ta 14. kez törene ev sahipliğini yaptı.

Törende ödül verilen yapımlar öncelikle ülkelerin kendi belirlemeleriyle aday adaylığı için organizasyon ekibine gönderilir. Ardından yetkililer tarafından diziler belirli kategorilere ayrılarak internetten aday gösterilerek bir oylamaya sunulur. Ardından adaylar jürinin de oylaması ile törene ödüllerini almak üzere davet edilirler. Adaylık süreçleri KoreZin’de haber olarak ayrıca duyurulmaktadır.

Törende İngilizce konuşma zorunluluğu yoktur. Ancak uluslararası bir ödül töreni olduğu için İngilizce öncelikli tercihtir. Kabul konuşmasını tercihe göre hem Türkçe hemde İngilizce yapan oyuncularımız, yapımcılarımız ve yönetmenlerimiz olmuştur.

Türkiye için ödül töreninin geçmişine şöyle bir göz atacak olursak daha önce ödül alan yapımlarımız şu şekilde,

Ezel-2012

*Yedinci Uluslararası Seul Dizi Ödülleri

*Jüri Özel Ödülü

Kabul konuşması için dizinin yapımcısı Kerem Çatay ve erkek başrol oyuncusu Kenan İmirzalıoğlu sahneye birlikte çıktılar. Yapımcı Kerem Çatay Türkçe konuşmayı tercih ederken. Kenan İmirzalıoğlu, İngilizce,

“Kardeş ülkeden ödül aldığımız için çok mutluyum.”

Korece “Kamsahamnida” (Teşekkür Ederim) diyerek konuşmasını sonlandırmıştır.

Medcezir-2014

*Dokuzuncu Uluslararası Seul Dizi Ödülleri

*En İyi Dizi Ödülü

Ödül kabul konuşması için dizinin yapımcısı Ece Yörenç ve erkek başrol oyuncusu Çağatay Ulusoy sahneye birlikte çıktılar. Çağatay Ulusoy Korece,

“Dost ve kardeş ülke Kore, merhaba. Sizi çok seviyorum. Teşekkür Ederim.” dedikten sonra “En büyük Medcezir!”

sözleriyle konuşmasını İngilizce tamamladı. Ardından Ece Yörenç’de İngilizce olarak Ay Yapım’a, Medcezir ekibine ve yapımda emeği geçen isimlerini saydığı kişilere ayrı ayrı Teşekkür Etti.

Kara Para Aşk-2015

*Onuncu Uluslararası Seul Dizi Ödülleri

*En İyi Erkek Oyuncu Ödülü- Engin Akyürek

Konuşmasının tamamını Türkçe yapan Engin Akyürek,

“Bu ödül için tüm dünyadaki izleyenlerime ve jüriye Teşekkür Ediyorum. Aynı dili konuşamasak da paylaşamasak da aynı duyguları paylaşıyor olmak çok güzel bir tecrübe. Buradan yapımcım Kerem Çatay’a, yönetmenim Ahmet Katiksız’a, Hakan Eren’e, senaristlerim Eylem Canpolat ve Sema Ergenekon’a, bütün oyuncu arkadaşlarıma, tüm Kara Para Aşk ekibine ve çok kıymetli aileme sonsuz teşekkürler.

Bu ödülü aldığım için çok mutluyum ama son zamanlarda ülkemde olan terör olaylarından dolayı büyük üzüntü içerisindeyim.

Terörün olduğu yerde söylenebilecek tek şey barıştır.

Sadece kendi ülkem adına dilemiyorum bunu, tüm dünya için barış diliyorum.”

Kara Sevda-2016

*On Birinci Uluslararası Seul Dizi Ödülleri

*En İyi Dizi – Kara Sevda

*Cesur ve Güzel- Seri Dizi Gümüş Ödülü

Ödül kabul konuşmasını dizinin yönetmeni Hilal Saral ve erkek başrol oyuncusu Burak Özçivit yapmıştır. İkili konuşmalarının tamamını Türkçe yapmayı tercih etmiştir.

Hilal Saral,

“Anlattığımız hikayenin ülke sınırlarını aşıp kardeş ve güzel ülke Güney Kore tarafından ödüllendirilmesi gurur verici. Burada olmak heyecan verici, ileride gezmek için de geleceğiz. Ülkemiz Kore dizilerini çok seviyor. Bende seviyorum. Ortak duygumuzun aşk olduğunu düşünmüyorum. Bu yüzden birbirimize yakın hissettiğimizi düşünüyorum. Ödül için Teşekkür Ederim.”

Bu Şehir Arkandan Gelecek-2017

*On İkinci Uluslararası Seul Dizi Ödülleri

*En İyi Erkek Oyuncu- Kerem Bursin

*Cesur ve Güzel- Seri Dizi Mükemmelik Ödülü

Cesur ve Güzel adina kabul konuşmasını dizinin yönetmeni Ali Bilgin yapmıştır. Ali Bilgin,

“Yaptığımız işin farklı kültürler tarafından takdir edilmesi kendi adıma ve çalışma arkadaşlarım adına mükemmel bir motivasyon kaynağı. Böyle ödüller bizi daha iyisini yapmamız için cesaretlendiriyor. ‘Cesur ve Güzel’i bu ödüle layık gören herkese teşekkür ediyorum ve ayrıca tüm bu süreç boyunca tutkumu ve heyecanımı paylaşan ekibim ve yapımcılarıma da Teşekkür ediyorum. Çok teşekkürler!”

Çarpışma- 2019

*On Dördüncü Uluslararası Seul Dizi Ödülleri

*Seri Dizi Gümüş Ödülü

Kabul konuşması için dizi oyuncularından Alperen Duymaz sahneye çıkmıştır. Şayet videoyu dikkatli izlerseniz heyecandan ellerinin hatta elindeki çiçeğin titrediğini görebilirsiniz. Alperen Duymaz, “Ödülü Ay Yapım ve Çarpışma ekibi adına kabul ediyorum. Teşekkürler.” diyerek kabul konuşmasını İngilizce yapmayı tercih etmiştir.

Bu güzel(!) konuşmasının ardından instagram hesabından ingilizcesi adına özür diledi :/ Heyecanına veriyoruz >.<