Hayalistic

READY OR NOT (SAKLAMBAÇ) FİLM YORUMU

Filmin adı: ready or not ( Saklambaç)

İmbd: 6.9

Film süresi:1 saat 35 dk

Tür: komedi, korku, gizem

Konusu: Grace ve alex uzun yıllar çıkmış ve sonunda evlenmeye karar vermişlerdir. Alex bu fikir konusunda ne kadar tedirgin olsa da grace yeni ailesiyle tanışacağı için çok heyecanlıdır. Alex’ın ailesi normal bir aile değildir ne yazık ki. Sıcak bir aile saadetini her şeyden çok isteyen grace için ailenin geleneksel ‘gerdek gecesi oyunu oynanır’ kuralı işleri yokuşa sürecektir.

Bir bakıma tatlı bir çift denebilir OwO

film hakkında genel yorumum:

Oncelikle filmdeki grace karakteri için açıp izlediğimi söylemeliyim. Daha önce de baby sitter (bebek bakıcısı) filminde gördüğüm ve gerek oyunculuğu gerek güzelliğiyle aklımı başımdan alan samara weaving, bu filmde de yine beni hayal kırıklığına uğratmadı. Çok kolay hayal kırıklıkları yaşayan biri olduğumu da belirtmek isterim 😊 Zaten güzelliğiyle gözlerimden kalpçikler çıkarttıran grace karakteri olgun ve güçlü yapısıyla aklımı başımdan aldı diyebilirim.

kanlar içindeyken bile hoş bir kadın 😀

Filmin konusuna gelecek olursak,

Bu alex’in ailesi yıllar yıllar önce güç ve zenginlik için bir şeytanla anlaşma yapmış şeytan da şart koşmuş tabi ki boşuna mı iyilik yapacaktı yani 😊 demiş ki ‘sizi oyuncakçı zengini yapacağım ama karşılığında ailenize her yeni bir üye katıldığında ona bir oyun seçtireceksiniz eğer oyun saklambaç olursa gün doğmadan onu benim için kurban edeceksiniz yapamazsanız sizin soyunuzun altından donunuzu alırım ruhunuz duymaz’

Bu aile de böyle büyük bir tehdit olunca yıllarca bu geleneği sürdürmüş. tabi arada birkaçı acaba gerçek mi yoksa atalarımız bizle dalga mı geçiyor diye düşünmüş ama biri de cesaret edip hadi bunu da öldürmeyelim dememişler hepsini öldürmüşler ☹ hatta fragmanda çıkan huysuz virjin kılıklı bir hanım abla var ya o da alexciğimizin halasıymış ve aşk evliliği yaptığı kocasını çok ağlamasına rağmen kendi öldürmüş O_O sonra tabi beyin pekmez olmuş hanım ablanın. Ailemizin saadeti için diye diye elinde tüfekle bayağı canlar almış.

işte bahsettiğim hanım teyze elinde orak var görüyorsunuz…

Karakterlere gelecek olursak:

Alex (mark o’brien): oldukça naif, kızı çok seven, ailesinin bu şiddetli yönünden kaçabilmek adına uzaklarda yaşayıp iletişimi koparmaya karar vermiş bir karakter. Açıkçası alex’i en başından beri pek sevmiyordum. Benim için Daniel kesinlikle daha hoş bir karakterdi. Fakat grace kızımız gönlünü bu sarışına kaptırmıştı. Ailedeki herkesin bir şekilde göz bebeği olan alex, grace’e saklambaç oyunu çıkması karşısında deliye dönüyor ailesi de onu odasına bağlayıp ‘ bebeğim senin dahil olmana gerek yok biz hayatının aşkını hemen katledip geleceğiz sen odanda bekle’ diyor. İleride sen de hak vericeksin, zaten büyükbabana da en çok sen benziyorsun falanlar filanlar… alex tabi ki kabul etmiyor ve olayın ciddiyetini henüz kavrayamamış grace’e kaçmasında yardım ediyor. (SPOİLEER!! Bir yere kadar tabii.. SPOİLEER SONUU!!)

hele hele tipe 😀

Daniel (adam brody): vah zavallı yavrum kınalı yapıncağım karakterimiz bu. Çocukluğundan beri bu gelenekten tiksinmiş ama korktuğu için hiç sesini çıkaramamış bu yavrucağımız. Alex’e de abilik yapabilmek onu bu çirkin insanlardan kendi çabasıyla koruyabilmek istemiş. Olduğu kadar tabi… hani ‘dünya masum kalplerin cehennemidir’ derler ya buna da cehennem olmuş hayatı. Öncelikle aşk evliliği yapamamış. Aşık olmaktan korkmuş çünkü. bu yüzden hiç sevmediği bir kadınla evlenmiş. Kadının da zaten gözü sadece parada o yüzden birbirlerini görmezden gelerek beraber yaşamaya başlamışlar. Sevgi eksikliği ailedeki şeytan musallatı falan derken bu çocuğun adı çıkmış alkoliğe. Haklı ama ayık kafayla katlanılacak şeyler değil bunlar bence de. Neyse işte… bu beyefendi grace’i görür görmez beğenmiş hafifte alkolün etkisiyle 1-2 defa da yürümüş kıza. Kızı aileye katacağını söyleyen alex’e de çok karşı çıkmış. Bak demiş ‘bu kız kuzu, bunu burada yerler’. tabi ki güzel grace’miz güzel olduğu kadar güçlü ve kuvvetli olduğu için bütün aileye kök söktürünce daniel’ciğimiz kendini ona yardımcı olmaktan alıkoyamaz hale geliyor. (SPOİLERR!! Yolunda kurban olayım bile diyor yani kelimenin tam anlamıyla SPOİLEERR SOONN !!)

Charity (elyse levesque): filmde daniel’ın karısı. Soğuk, aşırı ciddi ve parayla arasındaki her engeli gözünü kırpmadan harcayabilecek bir tip. Filmi izlerken açıkçası içten içe kocası daniel’i seviyor gibi geldi bana ama Daniel kendisinden tiksindiği için pek belli edemiyor olabilir.

Emilie (melanie socrofano) ve fitch (kristian bruun) : 2 çocuk sahibi karı koca. Filmdeki komedi başlığını bu ikili karşılıyordu. Emilie kokain bağımlısı ne yaptığını bilmeyen ve bana göre içten içe hizmetçileri sevmeyen bir karakterdi. (bütün hizmetçileri bu öldürdü ya 1 olur 2 olur bence bilerek yapıyordu 😀 ) kocası fitch zengin bir aileye dahil olmanın verdiği memnuniyeti yaşıyor fakat olayların ciddiyetini anlamıyordu. Hayır adam verdikleri silahın nasıl kullanıldığına youtube’dan baktı ya 😀

Becky (andie mcdowell): alex’in annesini oynuyordu. İçten içe iyi biriydi aslında tek istediği çocuklarının mutluluğuydu. Bizim grace de sevmiş gibiydi ama ailesinin refahı için öldürmek zorunda hissediyordu.

Benim dikkate değer bulduğum karakterler bu kadar. Bu şekilde umarım tavsiyemi dinler ve filme bir şans verirsiniz. İyi seyirler.

buyrun bu da fragmanı 🙂